כמה רעיונות לפעילויות כיפיות ולא שגרתיות לילדים בתקופת החופש הגדול

מאת: נגה אהרוני

החופש הגדול כבר כאן והשמש היוקדת רק גורמת לילדים להיות עוד יותר פעלתנים ואנרגטיים ולחפש תעסוקה.

בים כבר הייתה ולקייטנה כבר נרשמתם – אבל איך תוכלו למלא את יתר ימי החופש בתוכן נוסף – ואם אפשר גם שתהיה בו גם איזו תועלת חינוכית?

אם במקרה כבר נגמרו לכם הרעיונות, היום נדבר על כמה דברים כיפיים ולא שגרתיים שתוכלו לארגן לילדים שלכם בתקופת החופש.

חוג רכיבה על סוסים

הן ההורים והן המחכנים שמו כבר מזמן לב לתופעה הזו – במהלך החופש הגדול הילדים נוטים להשמין ולצבור נפח.

בין אם זה קשור למקרר שנהיה זמין יותר, לאוכל בקייטנה או להורים שמפנקים בארוחות – כדי למנוע את זה חשוב שהילדים יתמידו בפעילות גופנית – למשל קחו אותם לרכב על סוסים.

לעיתים אלו שאינם מכירים את התחום עשויים לחשוב שרכיבה על סוס היא פעולה סטטית – אני יושב והסוס רוכב – אבל זה לחלוטין לא נכון. רכיבה על סוסים היא ספורט לכל דבר ומחייבת מאמץ פיזי והפעלה של שרירים רבים בגוף.

מבחינת גילאים – ניתן לרכב על סוסים כמעט בכל גיל, כאשר הקטנים (בגיל או בגובה) ירכבו על סוסי פוני ואילו הגדולים יותר יכולים לעלות על סוסים רגילים.

אגב, אחרי החזרה ללימודים, יהיה להם סיפור כיפי וגם תחביב שהם יוכלו ליהנות ממנו גם אחרי החופש.

רכיבה על סוסים לילדים

סדנאות שוקולד ובישול

דמיינו פעילות של כמה שעות שבמהלכה הילדים מתעסקים בבישול, באפייה ובהכנת מאכלים ומשקאות. בסדנת שוקולד הם יכינו פרלינים, שוקולטות, טראפלס, כדורי שוקולד ועוד מבחר ממתקים טעימים וחביבים. בסדנאות בישול הם יכינו סלטים, פסטות, פשטידות וכו'. בסדנאות אפיה זה יתרכז בעיקר בעוגות ובמאפים.

המטרה היא לא באמת ללמוד לבשל או להכין, אלא בעיקר להשתתף במשהו חוויתי, שמבחינתכם גם ימלא לכם את מרבית הלו"ז של היום – הסדנאות הללו יכולות בהחלט להימשך 2-4 שעות שבהן הילדים יהיו עסוקים.

אגב, אם תזמינו את אחת הסדנאות הללו הביתה, זו גם תהיה הזדמנות לילדים להיפגש עם חברים, שלעיתים הם בקושי רואים מחוץ לגן או לבית הספר.

בישול עם ילדים סדנת שוקולד

יוגה צחוק

עוד דוגמא לפעילות חוויתית שניתן לקיים בבית נקראת יוגה צחוק. ייתכן וראיתם בעבר בטלויזיה סדנאות על התחום – המשתתפים מגיעים לסדנא ובערך הדבר היחיד שהם מתרכזים בו זה לצחוק.

עד כמה שזה נראה מוזר ואפילו מגוחך, יוגה צחוק ידוע בהשפעות חיוביות על הגוף ועל הנפש – היא מרגיעה, משחררת מתחים וכמובן גם כיפית ומהנה.

בשנים האחרונות התחום מתרחב גם לקהלים צעירים, וביניהם ילדים. ארגנו בבית סדנת יוגה צחוק ומובטחות לכם שעות של גיחוכים וצחוק מתגלגל.

יום כיף במוזיאון

קצת מדע ותרבות לא הזיקו עוד לאיש – כך נהגה אמי לומר. בעולם של גירויים מיידיים ובילוי אינסופי, חשוב שהילדים גם ילמדו ויעשירו את עולמם.

בניגוד לאווירה המחייבת שיש בבית הספר, אפשר לקחת את הילדים ללמוד משהו שונה ומרחיב אופקית בדרך שבה הם גם ייהנו – לשם כך הומצא המוזיאון.

כיום ישנם מוזיאונים רבים שמיועדים גם לילדים ובהם אפילו סיורים מודרכים מותאמים. מוזיאוני אומנות, מדע, היסטוריה, תרבות ואחרים – ישנם עשרות מוזיאונים בארץ שתוכלו לקחת את הילדים אליהם.

כדי לעודד אותם להתעניין ולתגמל אותם על כך, מומלץ להתחיל או לסיים את הסיור גם במשהו רגוע יותר – למשל ארוחה במסעדה או בחוף הים.

להתחיל אוסף חדש

זוכרים את השנים שבה היינו אוספים טלכרטים ישנים או פרפרים? אלו אוספים שהיום פחות מקובלים, אבל יש דברים שדווקא אפשר.

כשילד אוסף משהו לאורח זמן, זה מפתח את כושר ההתמדה והריכוז וגם מוסיף לו עוד תחביב.

הציעו לילדים להתחיל אוסף חדש – נסו אוסף של צדפות, בולים, כוסות, בובות וכל רעיון אחר שיהיה להם. בהתחלה, כדאי לעזור להם קצת ואפילו להשקיע בקנייה של כמה פריטים לאוסף.

אני זוכרת שכשהתחלתי את אוסף הטלכרטים הראשון שלי, אבא עזר לי עם ה-30 הראשונים – וזה נתן לי תמריץ להמשיך לאסוף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.