יומן בחירות – אבי גבאי משפיל את ציפי לבני. ומה זה אומר עליו? האם הציבור בעדו?

בתחילת השנה החדשה, בדיוק ב- 1/1/2019, תקע אבי גבאי סכין בגבה של ציפי לבני. האם הסכין עלולה להתהפך עליו? מה שעשה הינו צעד אמיץ או עלוב?

מאת: חגית רימון hrimon@gmail.com

לפני כמה ימים פרסמתי בפיסבוק את הסטטוס הבא, שבו שאלתי האם ישנה אלטרנטיבה לביבי נתניהו. וכך כתבתי:

"יעוד מעט הבחירות. ושום דבר לא השתנה מבחינת האלטרנטיבות. נניח שאינכם מעוניינים בביבי, אז במי כן?
לצערי טרם מצאתי אדם בעל שיעור קומה שאני סומכת עליו שיראה למול עיניו את האינטרסים של המדינה, ואשר יש לו נסיון בלתת מעצמו לאחרים.
ומה עם אבי גבאי? לא יודעת. הוא כמו טפלון. משהו בו לא תופס. לא יודעת אפילו כמה אנשים יוכלו לזהותו ברחוב.
מה הדבר הכי גדול שעשה עד עכשיו? להיות מנכ"ל של בזק, החברה שקיבלה כספים רבים מהציבור במשך שנים רבות, והייתה מונופול. זה מה שכתוב בויקיפדיה על מר גבאי:
"בשנת 2007 מונה למנכ"ל בזק, תפקיד אותו ביצע עד פרישתו בשנת 2013. המגזין פורבס פרסם כי על פי ההערכות, בתקופת עבודתו כמנכ"ל בזק צבר הון בשווי 52 מיליון שקל (לפני מס). ההון שצבר מורכב בין היתר מבונוסים ומשכר כ-24 מיליון שקל ומאופציות, ש-50% מהן, בשווי 15 מיליון שקל, מימש בשנת 2010. במהלך תקופת כהונתו נפתח שוק הטלפוניה לתחרות והחברה השקיעה סכומים ניכרים בהקמת רשת האינטרנט המהיר."

דעתי אינה נוחה ממנכ"לים ובעלי תפקידים בחברות הציבוריים שמשתכרים מליוני שקלים. זה מרגיש לי כמו "עיניים גדולות" ולקיחת שכר גבוה מדי מהקופה הציבורית.
אם לאדם יש סטארטאפ או שהוא עובד בחברה פרטית, שירוויח מליון ש"ח בחודש, לא מעניין אותי, אבל במגזר הציבורי זה דבר אחר.
בכל אופן, אשמח לשמוע על תרומתו של גבאי לחברה הישראלית ואת דעתכם על שאר המועמדים. בשפה נקייה."

טרם יבשה הדיו על מסך הפיסבוק, ולפתע היום בבוקר, בעודי בישיבה בעבודה, אמר אחד המשתתפים שאבי גבאי הכריז על פירוק המחנה הציוני.

זה מה שפורסם בדף הפיסבוק של "החדשות":

הדחה בשידור חי: יו"ר העבודה אבי גבאי הודיע שפירק את המחנה הציוני ושציפי לבני ו"התנועה" לא תרוץ ברשימת העבודה בבחירות הקרובות: "קיוויתי והאמנתי שהשותפות החדשה תוביל לצמיחה ולפרגון הדדי, אבל הציבור חכם, ראה שזה לא המצב – והתרחק".

הנה כתבה קצרה ומעניינת, הכוללת את תגובתה של לבני:

 

 

"חברות ושותפות?" – האמנם?

אבי גבאי מדבר על "ערכי חברות ושותפות", אבל מה שעשה זה לתקוע סכין בשותפתו הפוליטית!! הוא הזמין אותה לשבת לצידו, ותכנן מראש להעיף אותה לכל הרוחות, ככה בשידור חי. לעולם לא אצביע לאדם שמתנהג בצורה כזו.

הוא היה יכול להזמין את ציפי לבני לפגישה עימו, להטיח בפניה את כל טענותיו כלפיה, לתת לה הזדמנות להגיב, ולאחר מכן לומר לה מהי החלטתו, לפני שהוא מספר זאת לציבור הרחב. אילו היה אדם חברי, הוא היה יכול גם לחשוב על להוציא הודעה משותפת של לבני ושלו בדבר פירוק המפלגה. אבל הוא בחר בדרך נלוזה ועלובה, שכל מטרתה הייתה להשפיל אותה בשידור חי!

