צילום רחם, מה את צריכה לדעת? 

נכנסתי לחדר הרנטגן, הייתי בשוק כשהתבקשתי להוריד את המכנסים והתחתונים, הרי לרנטגן יש את האפשרות לראות את גופנו…  

מאת: איריס נאור

היא התקשרה נסערת בערב לילה גשום. בדיוק היה רעם חזק בחוץ והיה לי קשה לשמוע אותה מעבר לרעש הגשם ששטף את האזור. ביקשתי שהיא תחזור על דבריה ואם אפשר להגביר את קולה, היא התקשתה.
שלום שמי נ' ואני רוצה להיפגש איתך היא אמרה. לאחר שהודיתי לה על פנייתה, הסברתי לה שאני יכולה להיפגש איתה לפגישת היכרות של 45 דקות ללא עלות. היא הבהירה שמה שיש לה להגיד ייקח יותר מ 45 דקות ושהיא מבקשת לבוא לפגישה אישית בתשלום.

בסופו של אותו שבוע נפגשנו באסותא. היא נכנסה לקליניקה שלי, גופה הארוך היה צנום וכפוף וראיתי בעיניה עצב ועייפות. הסברתי לנ' מה הולך להתרחש כאן וביקשתי ממנה להתחיל לספר לי על עצמה והתהליך שהיא עוברת.
היא נשואה לד' מעל שלוש שנים היא סיפרה. הם התחתנו באהבה גדולה ולאחר קניית דירה לפני שנתיים הם התחילו לנסות להיכנס להריון.
"לא הייתי בלחץ" היא מספרת, שנינו עוסקים בפעילות גופנית ואוכלים בריא, המחזור שלי תמיד סדיר והתחושה הכללית היא שהכל בסדר".
לפני שמונה חודשים לאחר שנה של ניסיונות טבעיים, קבעתי תור לאחד מטובי רופאי הפוריות. הוא הסביר לנו על התהליך והסביר שנקודת ההתחלה שלנו היא בדיקת זרע, פרופיל הורמונאלי, וצילום רחם.
הבנו מה נדרש על מנת לבצע בדיקת זרע וגם על הפניית הפרופיל ההורמונאלי היה כתוב שזוהי בדיקת דם אך שום דבר בעולם הזה לא הכין אותי לצילום הרחם.

קבעתי תור לצילום הרחם, לא ידעתי לקראת מה אני הולכת ובדיעבד אני מבינה שגם לא ידעתי מה לשאול. התור נקבע שלושה שבועות לאחר קביעתו ונסעתי טובת לב ושמחה לבדיקה.
הייתי בטוחה שהבדיקה היא צילום רנטגן פשוט לא פולשני כלל. היה לי ברור שאם הבדיקה "רצינית" הרופא היה מדריך אותי מה עלי לעשות ובעיקר מה עלי לצפות.
בקבלה האחות שאלה אותי אם הגעתי עם מלווה, עניתי לה שלא אך היא בדיוק קיבלה שיחת טלפון שהשיחה את דעתה.
כשישבתי וחיכיתי לתורי, חשבתי על שאלתה. השאלה הייתה לי מוזרה אך לא ייחסתי לכך יותר מדי חשיבות ובעיקר חשבתי שהיא נשאלה מכיוון שאנחנו מנסים בזוג להיכנס להריון ואולי בן הזוג צריך לתת תמיכה רגשית.
נכנסתי לחדר הרנטגן, הייתי בשוק כשהתבקשתי להוריד את המכנסים והתחתונים, הרי לרנטגן יש את האפשרות לראות את גופינו מבלי להוריד את הבגדים אז למה לא כאן?
נשכבתי על המיטה, הרופא נכנס, הסביר לי בשתי מילים שעכשיו הוא מכניס את הספקולום אך בשלב הזה כבר היה מאוחר מדי. הייתי בשוק. ראשית הייתי בשוק "מהפלישה" הלא מתוכננת לגופי. לאחר מספר שניות הייתי בשוק מעוצמת הכאב, גם הייתי לחוצה, גם לא הייתי מוכנה למה שעומד לקראות וגם הרגשתי כמו חפץ שעושים בו כרצונם.
צרחתי פעמיים במהלך הבדיקה, לרוב אני זוכרת שבכיתי בעוצמה בפנים ובחוץ. יצאתי מהבדיקה משותקת מכאב, איפור עייני היה מרוח על כל הפנים והיה לי קשה ללכת בגב זקוף.

בשלב הזה של הסיפור, נעמדתי וחיבקתי את נ'. עוצמת החוויה הייתה מאוד חזקה והרגשתי שהיא נפלה קורבן למערכת שלא מחשיבה את מטופליה כאל יחיד אלא כאל קבוצה. קבוצת נשים שעוברות צילום רחם ולא אישה שעוברת צילום רחם וצריכה הכוונה, ליווי ותמיכה.
צילום הרחם נעשה לפני 5 חודשים ומאז נ' מתקשה להמשיך במסע להורות. היא לא קיימה יחסי מין מלאים עם בעלה מאז הבדיקה, היא עייפה נפשית ופיזית ומרגישה שהיא לא יכולה להמשיך במסע להורות באופן טבעי ובטח לא באופן רפואי.

