האם ניתן להרחיק את הבעל מהבית? שאלות ותשובות בנוגע למעמד אישי

עו"ד אריאל דרור

מאת: עו"ד אריאל דרור 

עו"ד אריאל דרור
עו"ד אריאל דרור

שאלה:

אני נשואה מזה 15 שנים. בשנתיים האחרונות היחסים ביני ובין בעלי הידרדרו מאוד. הוא מאיים וצועק עליי ולא מאפשר לי גישה חופשית לכספים המשותפים לנו. הוא לא נקט כלפיי באלימות פיזית, אך האווירה טעונה מאוד ואני חוששת שזה יגלוש לכך. האם יש משהו שאוכל לעשות על מנת להרחיקו מהבית, ולו לזמן קצר?

תשובה:

באפשרותך להגיש צו הגנה לפי החוק למניעת אלימות במשפחה. חוק זה אינו מחייב קיומה של אלימות פיזית לצרכי הרחקה, ודי בהוכחת התעללות נפשית מתמשכת , או התנהלות שאינה מאפשרת קיום תקין של חייך. ככל שתצליחי להוכיח זאת, קיים סיכוי טוב כי ביהמ"ש ירחיק את בעלך לתקופה מסויימת אשר במהלכה  תוכלו לנסות ולהגיע להסכמות לגבי הבאות (לפי החוק הצו ניתן לשלושה חודשים אולם ניתן להאריכו לשישה חודשים).

שאלה:

שלום רב, מצבו המנטלי של אבי הדרדר לאחרונה, וכאשר במקביל הוגשו לאחרונה תביעה כספית כנגדו על כספים שלא שילם ונותר חייב. אני חושש שהוא לא יוכל להגן על עצמו כראוי, בעיקר מאחר והוא מבולבל, ואינו זכור היטב את העובדות. אני בקיא בנושא שעלה בתביעה, כיצד אוכל לקחת בה חלק?

תשובה:

הינך יכול להגיש בקשה לביהמ"ש לענייני משפחה להתמנות כאפוטרופוס לדין של אביך. תפקידו של אפוטרופוס מסוג זה הינו לדאוג לכל ענייניו המשפטיים של החסוי.

ככל שביהמ"ש יאשר את המינוי (לאחר קבלת אישור יתר הקרובים, וכן בדיקת מצבו הרפואי של אביך), תצטרך לטפל בנושאים הבאים:

א. לייצג, בעצמך או באמצעות עו"ד, את החסוי בהליכים משפטיים שונים בפני רשויות או ועדות, כגון דיונים של ועדה לביטוח לאומי, ועדת תביעות וכיוצב'.

ב. לדאוג ליזום הליכים בפני ועדות ורשויות אם יש בכך צורך על מנת לשמור על האינטרסים של החסוי ורכושו, ולדאוג לייצוג משפטי אם הדבר נדרש   בהליכים אלו.

ג.  אם יש צורך בכך,  לשכור שירותים מקצועיים    על מנת לשמור על ענייני החסוי.

אציין כי עליך ליידע את הלשכה לשירותים חברתיים באם יש שינוי במצבו של החסוי, לטובה או  לרעה, המצריך שינוי צו האפוטרופסות.

שאלה:

לי ולאשתי יש 2 בנות, האחת בת 12 והשניה בת 9.  הקשר שלי איתן מאוד הדוק וחם. אשתי עזבה איתן את הבית לפני חודשיים וכעת הגישה תביעות משמורת ומזונות. האם אוכל לבקש משמורת משותפת? מה הסיכויים שדרישתי תתקבל? והאם יש לכך השפעה על המזונות?

תשובה:

בעת האחרונה בתי המשפט נוטים יותר ויותר לאשר משמורת משותפת, במקרים המתאימים . באם תגיש תביעה מתאימה, ביהמ"ש ימנה איש מקצוע שיערוך תסקיר ויבחן מה רצון הילדים, האם ביכולת ההורים לעמוד במשמורת המשותפת, היכן גר כל צד, מהו טיב היחסים בין ההורים , ומהי טובת הילד – ולבסוף ייתן את מסקנתו.

לאור גילאי הבנות, הרי שלא מתקיימת חזקת הגיל הרך, מה שמגביר את הסיכויים למשמורת משותפת, אולם לא ניתן לקבוע משמורת מראש,  מה גם שמדובר בנושא רגיש מאוד, המחייב עירוב של גורמי מקצוע.

ביחס למזונות, הרי שאם תיפסק משמורת משותפת, ייתכן והמזונות יהיו נמוכים מהמזונות שהיו עלולים להיקבע ללא משמורת משותפת, אולם כל מקרה נבחן לגופו.

שאלה:

אני נשוי פעם שנייה ונולדו לנו  2 תינוקות, האחד בן שנתיים והשני בן חצי שנה, ואשתי הנוכחית אינה עובדת. התגרשתי בשנת 2009 ויש לי ילד בן 10 מנישואי הקודמים.

במסגרת הסכם שנחתם ביני ובין גרושתי, אני משלם בעבור הילד מזונות בסך של 1400 ₪ לחודש, לא כולל מחצית הוצאות חינוך ומחצית הוצאות מדור.

האם ניתן להגיש בקשה לבית הדין הרבני, בו אושר הסכם הגירושין, ולבקש להפחית הסכום? כפי שידוע לי, מעמדה הכלכלי של גרושתי השתפר, והיא החלה לעבוד לאחר חתימת ההסכם, ומשתכרת סכום הדומה למשכורתי שלי.

תשובה:

ככלל, יש אפשרות להגיש לבית הדין הרבני תביעה להפחתת מזונות כאשר יש שינוי נסיבות מהותי ובמקרה שלך 2 התינוקות הנוספים יכולים להוות שינוי נסיבות. כמו כן, גם לעובדה כי גרושתך עובדת יש משקל. אולם, עליי לציין כי המזונות שנפסקו לך הינם על הצד הנמוך – ועל כן נראה כי לא סביר שתהא הפחתה משמעותית בסכום, ככל שבית הדין יקבל את תביעתך. בנוסף, אציין כי מאחר והסכום נקבע בהסכם – הרי שיש קושי גדול יותר לשנותו, מאחר וחזקה עליך כי לקחת בחשבון השינויים העתידיים.

 

 

לפניות ושאלות נוספות ניתן לפנות למייל: drorlawoffice2@gmail.com

כל האמור במאמר זה לא בא במקום ייעוץ משפטי פרטני ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד.

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.