הקשר בין דלקת לתסמונת מעי רגיש (רגיז) – מחקר חדשני

מאת: גב' קרן הוד, דוקטורנטית חוקרת במכון למחלות דרכי העיכול והכבד בבית חולים איכילוב. דיאטנית קלינית בסטודיו סי.

womanniceברצוני להציג בפניכן מחקר חדש וחשוב העוסק בנושא כאוב אצל אנשים רבים ולצערנו, מספר הנשים שסובלות הוא גבוה יותר משמעותית בהשוואה לגברים. מדובר במחלה שהסימפטומים שלה משבשים את שגרת החיים ויוצרים מגבלות לא נעימות.

כמה פעמים בזמן האחרון רצתן לשירותים בתחושה שלא יכולתם להתאפק?  תסלחו לי על השאלה – האם אתם סובלים משלשולים, מנפיחות של הבטן או  כאבי בטן? –  אם עניתן תשובה חיובית , כנראה שיש לכן תסמונת מעי רגיש (רגיז).

תסמונת המעי הרגיש היא בעיה תפקודית במערכת העיכול, דהיינו כזו שאין בה פגם במבנה הפיסי של המעיים, אלא בעיה באופן תפקודם.  מדובר בהפרעת המעי התפקודית השכיחה ביותר, ואכן רוב הסובלות ממנה הן נשים.  הסובלים מתסמונת המעי הרגיש שומעים מהרופאים פעמים רבות ש"אין להם  כלום" או שזה הכול "בראש שלהם" וזאת משום שכל הבדיקות יוצאות תקינות. אין ספק שבמקרים בהם האדם סובל ולא מצליחים לאבחן את הבעיה הרפואית, מפתח תסכולים בעיקר כאשר הוא עלול להיתפס כסובל מבעיה פסיכולוגית או חמור מכך – כמי שממציא את תלונותיו. קשה לתאר עד כמה אנשים ש"אין להם כלום" סובלים, ועד כמה משמעותית הפגיעה באיכות חייהם.

הגורמים לתסמונת המעי הרגיש

לצערי אין בפי בשורה חדשה ונכון להיום, אין תשובה חד משמעית ועדיין לא ברור מה גורם לתסמונת. ההשערה היא שמדובר בשילוב של מספר מנגנונים פיזיולוגיים וגם רגשיים. בין הגורמים הפיזיולוגיים ניתן למנות: הפרעה בתנועתיות המעי, מעי בעל סף כאב נמוך, רגישות יתר, זיהומים, ואי סבילות או רגישות למזונות מסוימים. הגורמים הנפשיים אינם הגורמים להפרעה אך קשורים בקשר חזק להחמרה בתלונות, בין מצבים אלו ניתן למנות מצבי מתח נפשי, דיכאון, וחרדה​.

הקשר בין תסמונת מעי רגיש ודלקת

תסמונת המעי הרגיש אינה מחלה דלקתית של מערכת העיכול, כגון: מחלת כרון או קוליטיס – בה הדלקת נראית לעין. יחד עם זאת, מחקרים שנערכו לאחרונה מצביעים  על קשר אפשרי בין דלקת בדרגה נמוכה ובין תסמונת מעי רגיש.

ידוע כי בקרב 6%-17% מחולי תסמונת המעי הרגיש הופעת התסמינים האופייניים לתסמונת עשויה להיות קשורה לאפיזודה אקוטית של זיהום במערכת העיכול (נקרא:  “post-infectious IBS”) עובדה זו תומכת בתפקיד הדלקת בדרגה נמוכה בתסמונת מעי רגיש.

במחקר שנערך בשנת 2,000 באירלנד נמצא , שבנבדקים עם מעי רגיש ניתן למצוא ריבוי של תאי דלקת (תאים מסוג Mast) ברירית המעי לעומת האוכלוסייה הבריאה (0.91±0.18 בחולי מעי רגיש, לעומת 0.55±0.14, P<0.05). מחקרים נוספים מצאו ביטוי של פעילות דלקתית גם בדם היקפי של חולי תסמונת מעי רגיש. מחקרים אלו הראו עליה ביחס שבין מתווכים פרו-דלקתיים ובין מתווכים אנטי דלקתיים בקרב חולי תסמונת מעי רגיש לעמת אנשים בריאים.

במחקר שנערך במכון הגסטרואנטרולוגי בבית חולים איכילוב ובלינסון נבדק הקשר בין תסמונת מעי רגיש ודלקת על ידי השוואת רמות סמן לא ספציפי לדלקת (hs-CRP) בין חולים עם תסמונת המעי הרגיש  ובין אנשים בריאים. במחקר זה נמצאו רמות גבוהות יותר של hs – CRP בחולים עם תסמונת המעי הרגיש בהשוואה לאנשים בריאים (גרף 1) .

במלים פשוטות, למרות העדר דלקת ברמה הנראית לעין ייתכן וקיימת "מתחת לפני השטח" פעילות דלקתית, הנחבאת מן העין והיא האחראית לתסמיני המטופלים. כך שמסתבר שבמטופלים הללו אין מדובר בתלונות הנובעות מ"הראש שלהם" אלא מהמעי עצמו.

מחקר חדשני – פרוביוטיקה כטיפול אנטי-דלקתי

מחקרים הראו שטיפול פרוביוטי (טיפול באמצעות חיידקים ידידותיים), הכולל זן חיידקי פרוביוטי ספציפי (קרוי "ביפידובקטריום אינפנטיס") הינו בעל פעילות אנטי דלקתית. אנו משערים שהורדת הפעילות הדלקתית, יכולה להשפיע על שיפור הסימפטומים של תסמונת זו. בנוסף, לפי דיווחים בספרות, שאר זני החיידקים הפרוביוטיים, עשויים להפחית באופן משמעותי את הסימפטומים מהם סובלים חולי תסמונת מעי רגיש. במכון למחלות דרכי העיכול והכבד בבית חולים איכילוב הושק לאחרונה מחקר חדש, שבא להעריך השפעת תכשיר פרוביוטי על תסמינים ומדדים דלקתיים שונים בתסמונת מעי רגיש.  המחקר עוסק בניסיון לשפר את הטיפול ואת הבנת המחלה.

למחקר דרושות נשים חולות תסמונת מעי רגיש (רגיז) הסובלות משלשול. למשתתפות במחקר תהיה הזדמנות לקבל את הפרוביוטיקה (ביו-25, סופהרב) בחינם ולהיות במעקב רפואי צמוד של צוות רופאים מומחים בתחום מהמכון הגסטרואנטרולוגי בבית חולים איכילוב. המעוניינות  להשתתפות במחקר ניתן לפנות למייל: hodkeren@gmail.com

*עורכי המחקר הם קרן הוד, דיאטנית קלינית חברת עמותת ע.ת.י.ד,  שעוסקת במחקר בתחום תסמונת המעי הרגיש (רגיז), במסגרת לימודי התואר השני והשלישי בחוג לאפידמיולוגיה ורפואה מונעת בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף עם החוקר הראשי ד"ר רועי דקל מהמרכז הרפואי תל אביב ופרופ' עמי ספרבר, דר' רון ישי, דר' עליזה טיומני, דר' ניצן מהרשק, דר' רם דיקמן ודר' תמנע נפתלי.

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.