לידיה נתנזון הפכה למומחית לבריאות הוליסטית ופיתחה שיטת טיפול ייחודית המסייעת לנשים רבות עם בעיות פריון

לידיה נתנזון הפכה למומחית לבריאות הוליסטית בשילוב אמנויות, ואף פיתחה שיטת טיפול ייחודית המסייעת לנשים רבות עם בעיות פריון. זאת לאחר שנכנסה פעמיים להריון רק בעזרת טיפולי פוריות

מאת: יהורם גלילי

לידיה נתנזון – מסייעת להיכנס להריון. צילום: לילי צישנבסקי

ההגדרה המקובלת לאי-פוריות היא חוסר יכולת להרות לאחר קיום יחסי מין באופן סדיר במשך שנה, אך  בקצב התזזיתי בישראל פונים רוב הזוגות או הנשים לטיפולי פוריות בשלב מוקדם יחסית בשל חוסר סבלנות.
15% מכלל הזוגות בארץ המנסים להרות נתקלים בקושי להגשים את חלומם להיות הורים. כ-40 אחוז מהבעיות מיוחסות לגברים וכ-60 אחוז לנשים. עם זאת, הגורם החשוב ביותר הקובע את סיכויי הזוג להרות הוא גיל האישה. החל מגיל 30 חלה ירידה ביכולת האישה להרות. מגיל 35 עד 40 חלה ירידה משמעותית ביכולתה של האישה להרות, ומגיל 45 ואילך חלק מהנשים ייאלצו להיעזר בתרומת ביצית כדי לממש את חלומן להפוך לאימהות.

לידיה נתנזון, מומחית לבריאות הוליסטית בשילוב אמנויות ורפלקסולוגית בכירה בשילוב טיפול באמנויות, אבנים חמות, פרחי באך, ביו-אנרגיה ופסיכולוגיה בודהיסטית, חוותה על בשרה פעמיים את קשיי הפוריות. היא אף מצאה את ייעודה בחיים, לאחר טיפולי פוריות שעברה על מנת להביא לעולם שני ילדים. היא ניסתה להרות בגיל 24, אחרי הריון ראשון ספונטני שהסתיים בלידה כשהייתה בת 22. לאחר סדרת בדיקות רפואיות, היא עברה טיפולי פוריות שהודות להם נכנסה להריון. ההריון השני החל עם שלישיית עוברים ברחמה, והסתיים בגיל 28 עם לידת בתה. להריון שלישי לא הצליחה להיכנס, ולאחר טיפולי פוריות נוספים ילדה בגיל 33 ילד שלישי. בגיל 35, כשהלחץ ירד, הצליחה להיכנס באופן טבעי להריון רביעי.

לאחרונה חוותה לידיה נתנזון סגירת מעגל מרגשת, כאשר בתה של לידיה, שהייתה העובר היחיד ששרד מהשלישייה שגדלה ברחמה בהריון השני שלה, ילדה את בנה הראשון, נכד ראשון ללידיה – ביום ההולדת בו היא (בתה של לידיה) נולדה.

לדברי לידיה, זוגות המגיעים לטיפולים במרפאות פוריות נתונים תחת לחץ נפשי עצום, בדרך כלל לאחר שכבר חוו תסכול וכישלון להרות. הם מתמודדים עם קשיים רבים בכל מערכות החיים שלהם כמו: זוגיות, אינטימיות, קריירה, משפחה וסביבה חברתית. זוגות אלה נאלצים לגייס רמות גבוהות של נחישות, חוסן נפשי ותמיכה הדדית בין בני זוג על מנת להתמודד עם שאלות של בני משפחה חברים ואחרים, התמהים מדוע בני הזוג עדיין לא בהריון. לידיה: "היכולת הטבעית של כל אישה להפוך לאם אינה מובנת מאליה. נשים שעוברות טיפולי פוריות עשויות לסבול מתופעות לוואי האופייניות לשימוש בהורמונים כמו גירוי יתר שחלתי הגורם לשחלות מוגדלות ולביציות רבות. למעשה, מצב זה של אי-פוריון משפיע על כל תחומי חייה של האישה".

