הבשורה על פי עצמי – ספר חדש של ליב ברזילי

מאת: חגית רימון

 

ספר חדש נחת במערכת אתר אישה, ושמו "הבשורה על פי עצמי" של ליז ברזילי, בהוצאת אוריון. התחלות של ספרים קובעות האם אמשיך לקרוא אותם אם לאו, וההתחלה של הספר הזה מעניינת: 

"פקחתי את העיניים וניגבתי את הזיעה הקרה מפניי. נשמתי עמוק ופלטתי אנחת רווחה: זה היה רק חלום. שוב. התיישבתי והסתכלתי על החדר החצי חשוב סביבי. נשענתי על ראש המיטה מאחוריי והרגשתי עצבות מוכרת משתלטת עלי מלמטה למעלה. פתאום מצאתי את עצמי חושבת שוב את המחשבה שהעירה אותי כמעט כל לילה. כמה שנים עוד אתעורר מאותו סיוט? כמעט כל לילה, כבר עשר שנים, אני עוצמת את העיניים ורואה אותו תסריט זוועה. אני רואה את עצמי, לפני עשר שנים, בת שבע, מחכה בבוקר מחוץ לכיתה לבד. מחכה ששאר הילדים כבר יגיעו או שהמורה תבוא לפתוח את הכיתה, או מישהו אחר. העיקר שאני לא אשאר שם לבד. כל יום עמדתי באותה נקודה, באותה תחושה זוועתית שהנה הוא בא, מעבר לפינה. כל רגע. וברוב המקרים הוא באמת הגיע. הוא ידע מתי אני לבד וידע שאף אחד לא יראה מה הוא עושה ליד הכיתה הפינתית. כמעט כל לילה מחדש שמעתי את צעדי רגליו מהדהדים על המרצפות, ראיתי את העור השחום בולט כמו כתם על רקע הקירות הלבנים. כל פעם הרגשתי את תחושת המחנק שאין לאן לברוח, שאין לא יכול לעזור לי. כך קרה כמעט מדי יום ביומו.

בהתחלה הוא היה מסתכל עלי, אחר כך מתקרב אלי ובסוף גם שולח ידיים. כשהיה מגיע אל מתחת לחולצה, היה מבט מסתורי על פניו, שנראה תמיד אותו דבר. הוא נראה מרוצה במיוחד אם היה מצליח להגיע אל מתחת ל"טייטס". הייתי לוקחת צעד אחורה ועוד צעד בכל פעם שהוא ניסה לשלוח אלי ידיים, אבל בסוף הייתי מגיעה אל הקיר ואל מבוי סתום.."

הכתיכה יפה וזורמת, וההתחלה של הספר מסקרנת להמשיך לקרוא, ונוגעת בתחום כואב לנשים ונערות רבות…

הבשורה על פי עצמי, ספר חדש

והנה תוכן הספר, כפי שכתוב על גב העטיפה:

רומן כחול-לבן מקורי ומרגש, המציג תמונה אותנטית וכאובה של נוער בגיל ההתבגרות ושל המשבר שהם חווים ביחסיהם עם הוריהם, בצד נושא האהבה לבני-זוג, שהוא בראשית התפתחותו על כל הכרוך בכך.
מילדותה מתמודדת ליה בת השבע-עשרה עם הריחוק והניכור בינה לבין אמה. לאחר מותה הטרגי של חברתה הטובה ביותר היא נותרת להתמודד מול העולם לגמרי לבדה. בניסיון למצוא משהו שימלא את החלל שהותיר מותה של חברתה, היא מוצאת את עצמה חיה עם חבורת בני נוער, אבודים כמותה, ולצדם היא חווה מעט מאוד שקט לצד הרבה סמים, אלכוהול ויחסי מין. על רקע המאמצים לעבד את תחושת האובדן העצומה עקב המוות הפתאומי, חל מפנה ביחסה של אמה כלפיה, והדבר מסייע לליה להשיב לעצמה שליטה על חייה, אך יותר מכול מאפשר לה להניח לכאב ולזיכרונות ולהתחיל לחיות בהווה במקום להיות רדופה על ידי העבר.
 
 
"החופש המוחלט תמיד היה חלק בלתי נפרד משגרת חיי, הוא הפך להיות חלק ממני עצמי, הוא מרכיב חשוב במי שהפכתי להיות. החופש הזה היה הדבר היקר לי ביותר, ובו זמנית גם האויב הגדול ביותר שלי. הייתי אומללה כל-כך בגלל הכאב והניתוק שהוא המיט עלי, אבל לא יכולתי לדמיין עצמי בלעדיו." הציטוט הזה מתוך הבשורה על פי עצמי נבחר כיון שרגע הכתיבה שלו היה פשוט הרגע בו הצליחה ליב ברזילי לנסח ברהיטות את הקונפליקט הגדול של חייה. הקונפליקט הפנימי הזה הוא מה שמשותף לכל "נערי החוף" באשר הם. ליב מספרת, כי "אם תצליח לגרום לנערים ולהורים שיקראו את הספר, להבין את הקונפליקט הזה, רק את הדבר האחד הזה, היא את שלה עשתה".     
 
ליב ברזילי, 27, אחות מוסמכת, גדלה בקיבוץ אפיקים, בעמק הירדן. הספר "הבשורה על פי עצמי" נכתב בהשראת קיץ שאת רובו העבירה בחוף על שפת הכנרת, אם כי לחלוטין לא מדובר בשחזור מדויק של אירועים ספציפיים.     ליב ברזילי מספרת, כי "הספר פותח לקורא חלון לעולמם הקסום והכואב של "נערי החוף", אליו נחשפתי כשהייתי בתיכון. הוא מספר את סיפורה של התופעה כולה דרך סיפור אינדיבידואלי אחד, שעוקב אחר כל הפרטים שקשורים לעניין. איזה סגנון נעורים נכנס לעולם הזה, מאיזה רקע הם מגיעים בדרך כלל, מה קורה להם שם ואיך הם חוזרים למסלול החיים הנורמאלי. שזרתי בסיפור את הפן המשפחתי והחברתי, את כל הרגשות והמחשבות בהם נתקלתי בהתנסות שלי עם החוויה הזו. לדעתי, הספר יכול לתרום רבות לכל מי שהיה נער או נערה מעט מחוץ למעגל ולכל מי שיש לו נערים בבית.  מצד אחד, אתה כנער חי באווירה מופלאה של חופש, מי לא רוצה להיות חופשי לעשות כל העולה על רוחו? מצד שני, אתה שבוי של החופש הזה, כי הוא מביא בצידו בדידות עצומה וחוסר ודאות, מסכמת ליב ברזילי. 
 
הבשורה על פי עצמי, מאת ליב ברזילי, הוצאת הספרים אוריון, 243 עמודים, מחיר לצרכן 72 ש"ח, להשגה בכל חנויות הספרים. 
 
 
 
 
 
ע
ע
עע
ע

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.