כיצד תשמרי על ההתפתחות התקינה של תינוקך?

baby_boy

 

פעולות קטנות שתבצעי ברמה היום יומית יכולות להשפיע באופן ישיר על ההתפתחות התקינה של התינוק. רגע לפני שאת נלחצת מהאפשרויות הרבות, הכנו עבורך מדריך מסודר ונוח.

אמהות צעירות ומנוסות מתמודדות תמיד עם אותן שאלות: מה הדרך הטובה ביותר לשמור על התפתחות תקינה ונכונה של התינוק, ובמה בכלל היא באה לידי ביטוי. ראשית, חשוב לציין שגם מעקב אחר התפתחות לפי חודשים הוא סובייקטיבי. לא כל התינוקות מתפתחים באותו קצב וכמובן שלא כל עיכוב מעיד חלילה על בעיה רפואית או קוגנטיבית.

שנית, הורים יכולים וצריכים לסייע להתפתחות כבר מרגע הלידה. עליהם להביא בחשבון את שעות השינה הרבות, לדבר עם התינוק עוד לפני שהוא בעצמו מתחיל למלמל ולא לשכוח לגשת אליו כדי לסייע לו לפתח אמון בסביבה. מעבר לכך, אין סיבה להילחץ מעודף האפשרויות. לכל אמא יש חברה, קרובת משפחה או קולגה שמשתמשת בשיטה אחרת על מנת לשמור על ההתפתחות התקינה של התינוק, ובסופו של דבר הכל תלוי בקצב האישי.

טיפים מעשיים לשמירה על איכות חיים

הסוד להתפתחות תקינה הוא שמירה על איכות חיי התינוק ועל גבולות גמישים. בכל שלב התפתחותי יש טווח רחב לתרגול, התנסות וטיפול. עיכוב בהתפתחות הוא תמיד יחסי ולרוב הפער שנצפה נסגר מעצמו. תוכלי  לשמור למשל על קצב התפתחות תקין בעזרת עידוד חושי שמיעה, ראייה, מגע ועיסוי. דברי עם התינוק בזמני ערות שונים וקשטי את הסביבה שלו בתמונות שחור-לבן ובדמויות פני אנשים. גלי רגישות להעדפות התינוק כלפי מגע, אך אל תוותרי על עיסוי. העיסוי מסייע לשיפור ההתפתחות המוטורית והוא יכול לעזור בהסדרת מחזורי השינה.

גם הסביבה הקרובה בה התינוק נמצא צפויה להשפיע בצורה כזו או אחרת על קצב ההתפחות שלו. זכרי שהתינוק צריך כל הזמן ללבוש שכבת ביגוד אחת יותר ממך, אווררי את החדר בו הוא נמצא ועקבי אחר הטמפרטורות בעזרת מד ייעודי. הכיני את הציוד לאמבטיה לפני הרחצה ובדקי את טמפרטורת המים במדחום. הגני על התינוק מפני השמש וצאי איתו לטיולים עד השעה 9:00 בבוקר בלבד, או החל מהשעה 17:00.

איך משחקים תורמים להתפתחות?

גם משחקים תורמים לנושא של התפתחות התינוק ולכן הם מחייבים אותך להשקיע מחשבה, זמן ומאמץ. המשחק הוא פעולה אנושית בסיסית וכבר מהינקות תוכלי לראות כיצד התינוק מוצא בכך עניין.

תינוק עד גיל 6 שבועות לא מסוגל לתפוס גירויים רבים מדי. אל תעמיסי עליו יותר מדי משחקים והוסיפי אותם בהדרגה. המשחקים המומלצים לשלבי ההתפתחות הראשונים הם מובייל, פעמון ורעשן. מגיל שנה עד שנה וחצי תוכלי להוסיף פאזל מעץ בעל חלק אחד או שניים לכל היותר. בנוסף, השמיעי לתינוק כל הזמן מוזיקה מרגיעה כדי לגרות את המערכות התחושתיות שלו.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.