הסיפור של נ' מכעיס אותי במיוחד. כל אישה רשאית לדעת מה מהות הבדיקה שהיא הולכת לבצע, מה מחפשים בבדיקה, איך היא מתבצעת ועל ידי מי, מה חשוב להביא ולזכור.
חשוב לי מאוד לציין שצילום רחם היא בדיקה שאלפי נשים עוברות בכל חודש ורוב רובן לא כואבות במהלך או אחרי הבדיקה.
בדיקת צילום הרחם מבוצעת בחדר רנטגן, על ידי רופא נשים ורנטגנולוג, ללא הרדמה. מטרת הבדיקה היא לראות תוך כדאי צילום, אם יש מעבר של היוד שמוחדר לחלל הרחם בחצוצרות, בשחלות וברחם באופן תקין. החדרת היוד לא כואבת כלל, מה שיכול לכאוב מעט היא קיבוע של הרחם, ואם יש חסימה ברחם, היוד שנשאר שם יכול לדמות כאב מחזור חזק.


על מנת להקל מעט על הכאב שעלול להופיע, אני רוצה לצייד אותך בכמה כלים:
1. ראשית, כחצי שעה לפני הבדיקה רצוי לקחת שני כדורים של משככי כאבים, כגון אופטלגין, נורופן או אדויל, על מנת "לרכך" מעט את הכאב.
2. רצוי לבוא עם מלווה אשר יסיע אותך הביתה לאחר הבדיקה, כיוון שאין לדעת איך תעברי את הבדיקה ואם תוכלי להיות ניידת לאחריה.
3. רצוי לבוא עם תחתונית, כיוון שלאחר הבדיקה יכול להופיע דימום קל. אם הדימום מסיבי, רצוי להתייעץ עם הרופא המטפל.
4. אם את עובדת בעבודה לא מאומצת את יכולה לשוב לעבודה, אך רצוי לנוח ביום הבדיקה ולשתות הרבה מים.
5. צילום הרחם עלול לגרום לדלקת באגן, לכן יש רופאים רבים הממליצים על טיפול אנטיביוטי למניעת זיהום. התייעצי עם הרופא שלך.

ליוויתי עשרות נשים לצילומי רחם, ואני יכולה להעיד שכאשר נשים מבצעות את הפעולות הפשוטות הללו לפני הבדיקה, הבדיקה עוברת יותר ברוגע והכאב אם קיים בהחלט נסבל.

לא הייתה ליידי אף אשת מקצוע שהדריכה אותי בתהליכים שלי, לא סיפרו לי מה אני ארגיש בכל בדיקה ומה עלי לעשות ולכן כיום אני מקיימת את מפעל חיי על מנת שאף אישה לא תחווה טראומות בדרך להורות.

נ' עוברת תהליך מדהים אצלי, היא היום הרבה יותר חזקה והרבה יותר מוכנה להמשיך את המסע שלה להורות בידיעה שאני עומדת לצידה עד להצלחה.

איריס נאור, מומחית לליווי ותמיכה בטיפולי פוריות, מלווה אותך להריון.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

40 תגובות בנושא “צילום רחם, מה את צריכה לדעת? ”

 1. לי לא כאב בכלל-
  היתה אי נעימות קלה בדקה הראשונה.
  אבל לא כאבי מחזור ולא לחץ ברחם- בכלל לא הרגשתי שנכנס יוד.
  לאחר הבדיקה שאלתי- מה? זהו?
  הייתי בשוק שזה הסתיים כל כך מהר מרוב שקראתי תגובות מטילות אימה על הבדיקה.

  ממליצה על ד"ר יחזקאל הורן מקופת חולים מאוחדת
  היה מהיר וללא כאבים.
  רופא מקסים נחמד וסופר יעיל

 2. כמה טיפים
  1. לבחור רופא עם המלצות!!! אני ממליצה על ד"ר עידו אלדר.
  2. לקחת משכך כאבים.
  3. לא להילחץ כל אחת שונה ויכול להיות שלך לא יכאב.

 3. עשיתי 3 פעמים את הבדיקה כאבים סיוט .. אבל הצילום רחם השלישי לא כאב כי לקחתי 2 נרות ולטרן , מומלץ
  בהצלחה. 🙂

 4. אני עברתי צילום רחם במדיקל סנטר הרצליה אצל פרופ' פרחי יעקב, אני גם כמו הרוב קראתי לפני כן תגובות באינטרנט,
  חלקן מכינות אותך למה שיבוא, חלקן מלחיצות מאוד .
  הבדיקה לא נעימה ומרגיש לחץ באיזור הבטן לדקה שתיים, זה כואב, נכון, אבל נסבל,
  כל הבדיקה עצמה כמה דק' בלבד .
  אבל היא יכולה לעבור לדעתי מהר ובהרגשה טובה, הכל תלוי ברופא .
  פרופ' פרחי סבלני, נחמד וקשוב למטופלת . מומלץ בחום לבצע אצלו את הבדיקה למי שמתלבטת !
  אז טיפ חשוב – תחשבו טוב למי אתן הולכות .

  בהצלחה !

 5. שלום לכולן!
  היום עשיתי צילום רחם במרכז רפואי נארא ברמת גן אצל דר דניאל טוגנדרייך. היו שם שתי בנות ממש חרדתיות, עוד מעט התעלפו מהפחד. לכן חשוב לי לספר על מה שאני חוויתי היום. אני עשיתי זריקה של משכך כאבים שעה לפני הצילום. את נכנסת לחדר, נותנים לך חלוק ואומרים להוריד מכנסיים ותחתונים. לאחר מכן את נכנסת לחדר רנטגן, נשכבת על מיטה והרופא מחבר צינור שדרכו יוזרק חומר הניגוד. במהלך הצילום מורים לך מתי לנשום ומתי לעצור נשימה. כואב רק הרגע שמחברים לך את הצינור וזה בדיוק שתי דקות. לאחר מכן את מרגישה לחץ חזק הפנים כי מזריקים אל תוך תוכך את הנוזל.
  רגע אחרי שקמתי מהבדיקה לא הרגשתי לא לחץ ולא כאב. כאב לי רק המקום של הזריקה שעשיתי לפניכן.
  בנות אל תכניסו את עצמכן לסרטים. קחו איתכן מישהו שיכול להרגיע ולשבת לצחוק איתכם לפני הבדיקה, ולא משהו שנורא לחוץ מהבדיקה בדיוק כמוכן.
  שיהיה לכולם בהצלחה!

