הקשר בין פריון לרפואה טבעית, עובר דרך מסלול פיריונאות 

להתחדש בהבאת חיים לעולם זו תפילה של נשים וזוגות רבים שמשתוקקים להגשים אותה, עוד השנה…  

מאת: שרית חבר-חן , מרכזת מקצועית של תכנית הלימודים "פיריונאות" במכללת כרכור 


לקראת השנה החדשה, אנו מאחלים לעצמנו ולאהובים שלנו שנה של התחדשות וצמיחה. אצל חלקנו זו משאלת לב.
להתחדש בהבאת חיים לעולם זו תפילה של נשים וזוגות רבים שמשתוקקים להגשים אותה, עוד השנה…

baby

על פי נתונים מהשנים האחרונות, אחוז הסובלים מבעיות פיריון באוכלוסיה הולך וגדל בצורה מדאיגה משנה לשנה.
לתחום הרפואה הטבעית היצע גדול, מרשים ומגוון של שיטות טיפול, טכניקות עבודה וגישות פילוסופיות ומעשיות, שנמצאו אפקטיביות ויעילות במיוחד מול ההתמודדות וקשיי פוריות.
לראשונה בארץ, תוכנית הכשרה חדשה במכללת כרכור ללימודי רפואה ההוליסטית, "פיריונאות" – מספקת מענה מקצועי, רחב ומקיף בתחום הפריון.
שרית חבר, נטורופתית מוסמכת N.D והרבליסטית קלינית. מרכזת את מסלול לימודי התזונה הטבעית ומסלול הפריונאות במכללת כרכור, מציינת כי בשנים האחרונות מחקרים במימדים בינלאומיים מראים כי קיימת עלייה בקושי להיכנס להריון. זוגות רבים מוגדרים כסובלים מבעיות של אי פריון, ומחלקות הפריון בבתי החולים השונים מלאות בנשים וזוגות המנסים לעשות את הדבר הטבעי מכל – להביא ילדים לעולם.
אי-פריון מוגדר כחוסר יכולת להשיג הריון, לאחר יחסי מין סדירים, במשך שנה. כ-10-15 אחוז מכלל הזוגות הנשואים נתקלים בבעיה של אי-פריון.
הסיבות לאי-פריון מתחלקות לשתי סיבות עיקריות: אי-פריון הנובעת מבעיית זרע (כ-35 אחוזים מכלל המקרים), אי-פריון הנובעת מבעיה אצל האישה (כ- 45 אחוזים מכלל המקרים). השאר, כ-20 אחוזים, מוגדר כ- "אי פריון בלתי מוסבר".
ישנן השערות רבות ממה נובעת העלייה בקושי להיכנס להריון, רובן קשורות לאורח החיים המערבי, המודרני:
• גיל הכניסה להריון הפך למבוגר יותר עם השנים, בעוד ידוע כי הפוריות קטנה עם השנים.
• תזונה שאינה איכותית ומזינה, ולעיתים קרובות אף מזיקה
• מחלות העולם המערבי כמו סכרת, עודף משקל או חוסר משקל קיצוני
• שימוש מוגזם בקפאין, אלכוהול ועישון.
• קרינה, זיהום אוויר וכדומה.
• סטרס גבוה

הרפואה המערבית התקדמה מאוד בשנים האחרונות בכל הקשור לבעיות פריון – היא נעזרת בפלאי הטכנולוגיה, היא יודעת להשפיע על הביוץ, לעשות השבחת זרע, הפריות חוץ גופיות, ניתוחים לתיקון בעיות שונות ועוד.
למרות זאת, זוגות רבים בוחרים להיעזר ברפואה הטבעית בין אם כדרך הטיפול העיקרית ובין אם כתמיכה בטיפולי הפוריות הקונבנציונאליים (הזרעות, IVF (הפריית מבחנה)). מה יש לרפואה הטבעית לתת שאין בתהליך הטיפול הקונבנציונאלי?
החיסרון של הרפואה המערבית הוא בחוסר התייחסות כוללת לאישה, לזוג שעובר את הטיפול, למצבם הנפשי שמשפיע כמובן גם על המצב הפיזי.
יכולות להיות מספר נשים שכולן סובלות מאותה הבעיה וכולן נזקקות לטיפולי פריון- חלקן ייכנסו להריון בטיפולים הראשונים ולחלקן ייקח זמן רב וטיפולים רבים. מדוע? כי הן נשים שונות אשר לכל אחת אופי אחר, אנרגיה אחרת, וסביבה שונה ולכן גם צרכים שונים.

