מיהו שר החינוך הרב רפי פרץ ואילו תפקידים ביצע בעבר? והסערה החדשה שמעורב בה

ראש הממשלה ביבי נתניהו מינה את הרב רפי פרץ להיות שר החינוך, אחרי נפתלי בנט.

מיהו שר החינוך הרב רפי פרץ ומה דעתי הראשונית עליו? ומה דעתי על הסערה שיצר?

חגית רימון
אפתח ואכתוב, שמהרושם הראשוני שלי משר החינוך החדש – הרב רפי פרץ – אני בעדו. לא הכרתיו עד היום, וכעת צפיתי בכתבה קצרה עליו בחדשות והתרשמתי ממנו לטובה. כבר בתחילת תפקידו הוא הקשיב לבני נוער ולדבריהם בעניין בתי הספר והמורים. הבנתי מהכתבה שהוא לא מתכוון להתמקד במתמטיקה, כפי שעשה השר בנט, ובציונים דווקא, אלא בדברים אחרים. קראתי כעת על הרב רפי פרץ, וזה חיזק את הרושם החיובי הראשוני שלי כלפיו.
שר החינוך הרב רפי פרץ
מתוך דף הפיסבוק שלו
אז מיהו שר החינוך החדש הרב רפי פרץ?
הרב רפאל (רפי) פרץ (נולד ב-7 בינואר 1956), המכהן כשר החינוך, הינו יו"ר מפלגת הבית היהודי וחבר הכנסת מטעמה בסיעת איחוד מפלגות הימין. קודם לכן שירת כראש המכינה הקדם-צבאית עצם, כקצין בצה"ל, היה טייס מסוק ובהמשך הרב הצבאי הראשי בדרגת תת-אלוף. (ויקיפדיה)
פרץ נולד בירושלים ליוסף ולמרגלית, יוצאי מרוקו. גדל בשכונת קריית היובל. למד בישיבת בני עקיבא נתיב מאיר ב"כיתת האלופים" שממנה יצאו 3 אלופים בצה"ל (אלעזר שטרן, יאיר נוה וישי בר). שירת כטייס מסוקים בחיל האוויר והשתחרר בדרגת רב-סרן. במסגרת שירות מילואים, שירת בהכשרת טייסים בבית הספר לטיסה.
 
פרץ למד בישיבת מרכז הרב והוסמך לרבנות בישיבת הכותל. בשנת 1992 הקים את המכינה הקדם-צבאית "עצם" ביישוב עצמונה שבגוש קטיף. המכינה פעלה במשכנה זה 12 שנים, עד לביצוע תוכנית ההתנתקות, שבעקבותיה עברה המכינה ליתד שבנגב המערבי ובשנת 2011 עברה אל יישוב הקבע נווה השוכן בחולות חלוצה.
 
הרב פרץ הטיס מסוק יסעור, שממנו נפלו ונספו שני לוחמים ב"אסון הכבל", תאונת אימונים שהתרחשה בליל 10 באוגוסט 1992: בזמן אימון חילוץ מוסק של יחידה 669 ליד ערד נקרע הכבל שקשר את שני לוחמי היחידה, בזמן שהועלו למסוק יסעור. פרץ הנחית את המסוק וחובשים שהיו בו יצאו לטפל בלוחמים שנפלו, ללא הצלחה. 
 
בשנת 2005, על אף התנגדותו לתוכנית ההתנתקות – הרב פרץ שלל נחרצות כל גילוי של התנגדות אלימה או סירוב פקודה. על מעורבות צה"ל בביצוע התוכנית אמר: "גרגר לא יפריד בינינו לבין צה"ל לעולם. זה מאוד קשה לי שכל החברים שלי צריכים לבוא לפה היום. יש בזה ציניות שהממשלה העמידה אותנו בסיטואציה הזאת".
 
ביוני 2010 החל לכהן כרב הצבאי הראשי. הוא הועלה לדרגת תת-אלוף והוכשר לרבנות עיר מתוקף תפקידו הצבאי. עם בחירתו לרב הצבאי הראשי הביע דעה נחרצת נגד כל גילוי של סירוב פקודה.
 
