המדריך השלם להורים: כל הסידורים לאחר הלידה

הלידה מתקרבת, ולצד ההתרגשות תידרשו לדאוג בשבועות הקרובים ללא מעט סידורים ובירוקרטיה. כך תעברו את כולם בשלום.

מי שכבר היה שם, יודע שבקרוב שום דבר לא יחזור לקדמותו. ומי שיהפוך לראשונה בחייו להורה ילמד מהר כי ההתרגשות הרבה מלווה בהרבה סידורים ובירוקרטיה. עבור אותם הורים טריים, ועבור אלו שהספיקו לשכוח, לפניכם רשימת המטלות המלאה לשבועות לאחר הלידה:

כל מה שרצוי לדעת אחרי לידה
כל מה שרצוי לדעת אחרי לידה

1. לקראת הלידה: הכנת הבית

רצוי להיערך מראש ולארגן את הבית עוד לפני הלידה. החלקים החשובים ביותר בהכנות:

  • ציוד – השתדלו לקנות מראש הכל, מעגלה עד חיתולים, ולהכין רשימת קניות מפורטת לאחר הלידה.
  • חדר התינוק – מומלץ למקם את המיטה ליד קיר פנימי, ולארגן פינת החתלה שלא דורשת להתכופף, עם חיתולים, משחות ובגדים. בנוסף, רצוי לסדר כרית תמיכה, פינת ישיבה נוחה ומוזיקה נעימה, לשעות ההנקה.

אוכל – יש לקנות מראש ציוד הנקה, כולל פדים, משאבת חלב, בקבוקים וחזיות הנקה, או בקבוקים ותחליף חלב אם.
.
2.    לאחר הלידה: בדיקות בבית החולים

מיד לאחר הלידה, המיילדת מוסרת את הרך הנולד לידי אחות המחלקה, שעורכת לו (או לה) בדיקה גופנית, מודדת חום, ושמה לו תג אישי לזיהוי. לאחר מכן, התינוק מקבל חיסון ראשון ועובר בדיקה על ידי רופא. בהמשך, הוא יעבור סדרה של בדיקות וחיסונים, כולל בדיקה שנייה אצל רופא, בעת השחרור.

כדאי לדעת: דבר לא נעשה לתינוק ללא הסכמת ההורים וחתימתם. עם הרישום לחדר לידה, תקבלו פירוט של הבדיקות והטיפולים לאחר הלידה, וטופס סירוב לביצוע בדיקות.

3.   שחרור מבית החולים: מתן שם וקבלת ספח לת"ז

רישום התינוק ושחרור היולדת מתבצעים במשרד הרישום בבית החולים. הרישום כולל "הודעת לידה" (ממשרד הפנים), "מענק לידה" (מביטוח לאומי), ו"אישור על לידה" (מבית החולים). כדי להסדיר את הרישום והשחרור, שני בני הזוג חייבים להיות נוכחים, ולהצטייד בתעודות זהות עם ספח. התהליך כולל גם הצהרת אבהות, בנוכחות האב. הספח המעודכן של תעודת הזהות, עם פרטי הילד ומספר ת"ז שלו, יישלח אליכם ממשרד הפנים בתוך שבועיים. ברישום ילד ראשון יש להצטייד גם בפרטי חשבון הבנק של היולדת, או פרטי חשבון משותף של בני הזוג, כדי לקבל את המענק וקצבת הלידה מהביטוח הלאומי.

 כדאי לדעת: מי שבוחר לא להעניק שם לתינוק ברישום, יכול לעשות זאת גם באינטרנט.
 

4.    טיפת חלב: מעקב התפתחותי

עליכם לרשום את התינוק בקופת החולים: גשו לסניף עם תעודת זהות של התינוק (מבית החולים), תעודת זהות של האם, סיכום שחרור מבית החולים, ורישום הביטוח הרצוי לילד. לאחר הרישום, ניתן להנפיק לתינוק כרטיס מגנטי, ולקבל שירותי בריאות.

כדאי לדעת: עליכם לקבוע תור ראשון בטיפת חלב בין יומיים לשבוע מאז הלידה, לשם הערכת משקל וקביעת חיסונים. בנוסף, קבעו תור לרופא התפתחותי בחודש הראשון.

5.     בריאות היולדת

האם הטרייה צריכה לקבוע תור לגניקולוג, כ-6-8 שבועות מתאריך הלידה, לשם מעקב אחר נושאי בריאות שונים: דימומים, לחץ דם, רמת סוכר, תפקוד בלוטת התריס, ועוד.
 

6.     תכנית חיסכון – בישראל פועלת תכנית ממשלתית בשם חסכון לכל ילד, שבמסגרתה מפקיד הביטוח הלאומי מדי חודש 50 שקלים עבור כל ילד עד גיל 18, בחשבון חיסכון ייעודי על שמו. הביטוח הלאומי אינו מנהל את                   הכספים בתכנית, אלא מפקידם לקופה שההורים קובעים מי ינהל – קופת גמל או בנק – ובאיזה מסלול. ההורים נדרשים לבחור תוך חצי שנה מתאריך הלידה בגוף שינהל את כספי החיסכון, מרשימת הגופים שנבחרו                     על ידי האוצר. אחרת, הביטוח הלאומי יבחר עבורכם באחד ממסלולי ברירת המחדל.

 כדאי לדעת: את התכנית פותחים באתר ביטוח לאומי, או במוקד טלפוני שמספרו 2637*.

7.      עבודה וכספים

עליכם למסור את פרטי חשבון הבנק לאנשי המנהל בביה"ח, לשם העברת כספי מענק הלידה. כמו כן, יש לוודא כי הפרטים הועברו לביטוח הלאומי ולמשרד הפנים, כדי לקבל קצבת ילדים חודשית מביטוח לאומי (כ-140 שקלים), מענק לידה (כ-1,700 שקלים מביטוח הלאומי) ודמי לידה (שלושה חודשי עבודה במסגרת חופשת הלידה).

 כפי שתלמדו די מהר, ילדים זו שמחה – ולא מעט עבודה. עם הזמן תלמדו טוב יותר לנהל את שלל המשימות החדשות ולהתמודד עם העומס. זכרו: התקופה לאחר הלידה היא תקופה קסומה, שלא שוכחים לעולם. לכן, רצוי להיערך מראש לבירוקרטיה, כדי ליהנות מכל היתר. והכי חשוב: בהצלחה, ושיהיה בשעה טובה.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.