ריפוי בקצות האצבעות – ראיון עם מטפל בשיטת בואן

מאת: אלונה אלוז

ישי בית הלחמי, מטפל בשיטת בואן

כשחושבים על טיפול בכאבי גב, גפיים, בעיות שלד וכד', חושבים על פיזיותרפיה, עיסוי, כירופרקטיקה או כל טיפול מאסיבי דומה, כזה שנוגע וחזק, נכון? גם אני חשבתי ככה, עד שפגשתי את ישי בית הלחמי. לא חשבתי לרגע שלחיצות עדינות, בקצות האצבעות – ממש כמו פריטה על מיתרי גיטרה – יכולים להיות הטיפול, בהא הידיעה, שיפתור את הבעיה ואת הכאב, בזמן קצר, ממש קצר. קוראים לזה בּואן – BOWEN – זה נעים, זה עדין, זה עובד ומהר.

הפעם הראשונה שבה שוחחתי עם ישי בית הלחמי היתה ביציאה מהמיון. שוחררתי, לאחר יום ארוך ומתיש, להמשך בדיקות עם המלצה לניתוח, בשל בלט בדיסק וכף רגל שמוטה (Drop Foot)- ברגל ימין. חברה המליצה לי לשוחח עמו בטרם אני נענית בחיוב לסכין המנתחים:"הוא מטפל בשיטת בואן", היא אמרה, "מין לחיצות עדינות כאלו". "כמו שיאצו?", שאלתי. "לא, זה משהו אחר, קשה להסביר. תנסי, זה שווה."
כבר ביציאה מהמיון, בשעת לילה מאוחרת, חייגתי אליו. הייתי היסטרית, הן בשל המצב המדאיג ברגלי והן בשל ההמלצה לנתח.
ישי, בקול רגוע ושלו, שאל אותי כמה שאלות, שאילצו אותי לפענח את מה שכתבו הרופאים. לאחר שקיבל את כל התשובות שרצה, הוא קבע לי פגישה וביקש ממני להביא עמי את כל הניירת.

ישי בית הלחמי, 42 , נשוי ואב ל- 2, עוסק כבר 25 שנים בהיבטים שונים של ריפוי וטיפול. הוא החל את דרכו כמתנדב במד"א במשך כל שנות התיכון. את שירותו הסדיר הוא בילה כחובש קרבי בגבעתי,  והמשיך בכך כמילואימניק. לאחר שירותו הצבאי עבד כאיש צוות בניידת טיפול נמרץ וכרכז הסברה באגודה למלחמה בסרטן.
לפני כ- 13 שנים החל ללמוד ולטפל בשיטות עיסוי שונות כגון עיסוי שבדי, עיסוי רקמות עמוק ועיסוי רפואי, ומזה 10 שנים הוא מלמד עיסוי במכללה האקדמית בוינגייט. לפני כשלוש שנים הוסמך כמטפל בשיטת בואן.

פתאום ביום אחד

"נקודת המפנה הראשונה היתה בקורס לטיפול במצוקות נפשיות ובטראומות דרך הגוף, שעשיתי בשנת 2005 ", מספר ישי, "אז התחלתי להסתכל על החיים של כולנו, בעיקר כאן במדינה, אחרת."
"אפשר לומר שאנחנו חיים במדינה של טראומות", הוא ממשיך, "ראשית הקיום שלנו כאן החל בטראומה של השואה, ובמשך כל שנות קיומנו אנחנו במאבק הישרדותי, כעם, כחברה ומין הסתם גם כפרטים, כיחידים.
אז גם הבנתי שכל הביטויים האלו  – "כרעם ביום בהיר", או "פתאום יום אחד" – הם לא מדויקים.
אין דבר כזה "פתאום ביום אחד". שבץ, התקפי לב, סוכרת שפתאום מתפרצת בגיל מאוחר וכמעט כל מחלה קשה אחרת, נדיר שמגיעים יש מאין. המחלה יוצאת לאור כשהגוף כבר לא יכול יותר, מבחינה רגשית ופיזית, ואז זה נראה לנו משהו פתאומי, כשלמעשה הזרעים נטמנו הרבה לפני שהבעיה צצה."