לאחר אירוע בבה"ד 1, שבו יצאו צוערים דתיים מטקס בשל שירת חיילות, אימץ הרב פרץ את דעתו של רמ"ח הרבנות, אל"ם הרב אייל קרים, שלפיה במקום לעזוב, רשאים החיילים הנוכחים במקום להסתפק בהיסח הדעת או בהשפלת מבט. חוות דעת זו אומצה כפקודה גם על ידי הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, ונכנסה מאוחר יותר לפקודת "השירות המשותף". חוות דעת זו ספגה ביקורת מרבנים, אשר ראו בפסיקה זו כניעה ללחץ ראשי הצבא.
 
במהלך כהונתו נערך מבצע צוק איתן, שבו קבע, מתוקף תפקידו, את מותם של החיילים הנעדרים, אורון שאול והדר גולדין, ומסר את ההודעה למשפחותיהם.
 
בנובמבר 2016 החליט הרמטכ"ל גדי איזנקוט להוציא מידי הרבנות הצבאית את ענף תודעה יהודית, ולהעבירה לאגף כח האדם, זאת בניגוד לדעתו של הרב פרץ. ביולי 2016 החליט לפרוש מתפקידו. בתקשורת הדתית פורסם בשם מקורביו כי הוא עשה זאת במחאה על פגיעת ראשי הצבא ברבנות הצבאית ובפרט על העברת ענף תודעה יהודית מן הרבנות לאכ"א. בדצמבר 2016 שוחרר מצה"ל ושב לעמוד בראש מכינת "עצם" שהקים.
 
ב-3 בפברואר 2019 החליטה מפלגת הבית היהודי להמליץ על מינויו. פרץ הגיע להסכם בדבר ריצה משותפת עם האיחוד הלאומי-תקומה, ולפיו הוצב במקום הראשון ברשימת איחוד מפלגות הימין לכנסת. בהמשך הגיעו שתי המפלגות להסכם עם עוצמה יהודית, ולפיו תצטרף גם היא לרשימה, ואחר הבחירות יתפלגו לשתי סיעות. בבחירות קיבלה הרשימה חמישה מושבים בכנסת.
 
ב-17 ביוני 2019 מונה פרץ על ידי הממשלה לשר החינוך בממשלה ה-34, בכהנה כממשלת מעבר.
 
פרץ נשוי למיכל לבית היימן (אחותו הגדולה של תת-אלוף יוסי היימן), ואב ל-12 ילדים. התגורר ביישוב עצמונה שבגוש קטיף, כיום מתגורר ביישוב נווה שבחבל שלום. אחד מבניו, רב-סרן אלעד פרץ, שימש כסגן מפקד גדוד 202 בחטיבת הצנחנים והתפטר מתפקידו, בעידודו של אביו, בעקבות תקרית אש כוחותינו בגבול רצועת עזה שבה נהרג אחד מחייליו. בנו, הרב רעי, החליף אותו בתפקיד ראש מכינת עוצם לאחר שמונה למנהיג הבית היהודי.
וכך כותב השר פרץ בדף הפיסבוק שלו, עם כניסתו לתפקיד:

״הדואג לימים זורע חיטים, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים.״

אלפי שעות טיסה, משימות מסכנות חיים מעבר לקווי האויב ואף לא אחד מהם משתווה להתרגשות וחרדת הקודש מהמשימה ומהאחריות הגדולה שהוטלה עלי הערב – שר החינוך של מדינת ישראל.

החינוך הוא התשתית הקיומית, הערכית והרוחנית של מדינת ישראל. משם נובע הכוח המניע לעסוק בצרכי ציבור באמונה. להיות שר זו מצווה וזכות גדולה ובפרט שר חינוך – אני כאן מלכתחילה ולא בדיעבד, וזו גם הסיבה שהתגייסתי למערכת הפוליטית.

לאורך כל שנותיי בעשייה הציבורית, כמחנך, כטייס, כמפקד, כרב הצבאי הראשי תמיד אחדות עם ישראל ניצבת לנגד עיניי – זו המשימה המוטלת עלי גם בתפקיד שר החינוך. חינוך ילדי ישראל, העמקת המוטיבציה וערך השליחות אלו ערכים שעליהם תקום או תיפול מדינה.

