גירושין וגישור 

זוג אחד מכל שלושה זוגות מתגרש. מהו ההליך הנכון לגירושין? ומהם היתרונות בהליך גישור? 

מאת: ציפי המרמן

 

i_love_you

הסטטיסטיקה מדווחת על אחד מכל שלושה זוגות שמתגרש. זוגות רבים נכנסים למערכת זוגית ללא נישואים וגם ביניהם מתרחשות פרידות אשר אינן כלולות בסטטיסטיקה הנזכרת לעיל.
מעבר לנתונים המספריים היבשים נמצא סיפור חייהן של עשרות אלפי משפחות הנתונות בהליך של פירוק ופירוד המלווה בחרדה מיום המחר, במאבקי כוח, ברגשות של קנאה, כעס ועלבון, במאבק על מקומם של הילדים ועל מקומו של כל אחד בעולמם של הילדים ובשבר כלכלי.
בתקופה רגישה זו מוצאים את עצמם זוגות רבים מנוהלים על ידי עורכי דין העושים מלאכתם נאמנה כשמשתדלים, כל אחד, למקסם את רווחיו וזכויותיו של הלקוח שלו.
התרגום היומיומי של המשפט הנ"ל הינו: מאבק על סכום המזונות לילדים, מאבק סביב ההוצאות הנוספות של הילדים (חוגים, טיולים, מסיבות…), מאבק סביב שגרת חייהם של הילדים והסדרי הראיה עם כל אחד מההורים ומאבק סביב חלוקת הרכוש הכולל עיקולים על חשבונות בנק, מניעת יציאה מן הארץ ופגיעה בשגרת העבודה וההשתכרות.
ואם לא די בכך: בדרכו למקסם את רווחיו בהליך משפטי מרוקן כל אחד את הקופה בעשרות אלפי שקלים של תשלומים לעורכי דין , אקטוארים, שמאים, יועצים ושאר חוות דעת מקצועיות, בעודו נאבק על הקטנת סכום המזנות לילדיו בעשרות בודדות של שקלים לחודש.

בדרכו להבטיח את חלק הרכוש שיישאר לו ליום שלאחר הגירושין מוציא כל צד סכומי עתק בנסיון להוכיח מה רק שלו ומה לא יחולק , בעוד שפשרה סבירה היתה מותירה בידי שני הצדדים לעיתים יותר משנותר להם לאחר הליך משפטי.
המאבק מלווה ביצרים ורגשות חזקים, נמשך על פני שנים במהלכן מנהל הסכסוך את חיי היומיום ומחריף ומעצים את העוינות לעיתים עד כדי פגיעה פיזית.

אז מה ניתן לעשות ואיך אפשר אחרת?
הפרדה בין רגשות הכעס הנקם והעלבון לסוגיות המעשיות הטעונות פתרון וחיפוש פתרונות אשר יאפשרו לשני ההורים להמשיך בחייהם, לשמר את ההורות ולחלק את הרכוש המשותף במינימום הוצאות לגורמים חיצוניים תקל הן על ההידברות, הן על התוצאה והן על המאגרים הכספיים. תאפשר לצמצם במידה ניכרת את פרק הזמן של ניהול ההליך ולהתחיל כל אחד את חייו במהירות האפשרית, תוך מיזעור ההשלכות הכספיות, צמצום משך העימות ושמירה על דרכי קשר עם השני לצורך סוגיות עתידיות הקשורות בילדיהם המשותפים.
הליך גישור הוא פתרון.
בחדר הגישור מנהלים בני הזוג את המשא ומתן ביניהם, בשפתם הם ולא דרך צדדים שלישיים זרים להם ולמשפחה ובשפה משפטית ונסיונות להשיג יתרונות משפטיים.
בחדר הגישור מנהלים בני הזוג שיח שמאפשר פשרות הדדיות ושיקול דעת עצמאי.
בהליך הגישור נפגשים בני הזוג מידי פרקי זמן סבירים וקצרים ומתקדמים אט אט בחיפוש ונסיונות של פתרונות תוך שהם נכנסים בהדרגה להליכי פירוד, פירוק נכסים, חלוקת נכסים, תשלומים שונים והסדרים בקשר לילדים.
בהליך הגישור יוצרים בני הזוג בעצמם את המשפחה החדשה אשר תהא לאחר הפירוד ואת ההסדרים שבבסיס תפקודה ומגבשים דרך לנהל חילוקי דעות עתידיים.
סופו של הליך הגישור הינו הסכם גירושים וממון אשר גובש בהדרגה תוך ניסוי ותעיה, ע"י שני הצדדים ובאופן המתאים ביותר להם, לנכסיהם המשותפים ולילדיהם המשותפים והכל תוך שהנציג של שניהם הוא המגשר – אדם המחויב לתהליך ולניטראליות אשר עוזר להם להתקדם במשא ומתן, עוזר במציאת פתרונות חלופיים במקרים של מבוי סתום ומחוייב לשני בני הזוג.
אין ספק שהליך הגישור יוצר דגם תקשורת בין בני זוג מסוכסכים, מצמצם תחושות של חרדה וחוסר שליטה בתוצאה.
אין ספק שהוא זול יותר, מהיר יותר ותוצאתו מתאימה יותר לבני הזוג ובמיוחד מאפשר לצד החלש יותר לנסות בדרך של משא ומתן להוביל לפתרון אשר יקל על שלבי ההסתגלות ועל ההתמודדות עם היומיום שלאחר הפירוד.

ברוב תיקי הגירושין הנשים נשארות עם הילדים, האבות משלמים סכום מזונות חודשי אשר אינו מספיק להוצאות הילדים השוטפות וכאשר היו עקרות בית ואמהות ללא מקצוע ועבודה חיצונית הן מתקשות לקיים גם את עצמן.
גישור מצמצם את הוצאות ההליך ומאפשר להן לנהל מו"מ עם פתרונות יצירתיים אשר יקלו על הסתגלותן, יאפשרו להן להביא לידי ביטוי את תרומתן לתא המשפחתי למרות שלא היה לה ביטוי כספי ישיר ובהתאמה למשאבים הקיימים.
בעלים/אבות אשר יגלו שיש להם שותף לניהול משא ומתן אשר יחסוך עלויות של עשרות אלפי שקלים יירתמו פעמים רבות להצעה נדיבה יותר בחלוקת הרכוש, מועד חלוקתו ותשלומים לילדים.
אין מה להפסיד מלנסות.
יש הרבה מה להרויח.

ציפי המרמן, עורכת דין ומגשרת משפחה
מושב יד נתן 9, ד.נ. שדה גת
טל. 0526848129

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.