טיפול בבעיות פריון מתייחס לשני היבטים עיקריים – הזנה נכונה של הגוף (ודרכו גם של הנפש ) ותמיכה בפן הרגשי/נפשי.
תזונה נכונה היא הבסיס לחיים שלנו- היא משפיעה על הבריאות שלנו, על המראה שלנו, על מצב הרוח שלנו, והיום ישנם מחקרים שמצביעים על כך שתזונה משפיעה גם על הגנים שלנו.
תזונה מזינה היא קודם כל כזו המכילה את כל אבות המזון, את כל הויטמינים והמינראלים שהגוף זקוק להם לקיום הבסיסי, ובוודאי ליצירת חיים חדשים.
בנוסף, אצל נשים הדגש יהיה על תזונה המכינה את הגוף לקראת היריון:
• ניקוי הגוף מהרעלים והפסולת שהצטברה בו לאורך השנים – ניקוי כזה ישפר את פעילות כל מערכות הגוף, ויאפשר ניצול טוב יותר של האנרגיה. ניקוי פיזי בד"כ מוביל גם לניקוי רגשי, לשחרור של התסכולים, הכעסים, הרגשות העצורים בגוף.
• תזונה החיונית למערכת הרבייה – לבניית רירית הרחם, להזרמת דם לאזור הרחם והשחלות.
• תזונה המתאימה לתמיכה והתפתחות של הריון תקין.
מזונות מתאימים יהיו למשל כאלו המכילים – ויטמיני B, חומצה פולית, חומצות שומן חיוניות, 12B.
גם מזונות שורשיים ומחממים כמו בטטה, דלעת, גזר, קישואים.
התזונה תהיה מותאמת לכל אישה בהתייחסות למאפיינים הספציפיים שלה – הגוף שלה, האנרגיה שלה, ובמידה והיא סובלת מבעיות שונות. לפעמים נשים במהלך הטיפולים סובלות מעייפות רבה, חולשה של הגוף ושחיקה של מערכת העצבים וגם לכך יש תזונה מתאימה.
אצל הגבר הדגש יהיה על ניקוי ותזונה המשפיעה על איכות הזרע .
במידת הצורך לתזונה גם יתווספו תוספי תזונה וצמחי מרפא אשר יכולים לעזור פלאים.

אחד הגורמים החשובים המעורבים בנושא הפריון הוא הסטרס. הקשר בין לחץ לאי פריון הוא ידוע (אם כי עדיין לא הצליחו למצוא את המנגנונים המדויקים). החיים המודרניים עמוסים בסטרס – עבודה מאומצת ושעות ארוכות, עומסים כלכליים, הפקקים, החום, הממשלה…
תוסיפו לכך את החברה הישראלית שבה ברגע שבחורה צעירה נכנסת לשנות העשרים שלה מתחילים מסביבה הלחצים – מתי תתחתני, מתי תביאי ילדים?
דמיינו אישה כזו שכבר התחתנה ו/או החליטה שהיא רוצה ילדים ופתאום התהליך לא מתנהל כפי שציפתה. כולם שואלים נו מה קורה, ומסתכלים לה על הבטן (יש כאלה שאפילו נוגעים..), אולם חודש אחר חודש המחזור מגיע ואיתו הבשורה הכואבת שגם הפעם זה לא הצליח. שנה זה המון זמן כשמחכים למשהו כל כך משמעותי, אז למרות שעדיין לא זיהו שום בעיה, היא נגשת לרופא ומבקשת להתחיל כבר בבירור או בעזרה הורמונאלית והרופא שרואה את הלחץ נעתר ואופס, היא כבר במעגל הנשים עם קשיי פריון, וזה לבדו מספיק כדי להכניס אותה לקבוצת ה- 20% אי פריון בלתי מוסבר.
כל הלחצים הנפשיים והמתחים שמלווים את התהליך מכניסים את הזוג למחול שדים – האם אני פוגם בסיכויי ההצלחה כי אני לא מצליח להירגע? ואז הלחץ עוד יותר גדל וכל כשלון נוסף מחמיר את המצב. לאורך זמן התהליך כל כך שוחק שאחד מבני הזוג, או שניהם כזוג עלולים לקרוס. אנחנו פוגשים מצבי דיכאון, הסתגרות והימנעות מאירועים חברתיים, פגיעה קשה בזוגיות עד כדי פרידה.