 6. גם אני כמו כולן קראתי את שלל הכתבות בנושא צילום רחם, לילה קודם לא ישנתי , פחדתי מאוד ולא ידעתי למי להאמין האם רוב הנשים שזה לא כואב להן או לנשים שכאב להן מאוד תוך כדי קריאה הסקתי מסקנות שלמי שיש ציסטות זה כואב יותר (ולי יש 3 ציסטות בשחלות)..מבולבלת מאוד.. הלכתי לבצע את הבדיקה.
  עברתי היום את צילום הרחם באסותא ת"א. לקחתי אנטיביוטיקה שעה לפני הצילום(שהרופאה לפוריות נתנה לי ) ואופטלגין. נכנסתי לחדר רועדת מפחד…והרופא אמר תשתחררי בהתחלה יש לחץ כמו בבדיקת פאפ ואח"כ מרגישים נוזל. הבדיקה עורכת כ2 דקות. ללא כאבים.
  בהצלחה לכולן.

 7. היי לכולם,

  גם אני עשיתי היום את הבדיקה הזו, אני חייבת לציין שקראתי וידעתי הבדיקה כרוכה בכאב אבל לא ידעתי את עוצמת הכאב.
  הרופאה הנהדרת שטיפלה בי בבית חולים מעייני הישועה בבני ברק פשוט ניסתה להרגיע את האווירה בחדר, באמת הייתה אישה טובה שמסבירה,מנסה להרגיע מבינה שאת כאובה אבל זה לא עזר בכיתי כל כך מרוב כאב.
  אחרי הבדיקה היו לי סחרחורת מטורפות בנוסף לכאב, הכאב היה לי כמו כאבי מחזור חזקים.
  הרופאה אמרה לי משהו נכון, כל בדיקה משתנה מאחת לשנייה, כמו כאבי מחזור, אני סובלת מכאבי מחזור ברמה שאין לתאר, כל כאב משתנה מאחת לשני.
  הבנות שהיו אחרי לא בכו לא צרחו פשוט כלום, ואילו אני רק התחננתי שהכאב יפסיק, זאת שלפני לקחת טשטוש.
  תבואו לבדיקה עם מישהו תומך שיכול להרגיע אתכן, לעזור לכן, ותפילות הרבה תפילות.

 8. עברתי את הבדיקה היום. דחיתי אותה שנה. אני שמחה להודיע שהסיוט הזה מאחורי. סורי, אבל לי זה מאוד כאב! וזה מעצבן לקראו כאן שכל מי שעברה את זה בקלות טוענת שמה שאומרות האחרות זה מוגזם!

 9. היום עשיתי את הבדיקה ואני מאוד מזדהה עם הכותבת באמת לא הכינו אותי מראש ואני לא לקחתי משכך כאבים לפני, והדבר הקשה היה לי שאכן ציפתי לצילום רנטגן פשוט ולא חשבתי שארגיש חוסר נוחות ונעימות שהביך אותי מאוד וכאבים מתמשכים כל היום. אני מאוד מקווה שעד מחר יוקל לי. בנתיים היו לי כל כך הרבה תוכניות להמשך היום וכולן בוטלו,אין ספק שהצוות הוא צוות נחמד מאוד אבל חוסר הידיעה למה לצפות והשוק של מה שמתרחש בחדר לא הוגן ולא צפוי

 10. היום עברתי צילום רחם, הגעתי רגועה ועשיתי כל מה שצריך לפני הבדיקה, חשבתי שאוקיי כאב של מחזור זה נסבל, כבר מהשנייה של הבדיקה כאב אבל כאשר היוד הוחדר החלו כאבי תופת הייתה לי חסימה בצד ימין, צרחתי ובכיתי מכאבים ובעלי בחוץ מתחרפן.
  הרופא אמר שצריך לפתוח את החסימה ושזה יכאב מאוד, נתתי אוקיי והכאבים התגברו, התפתלתי.זו המציאות והבנתי שלא לכולן זה כואב והתמזל מזלן, ראוי לציין שנכון שזה מאוד כאב לי אבל זה כאב קשה של 2 דקות בדיוק זה הכל, כואב ונסבל ומזל שעשיתי כי עכשיו ידעתי מה הבעיה, זה משהו שיש לעשות, אז כואב, אז מה, גם לידה כואבת הכל בשביל להחזיק את התינוקות שלנו.בהצלחה ובריאות לכולן, בסוף כל אחת פה תהיה אמא נהדרת.

 11. לכל אלה שאומרות "רק תבואו רגועות ולא יכאב" אתן הזויות. זה תלוי במבנה וזה תלוי בכמות החסימות. אני ידעתי שהולך לכאוב לי (כי אפילו אצל גניקולוג כואב לי מהפתיחה של הספקולום) לקחתי שני אופטלגין ושני כדורי הרגעה מחברה שאמא שלה רוקחת והייתי בטוחה שהכל טוב – אני מכוסה. שום דבר לא הכין אותי לשחיטה שקרתה לי שם.

  אני חוזרת ואומרת – לחלק זה כואב מאוד ולחלק זה לא כואב בכלל או כמעט.

