האנסמבל הקולי הישראלי- "אש בלילות ספרד" – בת"א, ברעננה ובירושלים – בקורת הופעה

החוויה הקולית 2017-18 – קונצרט מס' 2 בסדרה – "אש בלילות ספרד" –  למקהלה וגיטרה

מוזיאון תל-אביב לאמנות / המשכן למוסיקה ואמנויות רעננה / הכנסיה הסקוטית ירושלים
בין התאריכים 2-5 בינואר 2018

 

האנסמבל הקולי הישראלי

האנסמבל הקולי הישראלי. צילום: ניב שמעון

האנסמבל הקולי הישראלי מאחד מחדש את חלקי ספרד בערב של מוזיקה חושנית לטקסטים דרמטיים ובמרכזו שתי יצירות למילותיו של המשורר פדריקו גרסיה לורקה.  לורקה ראה בצוענים מייצגים אמיתיים של ספרד ואת המוסיקה שלהם כמוסיקה הספרדית בהא הידיעה.  המלחין האיטלקי קסטנואובו טדסקו (1895-1968) הלחין שבעה שירים מן המפורסמים ביותר משל המשורר ויצר פסיפס מוסיקלי סוחף ומרתק למקהלה בליווי גיטרה וירטואוזי במחזור "רומנסרו צועני".

מפתיעה, אך לא פחות מוצלחת, התחברותו של המלחין הפיני אינואני ראוטברה לשיריו של המשורר הספרדי ביצירה "סוויטת לורקה" בה היוצרת המוסיקה לארבעת השירים שבמחזור אווירה ים תיכונית מלאה רגש ויחד עם זאת, אפלה ומבשרת רע.

שני מוטטים מאת הצ'לן והמלחין המפורסם פבלו קזלס  ובלדה מאת המלחין והגיטריסט בן זמננו פליאו גזול מביאים לתוכנית את המוסיקה והתרבות הקטלנית המיוחדת והמעודנת.

בין קטעי המקהלה יבוצעו שישה משירי העם הספרדיים שאסף  לורקה, שהיה מוסיקאי מוכשר ופסנתרן מצוין עוד לפני שהתפרסם כמשורר.

על הגיטרה מנגן עודד שוב ואת תרגומי השירים וקטעים מחייו של המשורר יקרא שחקן.

 

בקורת הופעה – האנסמבל הקולי – אש בלילות ספרד

מאת: עדית קמחי

הקהל מתיישב, הזמרים נכנסים והמנצח, יובל בן עוזר, מרים קלות את ידיו. אז, מתחיל הקסם. קולות ארוכים, נמוכים, מתמזגים, מלטפים את הנימים הפנימיים, מלודיה מובילה את הקשב, מעין זרם חמים ונעים עובר באולם. קצת חשמל.

התוכנית מתחילה עם פסוק מספר איכה, מושר בלטינית. העיבודים מודרניים, מדברים את הייחודי, את הכאב ואת הקודש בקולות משגרת היום וכל צליל הוא מפתיע.

זמרים מוכשרים, גיטריסט מעולה, צליל שלם, כל אלה מעניקים חווייה עמוקה

 

הקונצרט הבא בסדרה – שישי 23/2/2018 – האור הצפוני מוסיקה מסקנדינביה כרטיסים 074-7012112 

אתר האנסמבל הקולי הישראלי NIVE.CO.IL

האנסמבל הקולי הישראלי נוסד בשנת 1993 על ידי המנצח והמנהל המוזיקלי יובל בן עוזר, ועד מהרה כבש את מקומו כגוף הקולי הקאמרי המוביל בישראל. מאז הקמתו האנסמבל שם דגש על מצוינות ורמה אמנותית גבוהה, קידום יצירה ויוצרים ישראליים, והפצת המוסיקה הקולית לקהל רחב ככל האפשר. האנסמבל, המורכב מ-17 זמרים מקצועיים, מופיע עם רפרטואר רחב ממוסיקת ימי הביניים ועד למוסיקה בת זמננו ובכלל זה יצירות אוונגרדיות והקלטות פס-קול לסרטים. האנסמבל זכה בפרסים ראשונים בתחרויות בינלאומיות למקהלות במלטה, ספרד ובלגיה. כמו כן משתתף בפסטיבלים בינלאומיים רבים.

 

 

Leave a Comment

^ TOP