איך מרפואת חירום, מטיפול נמרץ, שזה הכי קונבנציונאלי שיש, אתה מגיע לעיסוי ולגישה הוליסטית?

"דווקא אחרי הרבה זמן ברפואת החרום הקונבנציונאלית", הוא אומר, "הרגשתי שאני חייב לחפש תשובות במקומות אחרים. יכולת העזרה והסיוע שלי הייתה מוגבלת, ועניין אותי לבדוק איך ואיפה אני יכול לעזור יותר. אחרי כמה שנים בניידת טיפול נמרץ, הייתי שחוק ובעיקר הרגשתי שדי! כי בתוך המערכת הקונבנציונאלית, אין מקום לאלטרנטיבה. ואני האמנתי שחייב להיות משהו מעבר לזה. אז באמת זה התחיל בלמידת שיטות ריפוי הוליסטיות, ובשינויים בחיי האישיים. אני מאד מאמין וחי עפ"י המשפט של הרמב"ם: "יהיו מזונותיך תרופותיך". מן הסתם כל דבר השפיע עלי הן כאדם והן כמטפל. למשל, אחרי הקורס לטיפול בטראומות השתניתי קודם כל כאדם, והפכתי רגיש יותר למצוקות של אנשים. הבנתי שרובנו חבולים בצורה כזו או אחרת, ואלו שמדחיקים זאת, סביר שהקושי והכאב שלהם מנהלים אותם, מבלי שהם מבינים את המקור לקשיים בחייהם.

באותו קורס נחשפתי לכמות העצומה של הטראומות שקיימת במדינה שלנו, והדבר טלטל אותי. למשל, כל אישה שראיתי ברחוב, מיד חשבתי לעצמי, מה היא עברה, איזה סוג של תקיפה?"

מהי שיטת בואן?

"לשיטת בואן הגעתי במקרה, כמו לכל הדברים הטובים", הוא אומר בחיוך. לפני כ- 5 שנים הכרתי אדם, שכששמע שאני מטפל, סיפר לי שהוא לומד את השיטה. האיש סיפר שבתו נולדה עם "רגלי X", ולאחר מספר שנים של טיפולים אורטופדים ופיזיותרפיה, הומלץ להם על ניתוח. באותה עת הם שמעו על שיטת בואן והחליטו לנסותה בטרם הניתוח. לאחר מספר טיפולים מצבה השתפר באופן משמעותי. הוא כל כך התפעל מזה והחליט ללמוד את השיטה. הסיפור שלו הותיר בי רושם עז והחלטתי גם אני ללמוד את השיטה הזאת".
בואן היא שיטת טיפול במגע, המבוססת על מערכת תנועות פריטה עדינות ומדויקות, שעוברות לרוחב השרירים, הגידים, העצבים והרקמות. התנועות מבוצעות ע"י האצבעות והאגודלים, באופן עדין וקל. הלחיצות העדינות משפיעות על מערכת העצבים האוטונומית (הלא-רצונית) של הגוף ומאפשרות לו להגיע לרגיעה. זו בעצם מטרת העל של השיטה, להביא את הגוף לרגיעה.
בזמן הטיפול בשיטת בואן קורים שני תהליכים עיקריים בגוף: מחד, מערכת העצבים הסימפתטית (זו שאחראית על ההישרדות שלנו –  Fight or Flight , א.י.), מתעוררת למצב של דריכות לצורך קבלת מסרים חדשים, באמצעות נגיעותיו של המטפל. מאידך, המערכת הפרא- סימפתטית, זו שאחראית על פעולות ההרגעה ואיזון הגוף, מפעילה את תהליכי הריפוי והרגיעה.

