אם לא נדבר… זה לא ייגמר! 

אם לא נדבר…..זה לא ייגמר! 

                                                              אם לא נדבר- זה לא ייגמר!

קרה לכם פעם שלא דיברתם עם מישהו (אפילו מישהו קרוב), כי  נורא כעסתם, נעלבתם והפכתם את הזבוב לפיל??
הנה לכם דוגמאות: קיווית שמשהו טוב הולך לקרות לך, כי ככה נתנו לך להבין ובסוף אכזבו אותך ואולי אפילו הרגשת סוג של השפלה. או, חשבת שהיא החברה הכי טובה שלך ופתאום היא מתרחקת ואת אפילו לא מבינה למה. כמה פעמים קורה שאנחנו כועסים על מישהו, נעלבים ממנו,ואולי אפילו מפסיקים לדבר איתו, רק בגלל פרשנויות מוטעות שלנו למצבים ,רק בגלל שלא ליבנו את הרגשות שלנו עם האחר ו….הזבוב הפך לפיל!? המון מצבים גורמים לנו לכעס, אכזבה, כאב, עלבון וכתוצאה מכך לתגובות שליליות. מצב רגישי ולא משנה איזה, הוא אחד המכשולים שלנו בתגובותינו.

המאמנת טל בוקריס

אנחנו יכולים להתאכזב ממישהו ובמקום לדבר איתו אנחנו מתעלמים ממנו, אנחנו עלולים להיעלב  ממישהו ובמקום לשאול אותו ישירות ולהבין – מה גרם לו להעליב אותנו- אנחנו בוחרים להעליב בחזרה. ובמצבים כאלה, הדרך הולכת ומסתבכת,מתפתלת וקשה מאד למצוא את סופה.כמה קל זה לכעוס וכמה קשה זה לדבר??!!!.
אז מה אני אומרת בעצם?

קשה להימנע ממצבים בחיים שיגרמו לנו לפעמים כעס,עלבון או כל פגיעה שהיא. ויש מצבים שלא נרצה בכלל להודות בפני עצמנו שנפגענו וננסה להתעלם מזה.לחילופין  יכול להיות מצב שכל-כך נכעס ונעלב שנגיב מיד בתגובה הכי קשה שיש. החיים הם מכלול רב של מצבים: שמחים,מרגשים,נעימים,מענגים,מצחיקים אבל מה לעשות, גם  מצבים לא נעימים, מביכים, משפילים, כואבים ועם מצבים מהסוג הזה, קשה יותר להתמודד. אבל צריך! וגם כדאי.

הדרך הכי טובה להתמודדות היא באמצעות דו – שיח והכלי הטוב ביותר לפתירת  בעיות,קונפליקטים,כעסים,עלבונות, ולקיום דו-שיח,והוא הפה! רק שלא תמיד אנחנו עושים בו את השימוש הנכון,הרבה פעמים הוא דווקא מכשיל אותנו ומביא אותנו למצבים שאח"כ אנו מצטערים עליהם.
חשוב לדבר על דברים ורצוי שזה יהיה בטיימינג  הנכון. כי גם לטיימינג תפקיד משמעותי.
נשאלת השאלה איך לדבר  ומתי לדבר? ראשית, תמיד קחו לעצמיכם זמן להירגע ולעבד את הדברים בראש. תגובה בזמן אמת היא בד"כ טעונה בהמון רגשות וככזו היא יכולה לאבד את מטרתה.

המטרה –אם שכחתם, היא לפתור את המצב, לא להחמיר! אז התרחקו מהאדם לכמה שעות,ימים ואולי אפילו שבועות, ורק אח"כ "פיתחו" את הנושא ודברו עליו.
איך לדבר? זו כבר תורה שלמה שאפשר ללמוד בסדנאות תקשורת. אבל בכלליות אתן כמה  עצות וטיפים:

– דאגו לנהל את השיחה במקום שאתם מרגישים בו הכי נוח.
– הסבירו מהי מטרת השיחה.
– תארו את הסיטואציה שהייתה – מנק' המבט שלכם.
– תארו מה הרגשתם בזמן האירוע  – רגשית ופיזית.
– הסבירו למה ציפתם וממה נפגעתם.
– תארו מה עבר עליכם במהלך הזמן הזה עד השיחה.
– תנו הזדמנות לצד שמנגד להגיב והקשיבו לו ללא הפרעה מצדכם.
– לבנו את הדברים וסכמו את השיחה.
במידה והצלחתם להגיע להבנה, זה הזמן להתחבק ולהתנשק.
במידה שאתם עדיין מרגישים חוסר נוחות, ציינו זאת בפני האדם שמולכם, הסבירו שכנראה אתם צריכים עוד זמן, לחצו ידיים ושמרו על אווירה נעימה.מה שחשוב הוא שדיברתם ,נתתם ביטוי לרגשות שלכם ו"טהרתם" את האווירה.

אל תצפו מייד ל"חזרה לשגרה", יש מצבים שמערכת היחסים לעולם לא תחזור להיות מה שהייתה,אבל לפחות יישרתם את ההדורים,"הוצאתם" את הטעם הרע שליווה אתכם ושמרתם על מערכת יחסים של כבוד והערכה.
אני רק יכולה לקוות שתזכרו שיש לנו, בני האדם, נטייה להוציא דברים מפרופורציה ולכן תזכרו: ותפנימו
שאם לא נדבר – זה לא ייגמר!

* שאלות  בכל הנוגע להורות זוגיות ומה שביניהם, אפשר לשלוח לטל בוקריס מ"נונשקה"- מרכז אישי. יועצת, מנחה, מטפלת  ומאמנת אישית.
Tal.bookris@gmail .com

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.