ספר חדש – ההורה שבחרתי להיות 

מכתבים להורים, ספר חדש. 

שני הורביץ, יועצת, מרצה, מאמנת מוסמכת להורים וילדים, ובראש ובראשונה אם לשלוש בנות, כתבה מדריך מסוג אחר להורים. מדריך בנימה אישית, מרענן ומעורר מחשבה.

המדריך הבנוי מאסופה של מכתבים קצרים ותמציתיים, כתוב כשיחה אישית ומלווה בדוגמאות וסיפורים אישיים. הוא מאיר לנו נקודות משמעותיות בהורות שלנו ומזכיר לנו שבידינו היכולת לשנות את הדרוש ביחסינו עם ילדינו. בנו – ולא בהם טמונה התשובה. הוא מעביר את תפישת עולמה המיוחדת של המחברת, הידע והנסיון האישי והמקצועי שצברה, כדי לסייע להורים, אנשי חינוך, עובדים סוציאלים ומטפלים.

עיקרי תפישתה:
א. מהות תפקיד ההורה היא:
לאהוב ללא תנאי, להאמין ביכולות ובמסוגלות הילד ולהיות נוכח בחייו במבט, בהקשבה ובחיבוק.

ב. הורות מאושרת, מספקת ומגשימה הינה בחירה ותלוייה אך ורק בהורה ולא בשום גורם אחר, לא אופי הילדים, לא אופי הסביבה ולא הנסיבות החיצוניות.

ג. רגשות ההורה ותגובותיו הינם בחירות שלו והם תוצאה ישירה של נקודת מבטו על כל מקרה ומקרה. במידה והינו רוצה להרגיש או להגיב אחרת המקור לשינוי הינו השקפתו של ההורה ולא שינוי התנהגות או אופי הילד.

ד. רוב ההורים מאמינים כי הם האביר על הסוס הלבן של ילדיהם, כך גם הם מתנהגים כלפיהם. "כמצילים של ילדיהם – חסרי הישע, היכולת, התבונה והנסיון". השונה בהשקפתה הוא שהיא מאמינה כי הילד עצמו הוא האביר על הסוס הלבן של עצמו וכי אין ההורה עולה על ילדו בחכמה, יצירתיות, תבונה ותושייה. ברגע שההורה יבין ויפנים נקודת מבט זו, יקרו שני דברים:

1. עול כבד ירד מכתפיו.
2. הבטחון והאמון שיפגין אל מול הילד יבואו לידי ביטוי בכך שהילד יאמין ויהיה בטוח בעצמו.

ה. הורות נטולת אגו: כאשר בראש מעייני ההורה הוא להיות צודק, מחליט ובשליטה מופיעים שוב ושוב "קצרים" במערכת הייחסים עם הילדים. אך כאשר בראש מעייני ההורה הוא ראיית הילד, ההקשבה אליו, האהבה והנוכחות הוא יבנה מערכת יחסים מכבדת, אוהבת ומעריכה בינו לבין ילדיו.

הספר נולד מתוך מסע אישי, מעולם כואב ועצוב של ילדות בודדה, דחוייה, חסרת הגנה ורצופת מכות, אל עולם של הורה החווה הורות מאושרת ומספקת. תקופה ארוכה התקשתה שני לשאת את המחשבה על לידת ילדים. נדרשו לה עשר שנות נישואין כדי להשתחרר מהפחד לחזור על טעויות הוריה ולהאמין ביכולת שלה להיות אמא טובה. ההבנה שתוכל להיות הורה אחר לילדיה, שחררה אותה לחופשי.
לאחר שנים של דיאלוג פנימי, הצליחה להבין למה כמהה כילדה, ומשם החל להבנות השלד לספר ולעקרונות שינחו אותה בהורות.
חוויית ההורות המאושרת והרגועה, הולידה את הרצון להשפיע ולתמוך בהורים, מחנכים וילדים כאחד.

הספר מטפל במגוון נושאים: הורות בגובה העיניים; נקודות רגישות אצל הורים; דאגות וחששות של הורים; הדרך שאנו מחנכים בה; אחריות אצל ילדים; למי ולמה אנו מקשיבים; המצפן שלך בהורות; מי צודק?; ילדים טלויזיה ומחשבים; הורים בפורים; מעברים והתחלות חדשות; סקרנות של ילד; איך מעסיקים ילד; איך לגדל ילדים בעלי בטחון עצמי גבוה; עוצמתו של אדם; ילדים ואוכל; ילדים מכבדים; תינוק חדש בבית; הורים וילדים בחופשת הפסח; רגשות אשם של הורים; פרידות בוקר; ילדים וגבולות; ריב בין אחים; "חוצפה" של ילדים; נוכחות הורית; "לא רוצה"; ילדים בעלי צרכים מיוחדים; הורות מאושרת ושלווה.

אתר המחברת:
www.shani-lifecoach.com

הספר זוכה לתגובות נלהבות מהורים ואנשי מקצוע, להלן מקצתן:
— גלית בן-חמו, גננת מוסמכת ומטפלת בילדים בשיטת רביב: " הספר קולח ונותן מבט על כל הדברים היומיומיים שכולנו נתקלים בהם. כאמור, אני רוצה לאמץ הרבה דברים ממנו. החלטתי להניח אותו ליד המיטה שלי, כך שבכל ערב אוכל לקרוא שוב פרק רלבנטי ואולי לקום לבוקר אחר".

– מעיין בשן, ליווי, ייעוץ, קורסים, הדרכות והרצאות לארגונים: "קראתי 'בשלוק' את הספר. מקסים, נכון ופראקטי… לדעתי, כל הורה צריך לקרוא אותו!!!"

– יהודית איס, מנהלת גני ילדים, אחראית חינוך הגיל הרך עמק חפר: "קראתי את המאמרים שכתבת בהנאה מרובה. הם ענייניים, מקצועיים ומעניינים… בהחלט סייעו לי בהנחיית גננות וסייעות… ".

"מקסים, אהבתי. מעורר מחשבה בכל גיל, ולא רק כלפי ילדינו… תודה!!" (אורית)

"בתוך ים המידע שאני מקבל לעבודה זה נותן שתי דקות של עצירה ומחשבה על מה ובעיקר איך קורים הדברים בבית. רגע של בדיקה במקום רק לרוץ קדימה. תודה" (בועז)

"… קול אמיץ, מרשים ומעורר של אם, שהיתה למנחת הורים. קול ישיר, כשיחה אישית, עם מי שיודעת היטב מה קורה אצלנו ומנחה אותנו להבין את עצמנו, את ילדינו, ולקיים חינוך מודע ואחראי. מומלץ מאוד לכל מי שקרוב אל ילדים, ורוצה לדעת את ההשלכות הגורליות של הבחירות שהוא עושה בשדה החינוך…" מיריק שניר, סופרת, מחנכת ואם לתשעה

חגית רימון, מערכת אתר אישה: הספר נעים לקריאה, נותן נקודת מבט מיוחדת על יחסי הורים ילדים, גורם לנו לעצור ולחשוב ולנסות להגיע להורות אופטימלית, אם יש דבר כזה. ספר מומלץ להורים.

ההורה שבחרתי להיות – צרור מכתבים להורים
מאת: שני הורביץ, הוצאת אוריון
167 עמודים, 68 ₪

 

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.