כשזוג מוגדר כסובל מבעיות פריון הוא מתמודד עם תהליכים לא פשוטים ושאלות קשות :
• מה לא בסדר בי כגבר או כאישה שאינני יכול למלא את הדבר הפשוט והבסיסי ביותר שנועדתי לו? האם אני פגום? לא מספיק איכותי על מנת להביא צאצאים וליצור את הדור הבא?
• הקשיים הפיזיים – אצל הנשים אלו בדיקות וטיפולים פולשניים, הורמונים שמשגעים את הגוף, זריקות כואבות כל יום, הרדמות, שאיבות, החזרות, ההמתנה מורטת העצבים שבה האישה פוחדת להתאמץ מדי או לנוח מדי, או להתרגז מדי, רק כדי לא לפגוע בסיכויי ההצלחה. ובסוף…. שוב האכזבה העצומה הזו של התשובה השלילית. המחזור החודשי הזה שלא מפסיק להגיע. אותו מחזור שמעיד על הנשיות, על הייעוד הטבעי של גוף האשה, על הפוטנציאל הטמון בה כאמא, שעכשיו הפך להיות שנוא כל כך.
אצל הגבר הקושי הוא לראות את בת זוגו עוברת את הקשיים הפיזיים הללו כאשר הוא בד"כ לא ממש יודע איך לעזור לה. במיוחד כאשר הסיבה היא בגללו.
• הפחדים – ואם זה לא יצליח? אם לעולם לא אהיה הורה? האם בן הזוג שלי יעזוב אותי? האם אשאר בסופו של דבר לבד? ללא משפחה?
• למה דווקא אני? זו אחת השאלות הקשות ביותר להתמודדות כאשר האדם הסובל מאי פריון רואה סביבו כל הזמן זוגות עם ילדים או נשים בהריון. נתקל בהורים איומים אשר בקלות ילדו ילדים, בנשים שנכנסות להריון בטעות ועושות הפלה, בנשים בהריון שכל הזמן מתלוננות ושואל את עצמו – איפה הצדק? איך זה יכול להיות שאני כל כך רוצה ונלחם ולא מצליח ואילו אחרים שאפילו לא ממש רוצים מקבלים זאת בכזו קלות?
עם תמיכה והכוונה אפשר להפוך את המסע הזה למסע של גילוי עצמי, גילוי זוגי, התחזקות. מהמקומות האלה פעמים רבות באה הצמיחה שמאפשרת אח"כ שינוי- נשים רבות משנות מקצוע, מוצאות תחביבים שמסבים להן עניין ואושר, וכל התא המשפחתי יוצא נשכר.
טיפול בסובלים מבעיות פריון מצריך, מעבר לבקיאות בתהליכי הפריון והטיפולים המערביים והטבעיים, את היכולת לשקף למטופלים את החוזק הפנימי שלהם, כך שיצליחו לשמור על התקווה ולהאמין שבסוף זה יצליח. לדעת כי בדרך כזו או אחרת זה בסוף יצליח. כמטפלת וכמי שעברה מסע ארוך ולא פשוט עד שזכיתי לחבוק את בני, אני יודעת שזו הנקודה המשמעותית – ברגעים הקשים להאמין שבסוף אכן אהיה אמא.
ומה בדרך? בדרך לנסות וליהנות ממה שהחיים מציעים לנו כרגע, ליהנות מהזוגיות, מהזמן הפנוי לעצמנו.
כשאני מביטה לאחור על הדרך שאני עברתי, על המשברים, על כל הרופאים והמטפלים, הבכי, חוסר האמון, היום אני גם יכולה לראות את כל מה שהרווחתי – שיניתי מקצוע, חיזקתי את הקשר עם בן הזוג שלי, יצאנו המון לבלות יחד, טיילנו בכל העולם במקומות שהיום אני יכולה רק לדמיין אותם כשאצא לפנסיה.
לראשונה בישראל, "מכללת כרכור" הרימה את הכפפה של נושא כה רגיש ומורכב מעין זה ומציעה מסלול חדש וייחודי, המכשיר מטפלים ללוות זוגות הנמצאים בתהליך של קשיי פריון, בין אם הם בוחרים בטיפול טבעי או כטיפול תומך לטיפולים הקונבנציונליים.
ייחודו של מסלול פיריונאות, שפותח ע"י מכללת כרכור, בשיתוף אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בתחום הפריון בארץ, הוא רב. מסלול זה מציע הכשרה מקצועית וייחודית שאינה קיימת כיום בישראל ובכך מאפשר לעשרות בוגרי התוכנית לרכוש כלים טיפוליים ולהפוך למטפלים מומחים בפריון בתחום הרפואה הטבעית בארץ.
המסלול כולל קורסים המועברים ע"י טובי אנשי המקצוע בתחום הרפואה הקונבנציונאלית, ביניהם : גניקולוגית מומחית בפריון, אחות פריון, אחות IVF, מנחת קבוצות מומחית בפסיכולוגיה של האישה ועוד. קורסים אלו הם עמוד תווך המאפשר רכישת ידע מקצועי, עמוק, רחב ומעודכן ומוגש על ידי צוות מומחה בעל ניסיון עשיר מהשטח. בנוסף, נלמדים קורסי הסמכה בתחומי הרפואה הטבעית השונים כגון: תזונה טבעית, פרחי באך, דמיון מודרך, רפלקסולוגיה ועוד, המאפשרים הכשרה המתאימה לכלל הקהל וכוללים גם פרקים נרחבים של התמחות ולימודי עומק בתחום הפריון.
עוד מדגישה גילאת לבי ארבל, מנהלת המכללה, כי המטפלים המוכשרים בתכנית החדשה, אינם מחליפים את רופא הנשים, אולם הם מטפלים בגופ-נפש של המטופלים. כלומר, התייחסות להיבט הרגשי נפשי של האישה-גבר, שמתמודדים לאורך זמן עם סיטואציות לא פשוטות וזקוקים להכוונה, תמיכה, עזרה נפשית ועוד, תוך שילוב של טיפול בגוף, שכן המטפל מצוייד בארגז כלים מגוון, שמותאמים לכל מטופל, בהתאם לבעיה הספציפית.
המצב כיום גורם לתסכול וקושי בהתמודדות של נשים וגברים רבים מול מספר גורמים רב, שכן לא קיימים מטפלים שיש בידם את הכלים לסייע ולענות על מכלול הצרכים להם זקוק המטופל.

שנשמע רק בשורות טובות, אמן !

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.