כאשר הגוף נמצא במצב של רגיעה, הוא יכול להתפנות לרפא את הבעיה. למעשה שיטת בואן סומכת על יכולת הריפוי הטבעית של הגוף, ומייצרת את התנאים, שיאפשרו לו להתעורר ולפעול.
הטיפול עצמו מבוסס על רצף של סדרות- הליכים – שכל אחת מכילה מספר תנועות ספציפיות. בין כל כמה תנועות יש הפסקה של לפחות 2 דקות, שבה המטפל יוצא מחדר הטיפולים. מטרת ההפסקות הנה לאפשר לגוף לעכל את המידע החדש שהוזרם אליו בזמן הלחיצות ולשחרר את החסימה.

"אנחנו חיים בקצב די מטורף ומערכת העצבים של רובנו נמצאת במצב של עוררות יתר: מכמות המתח שנצבר בגוף, מכמות המידע שאנחנו חשופים אליו, מכמות המשימות שעלינו לבצע, מחסור כרוני בשינה, דאגות ועוד." מסביר ישי, "במובן זה,  רובנו נמצא במצב הישרדותי כל הזמן. כדי לאפשר ריפוי יש להוריד את הווליום של עוררות היתר הזאת ובזה מצטיינת שיטת בואן. ההפסקות האלו הן מעין אתחול מחדש של המערכת כולה והזדמנות של הגוף להפסקה. מעבר לכך, לעיתים במהלך הטיפולים צפים היבטים רגשיים של הבעיה אצל המטופל".

אורך הטיפול בין 30-60 דקות, בשכיבה על מיטת טיפולים ולרוב בלבוש מלא. אנשים מוגבלים יכולים לעבור טיפול גם בישיבה. בדרך כלל נדרשים בין 5-8 טיפולים, בתדירות ממוצעת של פעם בשבוע. בנוסף, כאשר מטופלים בשיטת בואן רצוי לא לעבור טיפולים אחרים בבחינת "תפשת מרובה, לא תפשת". הטיפול בטוח ומומלץ מאד לילדים, לנשים בהריון, לקשישים ובעצם לכולם.

 במה אפשר לטפל בשיטת בואן?

"השיטה טובה לטיפול בבעיות בריאות רבות" אומר ישי, "וקורה הרבה שמתקשרים אלי אנשים שסובלים ממכאובים שונים, בכדי לברר אם אוכל לתת מענה לבעייתם."
המצבים הנפוצים להם נותן הטיפול מענה כוללים בעיות שרירים ושלד כגון: כאבי גב, צוואר, צליפת שוט, כאבי פרקים, דלקות ופריצת דיסק; בעיות עיכול כגון תסמונת המעי הרגיז; וכן הפרעות כגון תסמונת העייפות הכרונית, טינטון, ופיברומיאלגיה."

 גם כאשר אדם חש כאב אקוטי כתוצאה מהבעיה ממנה הוא סובל, מומלץ לטפל בבואן?

"בהחלט כן ויחד עם זאת, תני לי לספר לך משהו חשוב על כאב. אחד הדברים המעניינים אצלנו הוא שכאשר קיים כאב באזור מסוים בגוף, לרוב הבעיה מצויה באזור אחר. כאשר אני מטפל באנשים, בדרך כלל איני נוגע באזור הכואב, לפחות לא מיד בהתחלה, אלא עובד באזורים אחרים, ועקב כך הכאב פוחת. משככי כאבים מקצרים את הדרך. הם פותרים את הכאב באופן מיידי, אבל רק לכאורה, כיון שהם לא מטפלים במקור הבעיה ולכן בעצם מאריכים את הדרך. רק טיפול בשורש הבעיה יפתור אותה, יחד עם התייחסות כוללת למצבו של כל הגוף ושל האדם שחי בו".

תן לי דוגמאות למצבים בהם טיפלת.

"זה החלק האהוב עלי, ואני חייב לומר שאני נפעם בכל פעם מחדש כשהפלא מתרחש, ובעיות שלפעמים קיימות שנים, נפתרות בקלות ובמהירות."

