הר הגעש פואז – הרי האש בלב קוסטה ריקה

הר הגעש פואז – הרי האש בלב קוסטה ריקה ופרטים על טיול נשים לקוסטה ריקה

אלון כספי

בליבה של קוסטה ריקה העשירה בשפע רב של צמחים וחיות החיים בסביבתם הטבעית, נמצאים הרי געש מדהימים המושכים תיירים רבים. אחד מהם הוא הר הגעש פואז, אחד מהרי הגעש המתויירים ביותר בקוסטה ריקה בשל קרבתו לסאן חוזה והיער העשיר המקיף את מכתשיו.

איזור פואז הוכרז כפארק לאומי ב-1971 ומאז הפך לשמורת הטבע המתויירת והמוגנת ביותר בקוסטה ריקה. השמורה ממוקמת 31 ק"מ צפונית לעיר אלאחואלה. בהר הגעש פואז נמצאים כמה מהגייזרים הגדולים בעולם ההר פעיל אך בטוח לצפייה. שמורת הפארק הלאומי פואז משתרעת על 9,884 אקרים ומכילה שפע בעלי חיים וצמחייה עשירה.

הר הגעש פואז, קוסטה ריקה

הלוע הגדול של הר הגעש הינו בגובה 2078 מ' מעל פני הים וקוטרו 1.5 קילומטר. בפסגתו לגונה חומצית יפהפיה בקוטר 300 מ' שפולטת גזים ואדי גופרית רותחים, ראיה לפעילות פנימית אינטנסיבית.  הלגונה נחשבת אחת מהלגונות החומציות ביותר בעולם  והטמפרטורה שלה  נעה בין 40-50 מעלות.

בנוסף ללגונה, נוצרה בפסגתו עם השנים, כתוצאה מהקוות מי גשמים, גם לגונת מים קרים מרהיבה. זוהי לגונת בוטוס שהינה במקורה אחד המכתשים של הר הגעש וכיום אגם. צבעם הכחול של מימיה עומד בניגוד לירוק העז של היער הטרופי שסביבה. בעבר הרחוק הוקרבו בתולות שהושלכו אל פי המכתש לחסדי האלים.

ההסטוריה של הר הגעש מצביעה על התפרצויות רבות במשך 11 מליון שנות קיומו.

ב- 1954 בהתפרצות האחרונה "הפגיז" ההר בסלעים ואפר את האיזורים הסמוכים ומאז הוא שומר על פרופיל נמוך. התפרצויותיו דמויות הגייזר העניקו לו את המוניטין של הגייזר הגדול בעולם. במשך השנתיים האחרונות רמת פעילותו היא רגילה. ההתפרצות העיקרית האחרונה של הר הגעש פואז נרשמה ב-1910 כשעמוד של אדים ואפר התרומם לממנו לגובה של 8,000 מטרים.

ההר מוקף ביערות המאופיינים בצמחיית חיפוי  עשירה  ושרכי ענק  והאיזור בכללותו משמש בית ל-79 מינים של ציפורים ובהן יונקי דבש (שבין הבולטים שבהם הינו אדום החזה), ועוד ציפורים מרהיבות ביופיין. אפשר למצוא זאב ערבות, סמור ארוך הזנב, בואש ומיני חתולים ונמרים קטנים. במקום חי הסנאי הצהוב –ירוק שלא נמצא בשום מקום אחר בעולם מלבד בפארק זה. אחת התופעות האקולוגיות המעניינות של הפארק הוא יער ננסי , בו צומח שרך נוקשה ועצי בונסאי שלא גדלים בשל הגשם החומצי שיורד מהר הגעש.

בפארק שבילי הליכה קצרים מתוחזקים היטב המקיפים את המכתשים ומובילים אל היער. אורכו של השביל הצופה אל המכתש הינו 750 מ' והוא מרוצף ומתעקל הישר אליו.  את השביל הצידי  אפשר לכסות ב-20-30 דקות והוא מוביל ללגונת בוטוס. השביל השלישי נקרא על שם עץ ה- Escalonia והוא מציע הליכה בת 30 דקות דרך היער .

הר הגעש מספק דוגמא מצויינת של התופעות הנגרמות כתוצאה מהשפעת הגשם החומצי שהוא מעורר סביב לועו ולאורך מדרונו. המשקעים הכימיים שמכילים ענני  הגשם באיזור פסגתו יחד עם הרוחות העזות וגובהו  הרב  הביאו לשינוי צורתם של היערות השונים.

הדרך לפואז עוברת בדרך הררית יפת נוף ממנה ניתן להשקיף על שדות הקפה, משתלות פרחים, שרכים ושדות תותים הגדלים באיזור.

בחודש פברואר 2020, בטיול הנשים לקוסטה ריקה – נגיע גם להר פואז.

הנה הפרטים ומסלול הטיול

ההרשמה בעיצומה. טיול נשים לקוסטה ריקה הקסומה – אתר אישה וחברת דיזנהויז

דף הטיול בפייסבוק

התקשרי 050-5975684 לבירורים והרשמה. 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.