אחרי 30 שנים… ביקור במערת הנטיפים – לא רק לילדים – ומה למדנו מהנטיפים?

אחרי 30 שנים… ביקור במערת הנטיפים – לא רק לילדים

סיור במערת הנטיפים הוביל גם לתובנה / אתר אישה 

מערת הנטיפים

 

"מה נעשה בשבת?" שאלה חברתי. "מה דעתך שנלך למערת הנטיפים?"

שתקתי לרגע וחשבתי על כך שביקרתי במערה לפני למעלה מ- 30 שנים, בטיול בית הספר. אולי זו באמת הזדמנות טובה לחזור לשם! לסייר במערה הייחודית הזאת.

אז ביום שבת קמנו מוקדם מוקדם בבוקר ושמנו פעמנו לעבר מערת הנטיפים, הנמצאת בסמוך לבית שמש.

הצטרפנו לסיור שהתחיל בסרטון מעניין על המקום – ומסביר איך התגלתה המערה (כמובן שבמקרה), ממה היא נוצרה ולפני כמה שנים החל התהליך. לאחר מכן המדריך ליווה את הקבוצה, שכללה כמובן גם ילדים, למערה והסביר על הסוגים השונים של הנטיפים.

כל הסיור אורך כחצי שנה, וזוהי חוויה מעניינת גם לבוגרים וגם לילדים. ישנן מדרגות רבות בירידה למערה ולאחר מכן בעלייה ממנה לחנייה, כך שזו בעייה למי שמתקשה לצעוד (אלא אם כן יש במקום פיתרון לכך). המחיר למבוגר – 28 ש"ח, מחיר לגמרי סביר.

אחד הדברים המעניינים שהמדריך הסביר על מערת הנטיפים הוא שהמקום שבו המערה ממשיכה לצמוח, כלומר הנטיפים ממשיכים להיות חיים, כלומר הם גדלים, סנטימטר ב- 50 שנה, הוא המקום שממנו חודרים מים ואויר אל תוך חלל המערה, והמקום הזה הוא דווקא הסדקים של המערה.

אז רואים מאוד יפה שהמקום שבו נשבר משהו ישן, המקום שיש פתאום הזדמנות למבנה חדש, ליצירה חדשה, כי המבנה הקודם נשבר, מתפרק, כבר לא שלם… דווקא מהמקום הזה של מה שלא שלם – נכנסים משב רוח וזרם מים מתוך מי הגשמים אל תוך חלל סגור בבטן האדמה, שזאת המערה, וככה החיים העדינים שלה מקבלים אנרגיה מחודשת והמשך של התעדכנות.

אז המקבילה לחיים שלנו היא שכשנשבר משהו, כשיש איזשהו סדק במבנה הקודם – שנבין את מה שהסינים הבינו בעזרת המילה הדו משמעית – כי אומרים שבמנדרינית (סינית) המילה "משבר" והמילה "הזדמנות" היא בעצם אותה מילה, אז איפה שיש משבר – יש שם הזדמנות לחיים חדשים. אין מה לבכות על חלב שנשפך. אין מה לבכות על מה שהיה ולא היה ואיך היה… יש מה לקדם בברכה את משב הרוח המעודכן שמביא איתו הצמחה והמשך גדילה של כל מה שבתוך בטן האדמה או בפנימיות שלנו, תלוי איך רוצים לפרש את זה. צריך ללמוד מהטבע.

 

מה עוד ניתן ללמוד מהנטיפים? שסבלנות וצעדים קטנים יכולים להביא למשהו מיוחד ונדיר. קצב הגדילה של הנטיפים הוא סנטימטר בשנה. כדי להגיע ליופי של המערה הזו נדרשו מליוני שנים… איני יודעת האם יש ברשותנו את כל הזמן הזה, אבל ניתן ללמוד מהמערה שהתמדה וצעדים קטנים בכל פעם יכולים להביא לתוצאה יפהפייה.

אז… קחו את הילדים ו/או את עצמכם וצאו קצת לטבע. מערת הנטיפים היא אחת האפשרויות המומלצות לראות את יפי הבריאה. מוזמנים להמליץ על מקומות לטיולים.

אגב, נמצאו בארץ מערות נטיפים נוספות, למשל בחיפה ובכרמיאל, ובסלובניה, למי שביקר, יש מערת נטיפים יפהפייה.

 

רומא למתקדמות: קניות, אוכל ולינה

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.