הפרת הבטחת נישואין – האם אישה זכאית לפיצוי בגין הפרת הבטחה לנישואין? פסק דין בנושא/ עו"ד אריאל דרור

בתביעה שהוגשה לבית המשפט, ומספרה תמ"ש 48120-08  מ.ע  נ' י.ח  דחה ביהמ"ש לענייני משפחה רמת גן  ע"י כב' השופטת עליסה מילר, את תביעתה של אישה לפיצוי בגין הפרת הבטחת  נישואין שקיבלה מבן זוגה לשעבר, אולם פסק לה מזונות משקמים /פיצוי לאור מצוקתה הכספית.

עו"ד אריאל דרור
עו"ד אריאל דרור

 רקע:

מדובר בצדדים בשנות ה-40 לחייהם. לאורך הקשר ביניהם, הציע הנתבע מספר פעמים נישואין לאישה, אולם הצעות אלו לא יצאו אל הפועל והצדדים נפרדו פעמים רבות. בשנת 2008 הציע שוב הנתבע נישואין לאישה, אולם לאחר מספר חודשים שוב הם נפרדו. על כן, הגישה האישה תביעה לפיצוי בגין הפרת הבטחת נישואין וכן למזונות משקמים.

טענות התובעת:

האישה טענה כי היא חיה עם הנתבע כידועתו בציבור, כאשר הוא זה אשר דאג לכל צרכיה, וסיפק אותם באופן נדיב. אף טענה כי לאור מחלת הנתבע, היא נאלצה לעזוב את עבודתה ומצבה הכלכלי הידרדר. על כן, לטענתה הינה זכאית למזונות משקמים או לחילופין לפיצויים וכן לפיצוי בגין הפרת הבטחת הנישואין.

טענות הנתבע:

מנגד, טען הנתבע כי אין מדובר בידועים בציבור, וכי האישה למעשה חברה אליו רק כדי לנצלו כלכלית. הנתבע התנגד לפסיקת מזונות בשל גילם, בשל העדר רכוש משותף, בשל אי הרציפות בקשר, וכן לאור צווי ההגנה שהוצאו בין הצדדים, התלונות במשטרה שאפיינו את חייהם, הפרידות המרובות והתנהגותה האלימה כלפיו.

ביהמ"ש פסק: 

ביחס לתביעת המזונות נפסק כי התובעת לא הרימה את נטל הראיה להוכיח כי הנתבע הסכים או לקח על עצמו להמשיך לפרנסה.

אולם, מדובר באשה שנכנסה לקשר בתום לב, כשהיא יודעת על מחלתו של הנתבע והייתה נכונה לסייע לו בעת חוליו. היא אף  פוטרה מעבודתה ולא עבדה במקום אחר, כדי להתמסר לנתבע ולצרכיו המיוחדים.

כיום, לאישה חובות רבים והיא נזקקה להלוואות, על כן נפסק כי  לאור עקרון תום הלב, ההגינות והיושר, התובעת תהא זכאית למזונות משקמים של 7,500 ₪ לחודש למשך שנה.

ביחס להבטחת הנישואין נקבע כי אמנם הייתה הבטחת נישואין, אולם כל אחד מהצדדים היה רשאי לחזור בו ללא שיחוייב בפיצוי, מה גם שהיו מחלוקות רבות אשר הביאו לכך כי הנישואין הפכו לבלתי רלבנטיים.

כמו כן, לא נעשו הכנות ממשיות לחתונה ולא היו הוצאות כספיות סביב נושא החתונה.

על כן, תביעתה זו נדחתה.

 

פסק הדין ניתן בהתאם לנסיבות הספציפיות של העניין, ואין זו ההלכה הכללית בנושא.

כל האמור במאמר זה לא בא במקום ייעוץ משפטי פרטני ולא מהווה לו תחליף.

ההסתמכות על המידע היא באחריות המשתמש בלבד.

 

לשאלות ניתן לפנות למייל: drorlawoffice2@gmail.com

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.