כאב ותהילה – סרטו של פדרו אלמודובר – סרטו האישי ביותר

כאב ותהילה – סרטו של פדרו אלמודובר – סרטו האישי ביותר

מאת: עדית קמחי וחגית רימון

סרטו החדש של פדרו אלמודובר הוא סרט עדין. התכנים אולי קשים, אבל הכל מוגש באופן אנושי ואסתטי. גם כשאינו מקשט את המציאות ואינו מטייח את העובדות, הצופה משתתף כאילו מדובר בסיפור של חבר אהוב שלנו. הצופים אינם שופטים אלא מעין אוזן קשבת.

הסרט עוסק בסיפור חייו של במאי סרטים ספרדי מפורסם, סלבדור מאיו, הנמצא בתקופה לא פשוטה בחייו, ובמפגשים שלו עם דמויות מעברו. כמה אלמנטים בסיפור הם אוטוביוגרפיים של אלמודובר עצמו.

קיימים מספר מעגלי חיים פתוחים ובלתי פתורים בחייו של סלבדור, אותו מגלם בהצלחה רבה השחקן אנטוניו בנדרס. העניינים הבלתי פתורים הם כה משמעותיים עד כי הבמאי, סלבדור, משותק – הוא אינו יוצר, הוא אינו מתקשר עם קהל, אין לו חיי חברה, מכאובי הגוף רק הולכים ומתגברים וברוב היום הוא שרוי בחשיכה.

המעגל הראשון הוא יחסיו עם אימו, שאותה משחקת בצורה טובה פנלופה קרוז. אימו מוצגת כדמות חינוכית הירואית וסלבדור כילד מחונן ומתוק. אף שכל אחד מהם עושה את מיטבו, אנחנו מתוודעים לנושא מרכזי ועיקרי בין האם לבן שאיננו בא אל פתרונו עד סוף הסרט, למרות שבעצם, מאחר שלעת זקנתה של האם, הם דיברו ביניהם על מועקות מהעבר, למעשה הם כן סגרו מעגל.

גם במישור הזוגיות, סלבדור סוחב מטען גדול של אכזבה וגם של געגוע. בהקשר של חייו המקצועיים, סרט אחד שיצר לפני 30 שנה מעמת אותו עם ניתוק ממושך עם השחקן הראשי. המעגל האחרון, מרומז, קשור לדמות מילדותו, שחוזרת למודעותו ומביאה אותו להרהר על הפעם הראשונה בה חווה את העדפתו המינית.

הסיפור מסופר עם מעברים רכים בין מציאות, זכרון, חלום, סרט… מעין זרם של תודעה.

כאב ותהילה – טריילר

בסרט ישנו משחק משובח של אנטוניו בנדרס, פנלופה קרוז, אסייר אצ'נדיה וגם של הילד. כל הדמויות מאוד אמינות.

אנחנו עדים ליוצר המתמודד עם הצורך לפתור קונפליקטים שהודחקו במשך שנים. בתחילה הוא עושה זאת שלא בהצלחה, עד שהוא מצליח להביא את עצמו להתמודדות מוצלחת וחזרה ליצירה.

הכאב בסרט הוא כאב של הלב ושל הגוף והצופים מבינים שיש קשר ביניהם.

התהילה נמצאת ברקע, יש לה תפקיד משני בעלילה, ובמהלך הסרט הצופה מבין שלמעשה התהילה אינה בהכרח מביאה חיים של אושר וסיפוק.

בסרט אמירה מובהקת שהתהילה אינה מטרה לכשעצמה, אלא רק תוצאה מיצירה, המחוברת לעבודת ההתפתחות של נפש האמן.

בסרט ניתן לראות השפעה גדולה של עברו של סלבדור על ההווה. למשל, ההשפעה של הילדות שחווה ויחסיו עם הוריו, על תפיסתו את עצמו, וכמו כן ההשפעה של אהבה גדולה שהייתה לו והתנפצה, על חייו בהווה.

רק כאשר הגיבור, סלבדור, סגר, במקרה או שלא במקרה, את המעגלים שנותרו פתוחים וכואבים בחייו, הוא הצליח להמשיך הלאה ולהתחיל שוב ליצור ולחיות את החיים.

לסיכום – סרט עדין ורגיש, על ההשפעות של העבר על ההווה והעתיד, סגירת מעגלים ולידה מחדש.

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.