היא מסבירה כי יש חשיבות רבה לתמיכה הוליסטית לבני הזוג, המתמודדים עם בעיות פריון. זאת מכיוון שהיעדר יכולתם לממש זכותם הבסיסית – הרצון להורות – מעמידה אותם במשבר כזוג וכיחידה נפרדת של כל אחד ואחת מהם. לכן חשוב מאוד לשלב עם טיפולי פוריות הורמונליים גם תמיכה וליווי הוליסטי. לידיה: "הטיפול הקונבנציונלי בבעיות פוריות מתבצע בבתי חולים ובמרפאות פוריות, מתמקד בדרך כלל בגוף כ'מכונה הורמונלית', ולעתים מתעלם מהגורמים הרגשיים, הנפשיים ותזונתיים שיש להם ביטויים גופניים והורמונליים. ומנגד, הרפואה ההוליסטית רואה בגורמים סביבתיים כמו: שימוש בסיגריות, במריחואנה ובאלכוהול את הגורמים הנפוצים לבעיות פוריות אצל גברים, כמו: ספירת זרע נמוכה. גם זיהום סביבתי הוא אחת ההשלכות על אי-פוריות. למעשה, היכולת להרות מושפעת גם מגורמים סביבתיים כמו: תפריט ותזונה, אך גם מגורמים הקשורים לגוף ונפש".

לידיה נתנזון בדף הפיסבוק שלה – טיפולי פוריות הם כמו רכבת הרים

שיטות הטיפול השונות שרכשה לידיה בתחום הרפואה המשלימה מאפשרות לה למלא את ארגז הכלים הטיפוליים שלה כדי לטפל ולרפא, "אך למעשה אני רק עוזרת לכוחות הריפוי של האדם שנמצא מולי לרפא את עצמו ולהרגיש במיטבו. הגוף שלנו חכם, ואם נקשיב לו ולסיפור שהוא מספר לנו, נלמד לרפא את עצמנו ולחיות חיים טובים בריאים ומאושרים".

לדבריה, יש קשר ישיר בין המצב הפיזי והרגשי לבין אירועים מאתגרים בחיינו. "אמי עברה חיים לא פשוטים כילדה שגדלה בבית יתומים במלחמת העולם השנייה. העלייה לארץ בשנות ה-70, קשיי הקליטה בארץ, גידול המשפחה וקשיי פרנסה השפיעו על בריאותה. להתמודדותי עם מחלתה ועם מותה היה חלק חשוב בשינוי גישתי לחיים. כשהייתי בת 24 ואם לתינוק בן שנתיים, חלתה אמי בסרטן הריאות. טיפלתי בה במשך שנה שלמה ושמתי בצד את תוכניותיי להרחבת המשפחה. אחרי שאמי נפטרה לא הרשיתי לעצמי להתאבל, לקחת זמן לנשום להירגע. מיד המשכתי הלאה ולא עיבדתי את האובדן, והיה לכך מחיר יקר".

היא המשיכה לעבוד, ללמוד ולהשקיע במשפחתה, אבל במקביל המחשבות וחיפוש תשובות לקשר בין הגוף לנפש לא נתנו לה מנוח. "ניסיתי להבין איך הגעתי למצב בו נאלצתי להתמודד עם הקשיים שחוויתי בדרך להורות, ואז הבנתי שיש קשר בין האירועים שאנו חווים במסלול חיינו לבין השלכותיהם על בריאותנו הפיזית והנפשית". יש לה סיפורי הצלחה רבים מטיפולים שעברו אצלה נשים וזוגות המתמודדים עם טיפולי פוריות, בנוסף לטיפול הוליסטי בבעיות כמו: כאבי גב, כאבי ראש, חרדות, בעיות במערכת העיכול ועוד. "הידע והניסיון שלי כרפלקסולוגית בכירה מאפשר לי לאבחן ולטפל בסימפטומים פיזיים ולהביא את המטופל להבנה והכרה בסיבות ובגורמים לבעיה, וכך להגיע לריפוי ולאיזון פיזי ורגשי".

