איש מצליח = איש עשיר?

מאת: חגית רימון

בימינו, ההצלחה נמדדת בכסף. יש לך בית מפואר? הצלחת. אתה נוסע במכונית חדשה ויקרה? הצלחת. אתה מרוויח 30,000 ש"ח בחודש? הצלחת. ומה עם אנשים שאין להם את החוש הזה של לעשות כסף, או שהם לא נולדו להורים עשירים? ומה עם האנשים שאמנם אין להם הרבה כסף, אבל יש להם לב חם, והם מפיצים אהבה לסביבה, או שיש להם כישרון שעושה טוב לאחרים? שחקנים למשל. או זמרים. היום שמעתי ברדיו שלחלקם אין מה לאכול. ישנם זמרים וזמרות מוכשרים, שאינם יכולים לשלם חשבונות מהמוסיקה היפה שהם עושים. וכך גם שחקנים. ושלא נדבר על אנשים מן השורה, שהתחתנו והקימו בית, אבל איזה בית ואיזה נעליים? איך הם יוכלו לקנות בית? כל כך הרבה עובדים ובעלי מקצוע אינם מצליחים להתקיים ממשכורתם, למרות שהם עובדים קשה, והרבה. מזכירות שמשתכרות 23 ש"ח בשעה. מנקות ומנקים שמרוויחים משכורת שבקושי מספיקה לשכר דירה. ועצמאיים שבקושי מצליחים להתקיים מעבודתם הקשה.

AAUDI A7, "רק" 500,000 ש"ח

כל כך הרבה אנשים חיים בקשיי פרנסה עצומים. לפני כמה ימים דיברתי עם אישה מבוגרת שאוספת בקבוקים ברחוב. יש לה שני תארים מחו"ל, היא מומחית באסטרולוגיה, אבל איכשהו… כנראה שלא ידעה "לעשות כסף", והיא חיה בדירת חדר שאפילו מקלחת אין בה!! אישה מבוגרת שמנקה את גופה במים ולימון. אין מקלחת. אין כסף. הגוף כואב, והיא ממשיכה לאסוף בקבוקים…

הפערים במשכורות מעוררים בי חלחלה. מילא כשמדובר בחברה פרטית, מבחינתי שהעובדים בראש החברה ירוויחו גם מאה ומאתיים אלף ש"ח. למה לא? אבל בחברות ציבוריות? ובגופים ממשלתיים? הפער הזה במשכורות מקומם.  בראש הגופים הללו יש את המנכ"לים והסמנכ"לים, רובם המכריע גברים. בשירות המדינה ובשירות הציבורי הם מרוויחים 40,000 ש"ח בחודש, הם מקבלים גם רכב צמוד, ומזכירה נחמדה שעושה להם קפה, ורצוי כמובן שתיים, ושיהיו בלונדיניות ויפות. הם זוכים גם למעמד גבוה, והעובדים מתחתם מתחנפים אליהם … ובגיפים הציבוריים שאינם שירות המדינה – השכר יכול לטפס בהרבה יותר גבוה… וכשיש רווחים, המנהלים הם הראשונים לקחת, על חשבון בעלי המניות, וכשיש הפסדים – אז מה אם יש הפסדים? גם אז הציבור הוא הראשון שנפגע… ואין סוף לחמדנות… ואין סוף לשיטת ה'שמור לי ואשמור לך'… כשצריך להתייעל תמיד פוגעים קודם בעובדים הזוטרים… וכשמזכירה רוצה העלאה של 300 ש"ח בשכרה, נותנים לה להרגיש כאילו היא גנבת… אבל למנכ"לים ולשרים ולחברי הכנסת אין שום בעיה מוסרית להעלות את השכר שלהם יותר ויותר…
כמה פגרות שיש בכנסת… זה לא ייאמן… ולכל שר יש סגן שר ולשכה מפוארת וכל מיני הטבות שעולות מאות אלפים… ומזכירות נחמדות… ופנסיה לעולמים אחרי כמה שנים בכנסת…

איפה הערכים של צניעות? מוסריות? אי ניקור עיניים? האם הם נעלמו מהעולם? שאלתי בעבר, ושוב אשאל – מה עושה שר ללא תיק?? הוא והמזכירות שלו והלשכה המפוארת שלו והרכב שבו הוא נוסע והשכר הגבוה שלו עולים מליונים… ובשביל מה בכלל צריך שר ללא תיק? האם אין גבול לציניות?? לבזבוז? אין אדם הממלא תפקיד של שר ללא תיק יכול להסתכל במראה??

עניין אותי באיזה רכב נוסעים השרים, אז עשיתי חיפוש בגוגל, ופשוט לא האמנתי למה שגיליתי. לפי מה שכתוב כאן בכתבה השרים נוסעים על אאודי A6, שעולה 400,000 ש"ח!! יש בכתבה עוד כמה פרטים מעניינים, אבל לא אכנס אליהם.

מורה שמלמדת את ילדינו, ועובדת מול כיתות גדולות, וגם עובדת שעות רבות מהבית, והיא משפיעה על נפשם של הילדים, ונאלצת פעמים רבות גם להתמודד מול ילדים חצופים שאין להם דרך ארץ – אינה נחשבת ל"מצליחה" כי משכורתה נמוכה. כל השאר לא משנה.

מיהו אדם מצליח לדעתי? זהו אדם שמפזר אהבה לסביבה, שעוזר לנזקקים, שהינו בעל ערכים ומוסר, השמח בחלקו, ונעים הליכות. האם יש לו בית בקיסריה או במגדלי U? זה ממש לא משנה לי… להיפך… אני מתחברת יותר לשלמה ארצי, שלמרות המליונים שהוא עושה מהמוסיקה המופלאה שהוא יוצר, נותר איש צנוע ועניו, שהולך בג'ינסים מהוהים, ויש לו לב חם וטוב. הייתי רוצה לראות בצמרת יותר אנשים כמוהו… ואשמח שיקבלו את ההצעה של ח"כ שלי יחימוביץ' להגביל את השכר בחברות הממשלתיות והציבוריות.

 

 

 

חגית רימון, עורכת אתר אישה

hrimon@gmail.com

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.