האמנות של ללכת אחרי הלב בקריירה

מאת: אפרת אליהו

אנו חיות בתקופה שמעודדת אותנו להתפתח בקריירה שהיא משמעותית לנו, שמתחברת לנו ללב ולרצונות נשמה. 

היום יותר מתמיד ערוץ הביטוי האישי פתוח למימוש בעיקר כי רבות משיטות התעסוקה הישנות נעלמות מן העולם – עבודות ייצור מוחלפות ברובוטים ועבודות פקידותיות ואחרות מוחלפות באמצעות תוכנות מחשב. העולם משתנה מהר ויחד עם זאת אני מוצאת שקשה לנו עדיין להתחיל ולפעול לעבר המימוש העצמי שלנו בקריירה.

מי שאמר שללכת אחרי הלב זו כל החכמה צדק אך גם טעה. כי יש הרבה גורמים שיש לעבוד עליהם לפני שאנחנו נאפשר ללב לממש את עצמו. אחרת כולנו כבר היינו במקום הזה.

בכתבה הזו אני מעוניינת להציג בפניכן את הבעיות שאני רואה שמעכבות או חוסמות מימוש עצמי ואת הפתרונות לקשיים אלו.

מה מונע בחיינו מימוש קריירה עם תשוקה ומשמעות?

חשש מאובדן השקעה וותק – רובנו מגלות את הרצון להיות בהגשמה עצמית בקריירה לאחר שכבר שחינו זמן מה במקצוע שעמלנו עליו. במקצוע זה בטח השקענו כסף בלימודי תואר וצברנו וותק ונוחות מרביים. לכן כאשר שבענו מהתחום לא נמהר לעשות את השינוי, כי נוצר חשש שמה שבנינו ייאבד ואנו מתקשה לבנות אותו שוב פעם בקריירה שנייה.

תפישת עצמי מחלישה – הבחירות שלנו בחיינו בדגש על קריירה נובעות ברוב הפעמים ממה שאנחנו מאמינות שאנחנו יכולות להשיג. לכן יש בינינו נשים שידעו שהבחירה המקצועית הראשונה שלהן היא אולי לא אידיאלית אך היא מותאמת לרמת המסוגלות הנתפשת שלהן להצליח בתחום. כשאנחנו חושבות על קריירה שהיא משמעותית לנו, בהגשמתה חייבת להיות תפישה עצמית שאומרת "מגיע לי לממש משהו שאני מתחברת אליו ואני יכולה להשיג את זה". בלעדי האמונה הזו לא יקרה שינוי. מכיוון שהגענו ממקום שפחות מאמין ביכולותינו בטח שלא נמהר לנוע לעבר מקום שיש בו מימוש הפוטנציאל המלא שלנו מאותה חוסר אמונה עצמית.

חוסר בהירות ומיקוד – כשאנחנו לא יודעות לאן אנחנו בדיוק רוצות להגיע ולמה זה חשוב לנו, איך נבחר להתחיל לצעוד? הכוונה שלי היא שזה טוב ויפה שאנחנו דואגות לחשוב על לממש בחיינו את מה שאנחנו אוהבות, אך הרבה פעמים לא בהיר לנו מספיק מהי אותה תרומה שהיא ייחודית לנו, או מהם בדיוק אותם כישורים ומומחיות שבונה את אותה טביעת האצבע הייחודית לנו בקריירה. הבהירות הכרחית לנו על מנת שנקבל את הדחף לצעוד קדימה.

קושי לקרוא את המפה הסביבתית והמציאותית – היכולת לחזות את הצורך של אנשים ולתרגם את זה לפיתרון שאנחנו רוצות ומסוגלות לתת היא חיונית על מנת להשיג את הביטחון הנדרש לקום ולעשות את מה שאנחנו רוצות. היא נותנת מוטיבציה לפתח את המקום הזה.

המפה הסביבתית היא היכולת להבין צרכים ולחזות את התמונה הכלכלית והתעסוקתית של השנים הקרובות. מרגע שיש לנו מידע נוכל ביתר קלות להתאים את הקריירה החדשה שלנו למצב הקיים והנחזה.

המפה המציאותית קשורה לתפישת המציאות – האם המציאות עוינת או תומכת, האם בעלי עסקים קטנים יכולים להצליח או להיכשל. המוח שלנו מפרש את המציאות יותר מאשר הוא יודע אותה, לכן כאשר אנחנו בתפישת מציאות מוגבלת ובפרשנות שלילית, אנחנו מוגבלות גם ביכולת שלנו לצעוד קדימה.

כיצד ניתן לפתור ולהתמודד עם הקשיים?