 12. היי בנות,
  רציתי להעביר אליכן מסר לאחר שסופסוף אזרתי אומץ לעבור את צילום הרחם.
  מרוב פחד ורתיעה, דחיתי הבדיקה מזה למעלה משנה, וללא הצדקה כלל.
  הבדיקה אורכת בסה"כ כ-3 דקות! הצילום דומה לבדיקה גניקולוגית רגילה, במהלכו תיתכן אי נוחות קלה וכאב שולי ורגעי כשל כאב מחזור (נטלתי משכך כאבים "נקסין" כשעה לפני הבדיקה כהמלצת הרופא, אך מישהי שנבדקה לפני לא נטלה כלל ויצאה מחויכת ומופתעת שאין הבדיקה כואבת).
  לאחר הבדיקה היה רק דימום קל שעבר כעבור כשעתיים, ואשר לא מלווה בכל כאב.
  המלצתי היא לא לדחות הבדיקה על רקע פחדים או שמועות, הרתיעה מהבדיקה לא מוצדקת כלל.
  בהצלחה!!!

 13. היי בנות,
  רציתי להעביר אליכן מסר לאחר שסופסוף אזרתי אומץ לעבור את צילום הרחם.
  מרוב פחד ורתיעה, דחיתי הבדיקה מזה למעלה משנה, וללא הצדקה כלל.
  הבדיקה אורכת בסה"כ כ-3 דקות! הצילום דומה לבדיקה גניקולוגית רגילה, במהלכו תיתכן אי נוחות קלה וכאב שולי ורגעי כשל כאב מחזור (נטלתי משכך כאבים "נקסין" כשעה לפני הבדיקה כהמלצת הרופא, אך מישהי שנבדקה לפני לא נטלה כלל ויצאה מחויכת ומופתעת שאין הבדיקה כואבת).
  לאחר הבדיקה היה רק דימום קל שעבר כעבור כשעתיים, ואשר לא מלווה בכל כאב.
  המלצתי היא לא לדחות הבדיקה על רקע פחדים או שמועות, הרתיעה מהבדיקה לא מוצדקת כלל.
  בהצלחה!!!

 14. היום עשיתי את הצילום בבית חולים השרון פתח תקווה באתי לחוצה כל כך ואני רוצה רק לומר לכן שזה בכלל לא כואב רק ללכת רגועות 🙂

 15. אפתח ואומר-שכולכן צודקות.
  לרוב, הבדיקה פשוט לא נעימה, עם כאבים נסבלים שדומים לכאבי מחזור.

  א ב ל,
  נשים שהאיזור אצלן חסום – סובלות יותר, מקמה בינונית עד בלתי נסבלת
  ונשים עם רגישות יתר (כפי שבדיעבד הסתבר לי, 4 שנים אחרי-יש לי אנדומטריוזיס) – כמעט מאבדות ההכרה מרוב כאב.

  לי הדבר שהכי כאב היה דווקא האחיזה במלחציים, שהבנתי שכבר לא משתמשים בהם בחלק מהמקומות.
  הרופא (תל השומר) הסדיסט שעשה לי את זה פשוט פצע לי את צוואר הרחם ועוד ביקש שאזוז ימינה ושמאלה בשלב מסוים מספר פעמים.
  כל מי שיצאו אחריי בכו (וכדי לא להלחיץ, כשיצאתי ושאלו אותי איך היה שיקרתי ועניתי שממש לא נורא… הבנתי שהלחץ יעשה את זה כואב יותר. גם זו שאחרי נקטה באותה השיטה, כשהסתבר לה כמה זה כואב. היא פגשה אותי בתור אחר כך והודתה לי ואמרה שעשתה אותו הדבר).

  אני לא קראתי על הבדיקה ובאתי אופטימית לחלוטין.
  ככה שזה לא קשור ללחץ.
  מסקנות:
  1. אם אתן אנדואיות או יודעות שאתן מרגישות הכל שם למטה וביתר שאת (ד״א זה קשור, מסתבר ואנדומטריוזיס נמצא באחוז גבוה אצל מתקשות להרות, ורוב הרופאים לא יודעים לאבחן ללא פתיחת בטן להוציא מתי זולטי ועוד כמה…קיראו על זה ואם יש לכן תופעות דומות, אל תשאלו את הרופא הרגיל/פוריות שלכן, אלא קבעו תור אליו או לאחת מהמרפאות המתמחות בכך בבתי החולים כדי לשלול בודאות הבעיה)-בקשו לעשות זאת עם הרדמה
  מלאה
  2. לכו למקומותשלא משתמשים במצבט

  בהצלחה!

 16. אפתח ואומר-שכולכן צודקות.
  לרוב, הבדיקה פשוט לא נעימה, עם כאבים נסבלים שדומים לכאבי מחזור.

  א ב ל,
  נשים שהאיזור אצלן חסום – סובלות יותר, מקמה בינונית עד בלתי נסבלת
  ונשים עם רגישות יתר (כפי שבדיעבד הסתבר לי, 4 שנים אחרי-יש לי אנדומטריוזיס) – כמעט מאבדות ההכרה מרוב כאב.

  לי הדבר שהכי כאב היה דווקא האחיזה במלחציים, שהבנתי שכבר לא משתמשים בהם בחלק מהמקומות.
  הרופא (תל השומר) הסדיסט שעשה לי את זה פשוט פצע לי את צוואר הרחם ועוד ביקש שאזוז ימינה ושמאלה בשלב מסוים מספר פעמים.
  כל מי שיצאו אחריי בכו (וכדי לא להלחיץ, כשיצאתי ושאלו אותי איך היה שיקרתי ועניתי שממש לא נורא… הבנתי שהלחץ יעשה את זה כואב יותר. גם זו שאחרי נקטה באותה השיטה, כשהסתבר לה כמה זה כואב. היא פגשה אותי בתור אחר כך והודתה לי ואמרה שעשתה אותו הדבר).

