בפינתנו המשפטית: אחד מערוצי הטלויזיה פיטר עובד וסירב לשלם לו את משכורתו. ומה הסוף? סוף טוב

מאת: עו"ד חגית רימון hrimon@gmail.com

עו"ד חגית רימון

עו"ד חגית רימון

לפני כמה שבועות הגיע אליי לייעוץ משפטי עובד (ירון, שם בדוי), שהועסק באחד מערוצי הטלויזיה במשך עשר שנים. הוא נחשב לעצמאי, ולבקשת הערוץ נתן חשבוניות כל חודש. ירון עבד שם משרה מלאה, כל יום, לעיתים גם בסופי שבוע.
הוא היה עובד מסור ונאמן.
יום אחד הבעלים של אותו ערוץ ראה את הצ'ק שרשמו לטובת העובד, אמר שהסכום גבוה מדי ולא צריך לשלם את השכר לעובד בגין אותו חודש. בנוסף, הבעלים פיטר את העובד לאלתר!
ירון דרש את המשכורת שלו, אך חלפו מספר שבועות, והוא לא קיבל אותה.
ירון פנה אליי ואל אשת האיגוד המקצועי בהסתדרות במרחב ת"א – ג'ני כבודי לייעוץ משפטי.
הבקשה היחידה שלו הייתה לקבל את משכורתו האחרונה.

לאחר שירון סיפר לי את העובדות, הגעתי למסקנה שהוא היה צריך להיחשב כ- "עובד" עם תלושי שכר, כזה שיש בינו לבין החברה יחסי עובד מעביד, ולא כעצמאי.

לפי הפסיקה, "עובד" זה סטטוס, ולא משנה מה הצדדים הגדירו ביניהם. כשמתקיימים כל מיני תנאים, אזי גם כאשר מדובר בעובד עם חשבוניות, הוא יכול להיחשב כ- "עובד" שזכאי לכל הזכויות הסוציאליות לפי החוק, כמו חופשה, הבראה, פיצויי פיטורים, הפרשות לפנסיה וכיוצ"ב. מהם התנאים לכך שייוצרו יחסי עובד מעביד? יש על כך כתבות רבות באינטרנט. הנה אחת מהן לדוגמא.


בפגישתנו הראשונה ירון היה שפוף, מושפל, אחרי פיטורים מיידיים, ולחוץ מבחינה כלכלית. גם איימו עליו שאולי יקזזו לו משכורות קודמות, בטענה המופרכת ששכרו היה גבוה מדי.
"אתה תראה, הם עוד יחזירו לך את המשכורת שלא שולמה לך, ובנוסף אדאג שהם ישלמו לך עוד, את מה שמגיע לך, ואתה תצא עם הכסף לטיול לחו"ל". ירון סופסוף חייך.
זה לא נעים לראות אדם מושפל, שהמעסיק שלו נוהג בו כאילו הוא חסר משמעות, ברגע אחד מפטר אותו, ואפילו לא משלם לו את משכורתו האחרונה.
ניסחתי מכתב זועם – כתבתי לחברה שישנם יחסי עובד-מעביד, ודרשתי עבור העובד פיצויי פיטורים, חופשה, דמי הבראה, הפרשות לפנסיה וכיוצ"ב. כמו כן, העובדה שלא שולמה לו משכורתו הינה בגדר הלנת שכר.
יומיים לאחר ששלחתי את המכתב שוחחתי עם ירון. "לא ייאמן מה מכתב אחד עושה." הוא אמר לי. "פתאום אתמול בערב היתה ישיבה של הבכירים בחברה, ואחד הבכירים מונה להיות המפשר. הם גם אמרו לי שהם מעוניינים להתפשר איתי. לאחר הישיבה אחד העובדים אמר לי ששיבחו אותי ואת היכולות שלי."
יום למחרת התקשרו לירון כדי שיגיע לקחת את הצ'ק בגין משכורתו האחרונה. כמו כן, הוצע לו לחזור להיות מועסק בחברה, אבל הוא סירב לאחר ההשפלה שספג.
כאמור, דרשתי עבורו גם פיצויי פיטורים, פיצוי בגין אי עריכת שימוע, ועוד.
כמה שבועות לאחר מכן סיפר לי ירון שנסע לחופשה בחו"ל. הביטחון חזר לו, וגם השימחה.
חלפו מספר שבועות נוספים, והגעתי להסכמה עם עורכת הדין מטעם החברה – העובד קיבל פיצויי פיטורים, דמי חופשה וכיוצ"ב, בסך של 130,000 ש"ח בתוספת מע"מ!! וכל זאת למרות שהוא הועסק עם חשבוניות.
התיק נסגר. זמן קצר לאחר מכן ירון מצא עבודה חדשה.

Leave a Comment

^ TOP