"רינה, בת 43, החליקה ונחתה בעוצמה על גבה כשניסתה לבדוק מדוע משטח העץ שבחצר ביתה מוצף במים באמצע הקיץ. למזלה הראו הצילומים שהעצמות נשארו שלמות, אולם במשך שבוע היא הייתה מרותקת לביתה בשל כאבים עזים, וכל משככי הכאבים שנטלה לא הועילו. לאחר הטיפול הראשון היא חשה שיפור משמעותי. יום לאחר הטיפול השלישי היא התקשרה ואמרה שזה עתה סיימה הליכה ספורטיבית של שעה שלמה…"

"יאיר, בן 56, הגיע עם כאבים עזים בכתף מהם סבל מזה חודשיים, שהצריכו אותו "לחיות על כדורים", הדירו שינה מעיניו, והגבילו מאד את יכולתו להרים את היד. למחרת הטיפול הראשון שלח את המסרון הבא: "בוקר טוב ישי. מהרגע שיצאתי ממך ועד עתה לא נזקקתי למשככי כאבים! עוצמת הכאב פחתה בצורה משמעותית ויכולתי לישון בשקט. קמתי רגוע ועדיין ללא צורך במשככים. יש סף כאב שעדיין מורגש, אבל זה ממש לא מתקרב לכאב הבלתי נסבל שהיה עד עכשיו. אין לי מילים להודות!" לאחר 4 טיפולים נוספים נעלמו הכאבים והיד התרוממה כל הדרך למעלה."

 על מפתח השיטה

טום בואן (1916-1982) היה מהנדס אוסטרלי שמעולם לא למד רפואה או כל שיטת ריפוי כלשהיא באופן מסודר. למעשה הוא היה אוטודידקט שלמד בעיקר מצפייה במטפלים שונים ומספרי טיפול ורפואה באופן עצמאי. החל משנות ה – 50 הוא טיפל בכ – 13,000 איש ואישה בכל שנה! בסופי שבוע טיפל בילדים ובאנשים מוגבלים ללא תשלום.

הזוג אוזי ואיליין רנץ', תלמידיו הישירים של בואן, שהו במחיצתו שנתיים וחצי ברציפות ותיעדו את עקרונות השיטה, לבקשתו. הם גם ממשיכי דרכו ומפיצי השיטה בעולם. מאז 1987, השנה בה הקימו את האקדמיה לתרפיית בואן באוסטרליה – The Bowen Therapy Academy of Australia , הוכשרו כ- 15,000 מטפלים ברחבי העולם.

ישי בית הלחמי ופאץ' אדמס

שתי הנחות יסוד עומדות בבסיס תפישת הריפוי של השיטה:
האחת: מבנה משפיע על תפקוד: כשמתחולל שינוי במנח הטבעי של הרקמות, יש לכך השפעה על הסביבה הקרובה לאותה רקמה, ולאחר מכן על מערכות הגוף השונות. לכן, כשהמטפל לוחץ בנקודה מסוימת הוא בעצם נותן לרקמות הזדמנות להתארגן מחדש. הואיל ולגוף יש שאיפה תמידית לאיזון, ובשל עדינות המגע בשיטה זו, מתחולל תהליך ריפוי.
השניה: פחות זה יותר: בעידן המודרני הגוף נתון בלחץ תמידי. במהלך החיים כולנו חווים פגיעות שונות, פיזיות ורגשיות, הנצברות בגוף ונחקקות בו כטראומה, אשר יוצרת חסימה בזרימה האנרגטית ובתפקוד הגוף. הטיפול בשיטת בואן פותח את החסימה ומשיב את החיוניות הטבעית לרקמות, לגוף ולנפש.
יתרה מכך, טיפולים שונים, הכרוכים בהפעלת לחץ חזק ומתמשך, עשויים להיחוות במערכת כתוספת לטראומה. לכן יש חשיבות עצומה למינימליסטיות של התנועות ולביצוע תנועות רכות ועדינות, כדי לאפשר לגוף לחולל שינוי.