  אני לא קראתי על הבדיקה ובאתי אופטימית לחלוטין.
  ככה שזה לא קשור ללחץ.
  מסקנות:
  1. אם אתן אנדואיות או יודעות שאתן מרגישות הכל שם למטה וביתר שאת (ד״א זה קשור, מסתבר ואנדומטריוזיס נמצא באחטז גבוה אצל מתקשות להרות, ורוב הרופאים לא יודעים לאבחן ללא פתיחת בטן להוציא מתי זולטי ועוד כמה…קיראו על זה ואם יש לכן תופעות דומות, אל תשאלו את הרופא הרגיל/פוריות שלכן, אלא קבעו תור אליו או לאחת מהמרם-בקשו לעשות זאת עם הרדמה

 17. אכן, הבדיקה כואבת וצריך ליידע את המטופלות. לא יצאתי בטראומה, אבל בפרק הזמן של הרבע עד חצי דקה שהבלון מנופח בתוכך – הכאב הוא עז ביותר, וקשה לי להאמין שמישהי חווה את זה אחרת.

  למרבה המזל, יש דרכים להתמודד עם כאב עז. אפשר לעשות זאת רק אם יודעים מראש שהולך לכאוב, אחרת ההלם מאוד מקשה על תגובה אפקטיבית. אני לא אוהבת את הניסוח הדיפלומטי "הבדיקה לא נעימה". זה מטעה. הבדיקה כואבת (או ליתר דיוק השלב המרכזי שבה. ההתחלה דומה לפאפ, או הזרעה – קליל לגמרי). הנה כמה טיפים מניסיוני להתמודדות מוצלחת:

  1. זכרי שהכאב לא מעיד על השתבשות מהלך העניינים, שאין סכנה, שלא נגרם נזק. מנגנון הכאב בנוי כדי להתריע על נזק, ולכן כאב מלחיץ אותנו באופן אוטומטי. אבל במקרה הזה – אין קשר בין הכאב לנזק. אם באמת תזכרי את זה תילחצי פחות, ויכאב לך פחות.

  2. נשמי עמוק, כל הזמן, ברציפות. נשימות איטיות, ארוכות ועמוקות, בקצב אחיד. אם צריך, אפשר להגיע למצב שהשאיפה והנשיפה נשמעות. זה עוזר בצורה מדהימה.

  3. התרכזי בנשימה. כמו במדיטציה. בכלל, כדאי לפני הבדיקה לקרוא הנחיות למדיטציה של התמקדות בנשימה ולתרגל לפני הבדיקה.

  4. הדבר שהכי מגביר את הכאב זה להירתע ממנו. להתמכר להרגשה של "אני לא רוצה, למה זה מגיע לי, בבקשה שזה יפסיק". מאוד טבעי להתמסר למחשבות כאלה, אבל זה רק מגביר את הכאב. עוזר דווקא להתרכז בתחושת הכאב. לא לצפות למשהו אחר ולנסות לברוח, אלא להתרכז במה שיש. זה מקל על הכאב.

  5. לא להתכווץ, להרפות את הגוף כמה שאפשר. הכאב לא מופיע בפתאומיות אלא מתפתח ומגיע לשיא תוך כמה שניות, ואם תצפי לכך שתוך כמה שניות הכאב יגיע לא תיכנסי להלם.

  אחרי כל זה, עדיין תחווי כאב עז. אבל ההתמודדות בהחלט אפשרית. מסתובב ברשת מאמר של אישה שמספרת ששמעה צרחות אימים ואז קלטה שאלו הן הצרחות שלה, שהיא נעצה ציפורניים באמה, שלקח לה יום שלם להתאושש מהבדיקה. לבי נכמר עליה, אבל אני חייבת לומר שבאותו רגע היא לא הייתה במצב נורמלי, והחוויה שלה לא משקפת את מה שיעבור על רוב הנשים.

 18. היום עברתי צילום רחם. הכתבות החביבות למיניהן בסגנון הזה הכניסו אותי ללחץ לא יאומן. הבדיקה לא כאבה וחוץ ממעט לחץ לא הרגשתי כלום. מצד שני היו איתי בהמתנה משפר נשים שלהן כנראה זה כאב יותר. סה"כזו בדיקה מאוד קצרה ואם באים רגועים ולא נלחצים באמצע היא עוברת בפחות מדקה. מי שצריכה לעשות בהצלחה !:)

 19. היום עשיתי צילום רחם בבית החולים לניאדו בנתניה. אשמח להמליץ על הצוות המדהים של מכון רנטגן שליווה אותי מרגע קביעת הטור עד שהתעוששתי והלכתי הביתה. הפקידה המקסימה (לירון) דאגה להיתקשר אלי ולהודיע שהתפנה טור ואני לא צריכה להמתין עד לווסט הבאה ויכולתי לבצע את הבדיקה יום למחרת! אחות הייתה צמודה אלי במהלך כל הבדיקה, תמכה והחזיקה לי את היד. הרופא ד"ר עודה חוסין הסביר לי את כל התהליך לפני הבדיקה, במהלכה וגם את התוצאות לאחר מכן. כן כאב לי (מאחר וכן הייתה לי חסימה והיה צריך לפתוח אותה), אז הם דאגו לתת לי משכחי כאבים, ומיטה לנוח עד שהכאבים עברו. כל כמה דקות בדקו איך אני מגישה, אם אני רוצה מים, אם כואב לי. פשוט צוות מדהים. מומלץ בחום!

