כיצד משנים דפוס חשיבה ולמה זה כל כך חשוב?

מאת: לימור הדדי

 

לימור הדדי, מנחה לסדנת תיקשור

 

כל כך הרבה מדברים על חשיבות השינוי והחשיבה חיובית. והשאלה שהרבה שואלים אותי היא "איך אפשר לשלוט על המחשבות שלנו שמתרוצצות להן ללא שליטה? איך אפשר לשנות את המחשבה שלי לחיובית כאשר בכל פעם שאני מנסה לשנות אותה, אני מרגישה שזה מזויף ושזה לא האמת?

לנסות לשנות חשיבה ללא הכלים המתאימים או ללא מטפל מיומן שייתן את הכלים הללו ו"ישים לנו מראה" – זה בלתי אפשרי. זה בלתי אפשרי מהסיבה הפשוטה שהמחשבות הן אמונות שנוצרו מחוויות בילדותינו. וכל מה שקרה בילדות שלנו ובתקופת חיינו הצעירה מקוטלג בתת המודע שלנו. אנחנו לא תמיד נזכור את החוויה, אבל האמונה שהשתרשה בעקבותיה מנהלת אותנו עד היום!

האמונות הללו בתת המודע יוצרות דפוס חשיבה מסוים וכל עוד נדבר אל התת מודע שלנו דרך המודע – האגו יפריע באמצע. אותו אגו, שהוא חשוב כדי לשמר את העצמיות שלנו, ברגע שאנו רוצים לעשות שינוי, הוא לא מסכים כי הוא מאמין שזו סכנה! אבל, הוא לא באמת יודע את האמת.

ישנם המון ערוצים להגיע אל התת מודע, אבל כבלשנית בעלת תואר אוניברסיטאי, תמיד התחברתי לחקר השפה ולכן אני משתמשת בערוץ המרכזי הקיים כיום בעולם הטיפול – ערוץ השפה – כדי לשנות לחשיבה לחיובית!

השיטות או הדרכים שאמנה כעת סביר שתהיינה מוכרות לכם, אבל כעת הן תקבלנה את המשמעות הנכונה להן ככלי טיפולי.

דמיון מודרך
זהו כלי מרכזי ויעיל ביותר על מנת להביא אדם מנקודה A לנקודה B. ואני מתכוונת ממש להעביר אותו מסע "פיזי" בדמיונו שמתחיל מנקודה A ונגמר ב B שגורם לשינוי חשיבה. במסע הזה, אני והמטופל, הולכים ביחד למחוזות פנימיים עמוקים. המטופל מרגיש מוגן לכל אורך הדרך בעוד אני מנחה אותו לפי הדימויים שהוא רואה תוך כדי ההתקדמות.

לכל דימוי, תמונה או סרט שהאדם רואה בדמיונו, יש משמעות נפשית עמוקה על תפיסת עצמו האמיתית. כלומר, האמת יוצאת דרך סיפור מסע דמיוני מבלי שהוא יודע זאת. הדבר החשוב ביותר היא הדרך היצירתית לפתרון הבעיה שמתקבלת למטופל בסוף המסע. אני מפרשת את המסע כמו תרגום של שפה וכשהתהליך מסתיים, אני משקפת לו את ההתקדמות הנפלאה והמרגשת שהוא עשה כאשר הוא היה ללא המחסומים של השכל המודע היומיומי.

על מנת לקבל ריפוי שלם, על המטופל להתחבר אל הלב שלו, אל הרגש. כל תהליך בדמיון מודרך חייב להתחבר אל הרגש על מנת להיטמע בגוף ולהיות אפקטיבי.

NLP – תכנות נוירו – לשוני
זוהי שיטה שעוסקת בטכניקות מובנות ל"דיבור" עם התת מודע, מבלי להיכנס לחוויה הרגשית עצמה שגרמה לטראומה או לכאב.

טכניקות שינוי בשיטת NLP כוללות תשאול מיוחד, אשר מוביל את המטופל למקומות שלא חשב עליהם במודע.
האמונות שלנו והמחשבות שלנו הנטועות עמוק בתת מודע, גורמות לנו לאוטומטים רבים בחיינו (חלקם לטובתנו, וחלקם לא). תהליכי שינוי בשיטת NLP מערערים ומנטרלים את האוטומטים השליליים, ומחזקים את החיוביים. וכך נוצר שינוי בחשיבה שלנו, תוך זמן קצר.
הודות לטכניקות הרבות ב NLP החשיבה מקבלת “צבע” אחר בהתאם ליכולות שלנו. המשאבים הפנימיים שלנו מתגלים ומשתלבים עם החשיבה החדשה. לפתע מוכנים לצאת למטרה, ומקבלים כוחות לשינוי ולעשייה מקדמת.

לדוגמא – אדם שלא מאמין שהוא יכול להיות בעל ממון, יש לו אמונות המגבילות אותו מלהצליח בעסקים. ב-NLP אני משחררת את האמונות הללו וגורמת לו לראות תמונה אחרת של חייו.

חקירת מחשבות מגבילות בשיטת "העבודה"
בשיטה זו אנו שואלים ארבע שאלות פשוטות לכאורה אך מתוחכמות. אותן שאלות בעצם יוצרות שיחה עם התת מודע של המטופל ומערערות את האמיתות של האמונה בראשו. זה נעשה באופן הגיוני כך שגם האנשים המתחברים יותר להגיון, יכולים להתחבר ולהפיק תועלת מכך!

לדוגמא – טיפלתי באישה החושבת שבעלה לא עוזר לה מספיק בבית וזה גורם לה לשפוט אותו ולא לאהוב אותו כמו שהיא הייתה רוצה. היא הגיעה בסופו של תהליך להבנה שבגלל השפיטה שלה, היא לא עושה מספיק ביחסים בניהם והוא כן. היא לפתע הבינה את האחריות שלה על המצב ושחררה את השפיטה האישית שלה.

כל השיטות הללו מושתתות על תורות הפסיכולוגיה הפסיכואנליטית וההתנהגותית. מה שמיוחד בהן זה שהן תרפיות הפועלות באופן ממוקד כמו קרן לייזר ומגיעות היישר אל מקור החסימה והשחרור שלה.

בעקבות הצלחת השיטות הללו, החלטתי לפני מספר שנים להעביר אותן בקורסים לקהל הרחב, לא רק למטפלים, על מנת שיוכלו להשתמש בהן עבור עצמם.
בקורסים שלי אני נותנת בסיס רחב של ידע וחוויה, כלים לחיבור אל האני הפנימי והאני העליון. אני מלמדת טכניקות פשוטות בדמיון מודרך, NLP ושיטת "העבודה" וכמובן שהכל מוטמע על ידי תרגול קבוצתי ובזוגות.

אז בפעם הבאה שאתם חושבים על טיפול דרך שיחה, דעו לכם שזה הרבה יותר עמוק ומתחוכם ממה שזה נראה. תזכרו שאתם יכולים ללמוד להשתמש בכלים הללו ולעזור לעצמיכם ולאחרים!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.