אבי גבאי עזר להביא לריסוק המפלגה. כבר שנים שהמפלגה מידרדרת ואין מושיע. בוז'י הרצוג הינו חסר כאריזמה לחלוטין וגם התכנים שהביא לא היו מעניינים ופרודוקטיביים בשיח הפוליטי. לא אשכח שבבוקר שלאחר הבחירות סיפר שהעירו אותו מהשינה, והוא הופתע לגלות שהמפלגה שלו ירדה במספר המנדטים מלפני כמה שעות, עת הלך לישון. וישאל השואל, מי הולך לישון בליל בחירות?? זה ממש הצחיק אותי ואמר משהו על האופי המנומנם שלו.

שלי יחימוביץ, עם כל האג'נדה החברתית שלה, גם איכזבה את קהל בוחריה. ראשית, סיפרו עליה שמבחינת יחסי אנוש היא לא אדם קל להתנהל מולו (אגב לפני מספר שנים כשפגשתי אותה באקראי באיזה מסדרון בשעות היום וניגשתי אליה ורציתי לומר לה מילה אחת או שתיים לצורך פרגון, הרגשתי קרירות ואדישות). יחסי אנוש טובים הם דבר מאוד חשוב לדעתי, בכל תחום, ומי שאינו ניחן בהם – יהיה יותר קשה לו לנסוק ולהצליח במשך תקופה ארוכה.

האכזבה הנוספת שהייתה לי מגב' יחימוביץ הייתה שערב הבחירות היא הכריזה שלא תשב עם ביבי בקואליציה. אז שאלתי את עצמי – למה שהציבור יצביע לך אם ממילא את לא תשפיעי ותשבי מחוץ לממשלה?? למה להכריז הכרזות מראש, באופן שעלולות לפגוע במפלגה?

אחרי יחימוביץ והרצוג הגיע דם חדש למפלגה. מתישהו גם שינו לה את השם ל"המחנה הציוני", שמההתחלה נשמע לי כמו שם הזוי וארכאי שמעולם לא התחברתי אליו. מה הכנסתם ציונות עכשיו? מה גם שהשם עשה לי אסוציאציה למפלגת ימין הארד קור ולא למפלגה שאמורה למשוך אליה את הגוש השמאלני, שמזה מספר שנים מחפש מנהיג כריזמטי ובעל שיעור קומה.

ונחזור לעניין אבי גבאי – למרות שניסה למנף את עצמו כמנכ"ל מצליח וכמלח הארץ ממוצא "מזרחי", הציבור לא קנה את זה. גם חודשים רבים אחרי שנבחר, בקושי זיהו את תוי פניו ברחוב.

ממה שכתוב בויקיפדיה, נראה שהמדובר באדם שעשה בעיקר למען עצמו ובני ביתו. הוא הרוויח מליונים מחברה שאמורה להיות ציבורית, ואשר הייתה מונופול או כמעט מונופול בשוק התקשורת.

מפלגת העבודה, או בשמה המטופש "המחנה הציוני", הידרדרה מיום ליום, אבל גבאי לא הפנים את העובדה שיש לזה גם קשר הדוק אליו. הציבור פשוט לא התחבר אליו! אז מה הוא החליט לעשות? להאשים את לבני בהידרדרות המפלגה, ולהעיף אותה קיבינימאט בשידור חי!!

אומץ או עליבות?

גבאי רצה להשפיל את לבני, אבל לדעתי זוהי חרב פיפיות, וחלק גדול מהציבור סבור שזהו מהלך בזוי. בדף הפיסבוק שלו פרסם הבוקר גבאי בצירוף סרטון ההדחה את ההודעה: "אומץ זה לעשות מה שצריך בשביל לנצח. אפשר לשנות, ואנחנו ננצח."

הוא מתבלבל. אין כאן שום אומץ אלא עליבות גדולה. רוב המגיבים בדף הפיסבוק שלו, כולל כאלה שבעבר הצביעו למחנה הציוני, הגיבו נגד המהלך. הנה כמה מהתגובות:

רועי:  "אמר רבי יוחנן משום רבי שמעון בן יוחי: נוח לו לאדם שיפיל עצמו לתוך כבשן האש ואל ילבין פני חברו ברבים" (מסכת ברכות דף מג עמוד ב). אתה צריך להתבייש באיך שנהגת היום, פשוט תת רמה ורוע לב."