 20. שלום לכולן
  ברצוני לשאול כשעושים את הבדיקה באופן פרטי כדאי לקבוע עם הרופא ישירות לבדיקה עצמה או להגיע אליו לפני לפגישה?
  מה נהוג? עליי לעבור את הבדיקה ודי בלחץ מזה.
  תודה

 21. היי בנות

  היום עשיתי צילום רחם באסותא ת"א.

  באתי בחששות בעיקר כי קראתי את הכתבה הנ"ל, את תגובות הנשים ושלל כתבות אחרות שיש ברשת.

  לזכות אגיד שלא ידעתי שצריך לקחת משכך כאבים חצי שעה לפני הבדיקה ובצורה הזאת כן עזר לי מאוד לקרוא כמה מהכתבות.

  עם זאת וחשוב לציין- הבדיקה עצמה לא כל כך נוראית ומוצגת כקשה ביותר על פי הרשת והיא באמת לא כזאת!

  היא לא נעימה, מסכימה. יותר כיף לשבת בבית קפה או בים…. אבל היא אורכת כ-5 דקות. יש לחץ בבטן ולאחר מכן יש הרגשה של יום ראשון של מחזור.

  תבואו רגועות, שלוות, תחייכו זה כל כך עוזר.

  אל תקראו יותר מדי ואל תקשיבו לבנות שמפטפטות בחדר איתכן. זה הרבה פסיכולוגיה.

  אני עשיתי היום אצל ד"ר דניאל טוגנדרייך שהיה מקסים וענייני ואמר לי שכך מרגישים צירים- אז הנה הכנה לקראת הריון מיוחל.

  יום נעים לכולן !!!

 22. ושוב זו אני שכחתי לציין שאני שייכת לקופ"ח לאומית האם ד"ר טוגנדרייך שייך לקופה זו, או שמא אתן מכירות רופאים אחרים ברמתו שעובדים עם קופ"ח לאומית. רופא הפוריות רוצה שרק בבי"ח אסף הרופא אעבור את הבדיקה מה לעשות אני חייבת תשובה תודה

 23. שלום לכן בנות אני אמורה לעבור את הבדיקה ביום חמישי הקרוב ב 13/06/13 אני מפחדת בבי"ח אסף הרופא האם הרופא שהמליצו עליו ד"ר טוגנדרייך או גוטנטרייך נמצא בבי"ח הזה, אמרו לי שעושים את הבדיקה הזו ללא הרדמה. אני טיפוס מאוד רגיש אפילו בדיקה גניקולוגית איני מסוגלת לבצע מי יכולה לעזור לי בבקשה ולהפנות אותי לרופא טוב שמבצע בהרדמה כללית שלא ארגיש.

 24. בנות, הייתי חייבת לשתף את כולן ולהעלות על הכתב את החוויה שלי מצילום הרחם.
  כמו כולן, לפני הבדיקה לא היה לי מושג מהו צילום רחם, על כל המשתמע מכך.
  לפני הבדיקה קראתי באינטרנט וחשכו עיניי – לא ידעתי את נפשי.
  לפני הבדיקה שתיתי כדור נורופן.
  דעו לכן, שהיו איתי 4 בנות בבדיקה – זה לקח לכל אחת כ- 5 דקות. הרופא היה מקסים – ד"ר גוטנטרייך (כללית) וזה לא כאב – אמנם זה לא היה נעים כשהזריק את הדיו – מעין חולשה גדולה של כאבי מחזור.
  אבל בהחלט לא מה שתואר באינטרנט.
  כמובן שהענין הוא אינדיוודואלי – בהצלחה לכולכן!

 25. אני מרגישה צורך לשתף ולהרגיע.

  גם אני הגעתי חוששת ומפוחדת לאחר קריאת תגובות שונות באתרים מסוג זה.
  לקחתי שני כדורי אופטלגין כשעה לפני הבדיקה והגעתי עם בעלי.
  עשיתי את צילום הרחם אצל ד"ר טוגנדרייך, שהיה ענייני ואדיב.

  הצילום עצמו ארך שתי דקות, לא נעימות אך גם לא נוראיות, ובו גילו חסימה באחת החצוצרות.
  הד"ר הסביר שהוא ינסה לפתוח את החסימה בעזרת הזרקה סלקטיבית ושזה לא יהיה נעים אך אני אעמוד בזה. והוא צדק… זה כאב, אבל במידה נסבלת ורק לרגע.

  בשורה התחתונה – לאחר שנה מתישה של ניסיונות להיכנס להריון, חודש לאחר הבדיקה נכנסתי להריון (כעת בשבוע 22) ואין ספק שזה היה שווה את זה!

 26. לגבי הצילום רחם , אני עברתי אותה שלשום בקופת חולים מכבי בחיפה , ומאז אני בטראומה , מטבעי אני פחדנית ושונאת רופאים .
  הבדיקה הזאת כואבת רצח , אני כמעט התעלפתי !!!! הייתי בתוך החדר יותר מחצי שעה , הכאבים של הבדיקה היו בלתי נסבלים , וגם אני כמותכן קראתי מלא על הבדיקה וחקרתי .
  מאז אני לא מצליחה לצאת מהטראומה ואני לא מסוגלת לקיים יחסי מין רגילים כמו מלפני הבדיקה , כל פעם שאני שוכבת במיטה על הגב יש לי את התמונה של הרופא מולי . הרופא היה נפלא , האחות החזיקה לי את היד כל הבדיקה , ההחדרה לא היתה כואבת בכלל עד הרגע שהזריקו את היוד לרחם , שזה היה לא נעים אך נסבל , ופתאום משהו התפוצץ לי ברחם וזה מה שהיה כואב רצח וזה לא דומה בכלל לכאבי מחזור !!!!!!!!!!!!!!! התחלתי לבכות אך אין כל כך לאן לברוח כי את מצונררת ושוכבת מתחת למכונת הרנטגן. הבדיקה שלי לא הצליחה והרופא רצה לפתוח לי את החצורות ולבצע שוב פעם את הבדיקה , אני לא מבינה מה הוא חשב לעצמו !! הוא היה רציני שהוא אמר לי את זה " בואי אני אפתח לך את החצוצרות עם קטטר " ושוב פעם לעבור את הבדיקה עם היוד . אני מרגישה כאילו אנסו אותי והתעללו לי בגוף נגד רצוני .
  אנחנו משלמים כל כך הרבה כסף לקופת חולים אני לא מצליחה להבין מדוע הבדיקה הזאת לא מבוצעת תחת הרדמה כללית ???