 מפגש עם דר' פאץ' אדאמס

המסע של בית הלחמי לא נגמר. הוא המשיך ללמוד וכאמור לפני כ-3  שנים הוסמך כמטפל בשיטת בואן. בנוסף הוא למד במשך שנתיים שיטה בשם 'תקשורת מקרבת' והבין שפחד, אשמה ובושה, הם שלושת הדברים שמפעילים אותנו הכי חזק והכי מהר, ומשם אנו פועלים בתקשורת שלנו עם עצמנו ועם אחרים.

בקיץ שעבר, לפני פרוץ המחאה החברתית, הוא נסע לארה"ב והשתתף בסמינר לעיצוב חברתי אצל דר' פאץ' אדאמס- הליצן הרפואי המפורסם בעולם.
"פאץ' אדאמס הוא רופא שאני מאד מעריך", אומר בית הלחמי, "בשום בית ספר לרפואה לא מלמדים חמלה וצחוק כדרך ריפוי לגיטימית וחשובה. ובבית הספר שלו – 'גזונטהייט!'- עברתי סמינר מדהים וחוויה מופלאה.

באחד הבקרים ניגש אלי דר' אדאמס, שהגיע למקום בשעת לילה מאוחרת, ואמר: "אני אדם בריא, ומרגיש טוב יותר ממה שהרגשתי בגיל שלושים, אבל פעם בכמה שנים נתפס לי הגב, והחבר'ה כאן אמרו לי שאתה האיש שיכול לעזור לי". הפגישה הראשונה שלי עם האיש והאגדה, עליה חלמתי שנים, הייתה על מיטת טיפולים, כשהוא המטופל ואני המטפל…"

"פאץ' אדאמס הוא דמות מעוררת השראה עבורי. האכפתיות שלו, המעורבות בקהילה והעובדה שהוציא את הרפואה מתחום הטכני והכניס לתוכה חמלה, צחוק ומעורבות חברתית, אלו ערכים שאני מתחבר אליהם מאד. מבחינתי הערכים הללו, יחד עם שיטת בואן וכל מה שלמדתי בדרך, למעשה גרמו לי להרגיש שהגעתי הביתה. שזו ההוויה שבה אני רוצה להיות, וכך אני רוצה לטפל".

 ומה איתי?

האמת היא שבית הלחמי מזכיר לי גם את טום בואן וגם את פאץ' אדמס. כמו בואן גם הוא הרכיב את מסלול הלימודים שלו בעצמו, בוחר בקפידה קורס אחרי קורס, מקפיד להשתלם גם בהיבטים הפיזיים והטכניים, ולא זונח את ההיבטים הרגשיים והחברתיים. וכך תפר לעצמו מסלול לימודים מרשים ומתוכנן היטב. וכמו אדמס הוא ממשיך לחפש תשובות ואלטרנטיבות ומכניס הומור וחמלה בטיפוליו.

איך אני יודעת? הייתי שם. הרי הגעתי לפגישה שהוא קבע לי עם כל דפי המיון שלי, ולאחר תשאול נשכבתי על מיטת הטיפולים. הייתי חסרת סבלנות בטיפול הראשון. לא הבנתי את ההפסקות הללו, התעצבנתי עליהן ואפילו אמרתי לעצמי שלא בטוח שאחזור. אבל עבר שבוע, ובאמת התחילו לצוף כל מיני תובנות שקשורות לרגל ולגב התחתון, והתחלתי להרגיש שיפור. אז חזרתי. ובסך הכול עברתי 8 טיפולים. לאחר הטיפול החמישי נפתרו בעיותיי. חזרתי לעוד 3 פעמים לתחזוקה כללית. רגל ימין שלי בריאה וחזקה. בלי ניתוח, בלי טיפולים פולשניים, רק כמה לחיצות עדינות, וכמה שיחות נפש עם אחד, ישי בית הלחמי, זה הכול.

 

ישי בית הלחמי: 050-4394793 www.magamerape.co.il

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.