מהן זכויותיהן של הידועות בציבור? / עו"ד אריאל דרור

love

כאשר עסקינן בבני זוג שנישאו לאחר ה 1.1.1974, חל המשטר הרכושי הקבוע בחוק יחסי ממון, הקובע חלוקה שאמורה להיות שווה בין כלל הרכוש שנרכש במהלך הנישואין, למעט במקרים חריגים.

על ידועים בציבור, גם כאלו שגרים יחד בשנים האחרונות, לא חל חוק זה, מאחר ואין מדובר בבעל ואישה. על ידועים בציבור, יכול לחול, בהתאם לנסיבות, משטר הלכת השיתוף.

מיהם הידועים בציבור?

אבהיר, כי כאשר הנני כותב " ידועים בציבור", הכוונה גם לגבר ואישה, וגם לידועים בציבור מאותו מין, כאשר ביהמ"ש העליון פסק,  כי גם בנות זוג יכולות להיחשב כידועות בציבור.

על מנת לבחון האפשרות של חלקות רכוש בין מי שנטען שהינן ידועות בציבור, יש קודם כל יש לבחון האם הם אכן, בגדר ידועות בציבור- וכאשר לצורך כך נקבעו שני מבחנים בפסיקה:

עליהם להוכיח קיום חיי משפחה, וכן עליהם להוכיח ניהול משק בית משותף, תחת קורת גג אחת.

בין היתר, בתי המשפט יבדקו, את רצינות הקשר בין הצדדים, הסיבה שבגללה נמנעו מלהינשא (במקרה של ידועות בציבור, למעשה אין כמובן אפשרות רשמית לעשות כן, והדבר נלקח בחשבון), מגורים תחת קורת גג אחת, וניהול כלכלי של משק הבית (בשיתוף או לא בשיתוף).

לאחר שתובעת מצליחה להוכיח כי היא אכן ידועה בציבור, וככל שהיא דורשת גם חלק מהרכוש, ביהמ"ש יפנה לבדוק האם אכן קיימת שותפות ברכוש העומד לדיון, בהתאם לזה שנתבקש בתביעה.

ככלל, יהא קל יותר להוכיח שיתוף בנכס בו נעשה שימוש יומיומי על ידי הידועות בציבור או שנצבר על ידי שניהן במשותף (כגון רכב  משותף, או חשבונות בנק משותפים), מאשר לנכס עסקי או כזה שנצבר טרם החיים המשותפים, כגון עסק שהקימה מי מהן לפני תחילת הקשר, והיא עובדת בו לבדה. ביחס לשני הסוגים האחרונים – תידרש הוכחה כבדת משקל, מאחר והוא , על פניו, לא נחזה כמשותף.

אסביר, כי הסיבה לדרישה הנוקשה יחסית בכל הנוגע לשיתוף ברכוש, הינה שקיימים מצבים רבים בהם ידועים בציבור שומרים, ביודעין ובכוונה תחילה,  על הפרדה רכושית בכל הקשור לשאר נכסיהם, בעיקר במצב בו כל צד כבר הגיע עם רכוש שצבר קודם לכן, והוא השביח במהלך החיים המשותפים. פעמים רבות ידועים בציבור רוצים לשמר לעצמם את הרכוש שצברו קודם לכן, שלעיתים הוא לא קטן כלל, ולכן מקפידים על הפרדה. ככל שבית המשפט ישתכנע כי אכן קיימת הפרדה מכוונת, כך קטנים הסיכויים כי הוא יקבע שיתוף בנכסים הללו.

אציין כי על מנת לנסות ולמנוע אי ודאות בנוגע לחלוקת רכוש במקרה של פרידה, וגם על מנת לקבוע את אופן ההתנהלות הרכושית במהלך החיים המשותפים, באפשרותן  של הידועות בציבור לערוך הסכם ממון ו/או הסכם פירוד.

אבהיר, כי אין חובה, במקרה של ידועים /ידועות בציבור, כי אלו יאושרו בביהמ"ש – בניגוד להסכם ממון  בין בני זוג נשואים/שעומדים להינשא (אותו חייבים לאשר בביהמ"ש).

אולם, אציין כי גם הסכם בין ידועים/ידועות בציבור ניתן לאשרו במידה והצדדים חפצים בכך, או אם כתבו זאת בהסכם. ככל שלא יתקבל אישור ביהמ"ש- יהיה להסכם זה תוקף חוזי (ולא של פסק דין).

 

כל האמור במאמר זה לא בא במקום ייעוץ משפטי פרטני ולא מהווה לו תחליף ויש לבחון כל נסיבות מקרה לגופו. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד.

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.