  לסיכום הבדיקה הזאת לא היתה שווה את הכאב ואם הייתי יודעת שזה כל כך כואב הייתי דורשת מהרופא הפרטי שלי ( שאני משלמת לו 850 ש"ח לביקור ) לעשות את הבדיקה תחת הרדמה .

  תודה שהקשבתן לי

 27. שלום בנות,
  אני הייתי מאוד לחוצה לקראת צילום הרחם (במיוחד מאחר וכמה חודשים קודם לכן עברתי בבית חולים ניתוח ופגעו לי בצוואר הרחם).
  כשבדקתי וחקרתי מי הרופאים שמתמחים בתחום קיבלתי המלצה חד משמעית הן מרופאים והן מבנות אחרות שמי שמתמחה ולא מכאיב הוא ד"ר טוגנדרייך.
  הגעתי לקופת החולים וחיכיתי בתור, הייתי מאוד דרוכה וחששתי כי ידעתי שהמקרה שלי מורכב מאחרות.
  בחיים שלי לא נתקלתי ברופא מדהים כמו ד"ר טוגנדרייך . הוא עזר לי הרבה מעבר למה שנדרש ממנו. הוא עשה לי את הבדיקה שהיתה מעט לא נעימה אבל לא כואבת כמו תיאורים שקראתי בכל מיני פורומים. התפלאתי שזה כל כך מהר ולא כואב ושסתם הייתי בפניקה.
  לא רק שהוא מאוד מרגיע ולא מכאיב, הייתי די בשוק שאני כבר אחריי…
  הוא גם עזר לי אחר כך לקשר אותי עם רופאים שיכולים לעזור לי לאור מצבי. הוא היה איתי בקשר בשבועות שאחריי . נדהמתי כי הוא לא חייב לי כלום (לא באתי אליו או שילמתי לו באופן פרטי).
  אין הרבה רופאים ובפרט אנשים שיעשו הרבה מעל ומעבר למה שהם נדרשים.
  אני נדהמתי ואני מלאת הערכה.
  אני החלטתי שאחרי שקראתי כל כך הרבה דברים מפחידים על צילומי רחם , שהמעט שאני יכולה לעשות הוא לתרום בחזרה לבנות אחרות לאחר ההתנסות שלי.
  הלוואי שכל בחורה שצריכה לעשות צילום רחם תזכה לעשות את זה אצל ד"ר טוגנדרייך. היא תהיה בידיים הכי טובות שיש, עם אדם כל כך רגיש ומרגיע . איתו זה קצר ולא כואב.
  בהצלחה !

 28. כל הכתבות בנושא הן סתם מלחיצות. נסעתי לבדיקה הזו בלחץ כ"כ גדול והודעתי אולי לא אגיע לעבודה. כן צריך להוריד תחתונים בדיוק כמו בכל בדיקה גיניקולוגית. מדובר בכ- 5 דק' שמתוכן מספר שניות של כאב חד הזהה לכאב מחזור אותו אנו חווות כל חודש. זה עובר מהר זה לא סיפור לא צריך יום חופש או לגרור את הבעל. פשוט לבוא רגועים. אני לקחתי שני נורופן חצי שעה לפני ועדיין כאב לי בכמה שניות האלה. מי שרוצה לעבור לידה בשלב כשלהו, הכאב הזה הוא כלום… רק תירגעו…

 29. עברתי צילום רחם ולאחר שקראתי המון חוות-דעת לפני הבדיקה, מה שגרם לי לפחדים וחששות גדולים מאוד, החלטתי לשתף גם כן מההתנסות שלי. צילום רחם זו אינה בדיקה נעימה, הסיטואציה עצמה מלחיצה (חדר הרנטגן), וכמובן, שמועות וסיפורים כאלה ואחרים שמגבירים היסטריה. אל הבדיקה שלי הגעתי מוכנה (עד כמה שניתן), משמע, קיבלתי הסברים על מה בדיוק הולך לקרות, מלווה צמוד לתמיכה, ובנוסף לקחתי 2 כדורים משככי כאבים כשעה לפני הצילום. בסופו של דבר, הבדיקה הסתיימה מהר מאוד עם כאבים בהחלט נסבלים שנמשכו מספר שניות בלבד. אני מאמינה שחשוב לקבל את כל האינפורמציה לפני ולהגיע מוכנה, אך כמובן, אופיו ורגישותו של הרופא למצבך הרגיש עושה את כל ההבדל. בהצלחה לכל מי שצריכה לעבור זאת 🙂

 30. ממש ממש לא כמו שעושים את זה. עברתי את הבדיקה היום. לפני הבדיקה לקחתי משכך כאבים (למרות שאני נמנעת באופן עקרוני). המשכך היה מיותר. הכאב הוא כמו של מחזור, רק ברגע הראשון וזהו.
  הרופא (ד"ר הורן, קופח מאוחדת בירושלים) הסביר והיה מאוד נחמד.
  לא כואב ולא בטיח.
  ממה שהבנתי, יש שתי דרכים לבצע את הבדיקה: אם מבצעים עם מלקחיים ומצבט אולי כואב קצת יותר.
  בקיצור, תירגעו! אין מה להילחץ. אנחנו עוברות דברים גרועים הרבה יותר.
  בהצלחה

 31. בדכ אני לא מגיבה לכתבות.אבל היןם עברתי צילום רחם בשערי צדק אצל רופאה מקסימה שקלטה את הלחץ שלי הבדיקה לא כאבה תוך חמש דקות הייתי בחוץ.למדתי מעכשיו לא לקרוא את כל התגובות המפחידות ברשת.כל אשה לגופה.עוד ארבע בנות עשו לפניי ולכולן היה בסדר.