התגובה שלי: "מה שעשית זה לא מעשה אמיץ אלא מעשה עלוב ובריוני. תקעת סכין בגב ובכוונה הבכת את ציפי לבני מול כולם. הצלחת להרוס את המפלגה… וניסית להאשים את לבני. רצוי שתקח אחריות על חלקך בדבר."

עדי: "אני חברת מפלגת העבודה, והפסדת את הקול שלי עם המהלך הנבזי שעשית לליבני. דרך ארץ אומרים אצלי בבית…"

שלמה: "למה מהלך נבזי?האישה הזאת הקימה מפלגות הרסה מפלגות ,הרסה שותפויות,קיבלה מנדט האזרח להקים ממשלה ונכשלה מקומה בבית עם ילדיה נכדיה והאיש שלה."

רונית: "זאת הובלה? זו התנהגות? איכס."

דינה: "לא נראה שאתה עם העם עם הודעה כה מפתיעה בלי הודעה קודמת😕"

סופי: "עשית טעות. חבל. חיבלת במפלגתך. ובנו."

עמרי: "שקלתי להצביע עבורך, זה ירד מהפרק. לא בגלל ציפי לבני, אני לא חסיד שלה. פשוט בגלל שאתה לא בן אדם. מי שנוהג בדרך כזו במי שהיה שותף שלו לא ראוי להיות לא ראש ממשלה ואפילו לא חבר כנסת."

טל: "וואו. נכון להיום בבוקר הייתי כמעט בטוח שאצביע למחנה הציוני, אבל כשראיתי (ועדיין לא מאמין למראה עיני) את האופן המשפיל והלא מכובד שבו הדחת את ציפי ליבני – דבר אחד ברור לי: אם אתה אכן תעמוד בראש המפלגה בבחירות, את הקול שלי איבדתם! בושה."

אביחי: "אני לא ממעריצי לבני, בדיוק להפך למען האמת, אם כי אין לי משהו אישי נגדה כמובן. המהלך הזה שעשית היום הוא כולו היה אישי. עשית את אחד הדברים הנוראיים ביותר, גם מבחינה ציבורית ואפילו מבחינה יהודית- הלבנת פני אדם ברבים. ולמה? לא יכולת למצוא דרך מכובדת יותרלסיים את השותפות שלכם מאשר להטיל כזו פצצה ולצאת מהחדר בהפגנתיות? אם לא הייתי רואה את זה בעיניים, הייתי מתקשה להאמין שבנאדם מבוגר שאמור להיות אחראי מתנהג ככה. וכל זה אחרי שאמרת ש"טעית בצורה שהתנסחת בעבר".  בושה שנבחר ציבור מתנהג ככה."

אור: "חביבי אתה לא ביבי. אין לך קהל שבוי שילך איתך באש ובמים כשאתה מתנהל בעריצות ובביזוי התפקיד שלך. זו דרך עלובה וממש לא משכנעת לפתוח את קמפיין הבחירות שלך."

לסטטוס שהעלה אבי גבאי בפיסבוק, שבו התפאר בתכונה של "אומץ", יש נכון לעכשיו כ- 1800 תגובות ורובן המכריע מביעות שאט נפש מהתנהלותו.

לסיום אציין את תגובתה המאופקת של ציפי לבני למהלך הנבזי בשידור חי. אני מניחה שהתגובה הראוייה להכרזה שהכריז בלי ליידע אותה מראש הייתה "לך קיבינימאט, אתה עלוב נפש וברוך שפטרנו", אבל היא כנראה הייתה כל כך המומה שהעדיפה לא להגיב, ורק לאחר מספר שעות התעשתה והגיבה במסיבות עיתונאים.

ובאמת לסיום, מה דעתי על ציפי לבני? היה לה פוטנציאל כל כך גדול אך ברגע האמת היא איכזבה. הייתה לה ההזדמנות להקים קואליציה לפני מספר שנים ולהיות ראשת הממשלה, עת קיבלה את רוב קולות המצביעים, אבל נראה לי שהיא נבהלה ושמטה את כתר המלכות מידיה. מאז מעמדה בפוליטיקה רק יורד. חבל. האם היא תצליח לנסוק שוב? הציבור די מאוכזב ממנה, אבל לפעמים יש הפתעות.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.