חשש מאובדן השקעה ווותק – עלינו לזכור שאם היינו במקצוע שבו השתמשנו ושכללנו כמה מן הכישורים הבולטים שלנו, לא נפסיק להשתמש בהם גם בקריירה החדשה. אם נלמד לקחת את הכישרונות שפיתחנו ולהשתמש בהם במקביל להרחבת יתר הפוטנציאל שלנו יהיה לנו קל יותר לא לראות אובדן. דרך נוספת להתגבר על החשש מאובדן וותק ונוחות היא לזכור שבעולם משתנה כמו היום לא וודאי שחברות יזדקקו לשירותינו בעתיד הקרוב ולכן אנחנו עומדות בפני הזדמנות להתחיל לפתח משהו בחיינו ולא להמתין לזמן משבר. כאשר אנחנו נבחר להביט מנקודת מבט זו נצא מהמקום היותר תגובתי שבוחר במקום הנוח לעבר פיתוח יצירה אישית.

תפישת עצמי מחלישה – משימתנו העיקרית אם ברצוננו להצליח בחיים תהיה לפתח תפישה עצמית בריאה. תפישת עצמי כשמה כן היא – תפישה. אין זו המציאות על מי שאנחנו ומה שאנחנו מסוגלות להשיג. אנחנו תוצר של האמונות שלנו ושל העבר שלנו וברגע שנלמד להכיר בזאת ונמצא טכניקות ליצור תפישה חדשה הדרך להצלחה תיסלל בפנינו.

אחת הטכניקות שעובדות באופן נפלא היא למצוא מישהו שאנחנו יודעות שהוא מצליח או מצליחה אמיתית בתחום בו אנחנו רוצות לעסוק ולהתחיל לשאול את עצמנו אילו אמונות האדם הזה מאמין לגבי עצמו ולגבי העולם? אילו התנהגויות יש לאדם זה שמאפשרות לו הצלחה? שאלות אלו יש ביכולתן להראות לנו שהרבה מההצלחה היא עניין של גישה ושכדאי שנחקה אמונות והתנהגויות אלו כדי להשיג את מבוקשינו.

עשו רשימה של כל מה שעולה לכן והתחילו ממש ככה – לחקות. מספיק לחשוב מחשבה אחת בכל יום או להתנהג לכמה רגעים כמותו/ה בשביל ללמד את המוח ליצור את השינוי.

חוסר בהירות ומיקוד – הסיבה שיש הרבה בלבול היא כי לא למדנו להכיר את עצמנו באמת מאחר ולא חונכנו לכך. מטרת החינוך היא להכשיר אותנו לסטאטוס קוו חברתי וכלכלי ולכן אף אחד לא לימד אותנו להכיר בתרומה ובפוטנציאל הייחודי שלנו. אך הוא קיים.

הדרך לעשות זאת היא להתחיל שאלות מהותיות שיענו לנו על השאלה מי אנחנו באמת ומה נותן לנו משמעות. למה אתן נמשכות באופן קבוע? מה בא לכן באופן טבעי?

קושי לקרוא את המפה הסביבתית והמציאותית – צבירת ידע ופיתוח גמישות מחשבתית ירחיבו לנו את האפשרויות הקיימות במציאות. ידע הוא כוח. כמו שכל חברה ותאגיד לומדים לקרוא את השוק ואת הצרכן עלינו להתחיל לשאול שאלות כגון איזה פיתרון אני רוצה ויכולה לתת עבור האחר? מהן הבעיות איתו מתמודד הצרכן?

על מנת שנשפר את המפה המציאותית עלינו להתחיל להטיל ספק במה שידוע לנו ולזכור, כדברי היידגר, שאנחנו לא יודעים שאנחנו לא יודעים. אחת הטכניקות לשנות את תפישת המציאות היא לאתגר אותה באמצעות חקירה. למשל, אתן מאמינות שאי אפשר להצליח בלי שיש לך כסף להשקעה. חישבו על אנשים עשירים שבנו את עצמם מחוסר באמצעים. אתן מאמינות שיש מיתון במשק. חישבו על אנשים שעסקיהם פורחים בתקופה זו. עשו רשימה של אמונות שיש לכן לגבי העולם, מצב מסויים, אנשים וכד' וחקרו באופן הזה.

כמו באימון לקראת ריצה, ברגע שנתאמן על 4 הנקודות הנ"ל, היכולת שלנו לתרגם את הלב לתנועה מעשית תגדל ופעולות יתחילו להתרחש מאליהן בדרך למימוש העצמי שלנו.

אז בואו נתחיל להתאמן ולהגשים חלומות.

אפרת אליהו – מאבחנת ומלווה אנשים לפיתוח קריירה משמעותית ולפיתוח אישי

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.