 32. אתמול עברתי צילום רחם, אחרי שקראתי תגובות וגם שמעתי מחברות עד כמה הבדיקה כואבת. הכאב אכן היה בלתי נסבל, לא הצלחתי להישאר רגועה וכשחשבתי שכל הכאב נגמר אחרי הכנסת הצינורית, חיכתה לי הפתעה בהזרקת החומר הרגשתי שמכבש עולה עליי. לדעתי הבדיקה הספציפית הזו צריכה להתבצע בטשטוש, לאף אחת לא מגיע לעבור את הכאב וגם סוג של השפלה בבדיקה כשאת צורחת מכאבים כשמכשירים תקועים לך בגוף.

 33. לחן ויאנה… נראה לי שפיספסתן את הפואנטה בכתבה…. וזו אחת הבדיקות הכי מלחיצות שיש… אני מכירה בחורות שחזרו מקופלות על ארבע ומכירה כאלה שלא הרגישו כלל…. כנראה שזה נובע מהגוף עצמו… אין מה להגיע בלחץ היסטרי בנות עוברות ויעברו אותה אבל רופא צריך להגיד את הכל ואת כל המידע שיש ברשותו החל מלקחת משככי כאבים וכלה במלווה…. כי להיות מופתעת… זה בהחלט נורא

 34. לכל הנשים! עברתי את הבדיקה לפני כשבוע. הבדיקה אומנם לא הכי נעימה אבל ממש ממש נסבלת. הכאבים כמו כאבי מחזור חזקים אבל לא יותר מזה.

  עדיף לא לקרוא תגובות באינטרנט לפני בדיקות או טיפולים רפואיים מפני שכל אחת וסף הכאב שלה. בלילה שלפני הבדיקה קראתי כל מיני כתבות ותגובות באינטרנט ולמחורת בבוקר באתי לבדיקה כל כך לחוצה עד שממש שכבתי שם וחיכיתי לכאבים עזים ובלתי נסבלים. הבדיקה עברה די מהר ובסיום הבדיקה נורא כעסתי על עצמי על כך שנתתי לכל מה שקראתילהשפיע עלי כל כך.

  בהצלחה לכולן!!! ממש אין ממה לחשוש!!!

 35. חשוב לי לכתוב כאן את דעתי למען הבנות המפוחדות אשר יצטרכו לעבור את בדיקת צילום רחם. אני עשיתי את הצילום אתמול והכי הרבה סבלתי מהפחד והלחץ שלי ולא מהבדיקה עצמה. נכון שזה כואב ברמה מסוימת וזה לא נעים, מאוד דומה לכאבי מחזור חזקים, אבל הבדיקה נגמרת תוך דקה. כל הבנות יצאו מהבדיקה מחייכות! באמת שחבל על הפחד וההיסטריה!

 36. גם אני עברתי את הבדיקה אצל ד״ר טוגנדרייך הכאב היה ממש בלתי נסבל עד לא הגיוני ממש כאבים שלא ניתן לתאר ,יצאתי מהבדיקה ללא יכולת ללכת ובכי הסטרי נשארתי להשגחה במשך חצי שעה נטלתי אופטלגין נוזלי והכאב נרגע, על ללכת לעבודה ממש לא היה בא בחשבון אבל לאחר מכן הכל חזר לקדמותו עד כה. בהצלחה לכולןןןןןןןן..!

 37. היום הייתי בצילום רחם אצל ד"ר טוגנדרייך בסניף מכבי בראשל"צ. הגעתי מפוחדת לאחר שקראתי באינטרנט תגובות של בנות שעברו את הצילום (כמו הסיפור בכתבה הזו). כשהגעתי למרפאה המזכירה אמרה לי שחבל שקראתי את כל התגובות הללו ושבגלל התגובות המופרזות באינטרנט המון בנות מגיעות לצילום מפוחדות אך לבסוף הן יוצאות עם חיוך על הפנים. היא איחלה לי בהצלחה ושבסיום הצילום גם אני אצא עם חיוך על הפנים. ואכן כך היה :)) כחצי שעה לפני הצילום לקחתי בהמלצת רופא הנשים שלי 2 כדורי קטאפלם (לשיכוך כאבים). נכנסתי לחדר הרנטגן, ד"ר טוגנדרייך היה מאוד עדין ומרגיע, הכל הסתיים בפחות מ – 2 דקות. זה קצת לא נעים אבל זה ממש ממש לא נורא בכלל!! ואכן כמו שהמזכירה אמרה לי לפני הצילום – באמת יצאתי עם חיוך על הפנים 🙂

 38. צילום רחם -חבל על הלחץ וההיסטריה , אין מה לחשוש ,הבדיקה ממש לא כואבת , עוברת במהירות שאת בעצמך מופתעת שזה מסתיים תוך דקות אחדות .
  אין כאבים ולא צריך משככי כאבים …בהצלחה לכל מי שצריכה לעבור , ובאמת אין ממה לפחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.