לידיה, אם לארבעה ילדים שגרה במשך שנים בנהריה, עברה לפני כשנה לרמת השרון. היא פיתחה שיטת טיפול ייחודית הנותנת מענה שלם לגוף וגם לנפש. לפי העיקרון עליו מתבססת השיטה, בכפות הרגליים והידיים (המשקפות את מפת אברי הגוף) יש אברוני חישה שונים ועצבוב רב, המקנים להן יכולת תחושתית גדולה ונמצאים בקשר הדוק עם איברי הגוף השונים דרך מערכת העצבים. מגע במרכזי החישה באמצעות עיסוי נכון של כפות הרגליים יגרום להעברת אותות חשמליים לאברי המטרה השונים בגוף דרך מערכת העצבים, ועל ידי כך ישפיע על אותם איברים פנימיים או על מערכות הגוף לפעול בצורה טובה ומאוזנת יותר.

לעיסוי כף הרגל יש אפקט מרגיע ומרפא, ולדבריה טיפול זה מומלץ מאוד לאנשים החשופים למתח רב, ובמיוחד לנשים העוברות טיפולי פוריות. תחתית כף הרגל (לכיוון אזור העקב) מייצגת את הרחם ואת מערכת הרבייה, ומתחתה ממוקם אזור "מקלעת השמש" המתאים לאזור בגוף (עמוק מתחת לעצם החזה) בו נמצא צומת חשוב של מערכת העצבים האוטונומית. מערכת עצבים זו קשורה לתפקודים הלא רצוניים בגוף, ובהם תגובות של פחד וחרדה. בעזרת עיסוי אזור מקלעת השמש בכפות הרגליים ניתן להרגיע את מערכת העצבים האוטונומית, כשעיסוי אזורים בכפות הרגליים המקבילים למערכת הורמונלית בגוף יגרמו למערכות הגוף השונות להגיע לאיזון ולהריון המיוחל אצל נשים.

לידיה נולדה במינסק, בירת בלרוס ועלתה לארץ עם משפחתה בשנת 1972 וחלמה על קריירה מוזיקלית. היא ניגנה על סקסופון בתזמורת בעכו והשקיעה מדי שבוע בשעות רבות של אימוני נגינה על פסנתר,  אבל לחיים היו תוכניות משלהם. בצבא שירתה ברפא"ל ואחרי שהתחתנה החליטה לדחות את לימודי המוזיקה עליהם חלמה מכיוון שהתקבלה לעבודה ברפא"ל. לשגרת החיים, אליה נוסף הטיפול באמה שחלתה בסרטן הריאות ונפטרה בתוך שנה מגילוי המחלה. "ליוויתי את אמי לטיפולים ולמדתי להזריק לה מורפיום נגד כאבים. כשאמי נפטרה נותרתי עם חלל ענק כאב גדול והרבה מחשבות על הקשר בין גוף ונפש לאורח החיים ואירועים שונים במסלול חיינו".

כשהיא נשאלת האם לטיפולים ההוליסטיים שלה יש קשר ייחודי למוזיקה אליה היא קשורה, היא משיבה:  "לא בחרתי במוזיקה כמקצוע. גם כשחשבתי ללמוד לתואר שני בתרפיה במוזיקה, באותה שנה לא נפתח מסלול לימודים זה, ולכן נרשמתי ללימודי בריאות הוליסטית בשילוב אמנויות הכוללים שיטות ריפוי הוליסטיות דרך אמנות. אני שילבתי את הידע שרכשתי, וכך הצלחתי לבנות מודל טיפולי בעזרת לחיצות על כפות הרגליים, כך שאפשר לומר שבנגינה על כפות הרגליים מתרחש הריפוי. לעזור לנשים וזוגות להגשים את חלומם בדרך להורות זאת ממש שליחות עבורי".

לידיה נתנזון, טל' 052-8029712

היכנסו לדף הפיסבוק של לידיה נתנזון

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.