בכוונתי להיות שר החינוך של כולם בלי יוצא מהכלל, כל זאת מבלי לוותר על האמונה והערכים שלשמם נבחרתי. אני מאמין במערכת חינוך המחנכת לדרך ארץ וממלכתיות, להישגים ומצוינות וגם ליהדות ומורשת ישראל.

עדכון – 14/7/2019

חלף רק חודש ממועד היכנסו לתפקיד והנה השר חולל סערה כשאמר בראיון שהוא תומך בטיפולי המרה לבני הקהילה הלהט"ב ואף היה שותף לכך. ראש הממשלה ביבי נתניהו מיד הסתייג מדבריו של השר פרץ ואמר: "דבריו על טיפולי ההמרה אינם מקובלים". וטוב עשה!

לאחרונה הפסקתי להתרגש מאמירות של כל מיני אנשים חשוכים על קהילות אלו ואחרות. בעבר, לדוגמא, אמר ח"כ ניסים זאב, שנבחר מטעם ש"ס: "צריך לטפל בהומואים כמו בשפעת עופות",  באתר מעריב, ו- "הומואים הם אנשים חולים, יש להם מום". ואם חשבתם שדי בכך, לפי ויקיפדיה הוא גם יצא נגד החמרת עונשם של גברים ממוצא מזרחי שמכים את נשותיהם, משום שההכאה היא חלק מ"פעולות שנראות להם מקובלות, על פי אמות המידה הנהוגות בקרב השכבות האתניות האלה". כמו כן, הוא טען שזונות הן המפתות גברים ולכן עליהן האשמה בפיתוי, חוקתית והלכתית.

במהלך השנים היו התבטאויות חמורות נוספות של רבנים ואנשי דת נגד לסביות והומואים. למרבה המזל, למול האמירות הקשות הללו, באופן כללי מדינתנו הפכה יותר ויותר סבלנית ו"מקבלת" הומואים ולסביות, ולפעמים נראה שמי שהוא סטרייט כבר צריך להתנצל על כך ולהסביר 🙂

אם חשבנו שהשר לשעבר בנט פעל למען "הדתה" בבתי הספר, הרי שעכשיו השר החדש מדבר על "המרה". אולי באמת בשיעורי החינוך המורות יספרו כמה חשוב להיות סטרייט וכמה נורא שגבר יימשך או יאהב גבר ואישה תאהב אישה.

האמת שאיני מבינה מדוע זה כל כך מטריד את הדתיים ובכלל את חלק מהאנשים במי אדם יתאהב?? מה אכפת לכם? שכל אחד יאהב את מי שהוא רוצה. תפסיקו לכפות על אנשים דברים שאינם מעוניינים בהם, בשם הדת. כי כאשר אתם עושים זאת, אתם מפעילים שליטה וכוח. לעיתים בקהילה החרדית – מי שאינו מאמין ופועל בדיוק כמו שהרבנים מורים לו – מקיאים אותו מהקהילה.

אגב אני מכירה צעיר למשפחה חרדית שלפני מספר שנים חזר בשאלה. מאז, הוריו בקושי בקשר איתו! זה נראה לכם הגיוני, שרק בגלל אמונה דתית, הורים יפסיקו לאהוב את הבן שלהם?

לפי הסטנדרטים שלי – לא. ויש לי הרגשה שגם רצון האלוהים הינו שהורים יאהבו את הילדים שלהם, לא משנה אם הם חרדים או לא, לא משנה אם הבן שלהם הומו או הבת שלהם לסבית.

אז – האם התרגשתי מהאמירה של שר החינוך? האמת שלא. כבר לא אכפת לי מה אומרים אנשים בנושא. אבל מאחר שמדובר בשר החינוך, הרי שכמובן שישנה חשיבות לדעתו. החשש הוא שמא גישתו "תזלוג" למוסדות החינוך, ובמקום שהמורות והמורים ידברו על לקבל את השונה, על להיות אינדבידואלים, ללכת אחרי הלב ולאהוב את מי שרוצים, הם ינסו "להמיר" את השונה להיות כמו כולם.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.