סטטוס: סטודנט – איפה כדאי ללמוד לתואר ראשון ושני?

לא חייבים לחכות שיעזרו לנו

מאת: יח"צ

wo1

סטטוס: סטודנט

יותר ויותר צעירים מעדיפים כיום ללמוד ברצף ולהמשיך מיד לאחר סיום התואר הראשון למסלול תואר שני. העדפה מן הסוג הזה נובעת ממספר סיבות. הסיבה הראשונה היא הפחד או החשש מיציאה לשוק העבודה. לעומת הסביבה המוגנת, התומכת והמפרגנת של האקדמיה, בעולם האמיתי קיימים לא מעט קשיים איתם נאלצים הסטודנטים להתמודד. לא לכל הסטודנטים יש את ארגז הכלים המתאים עבור ההתמודדות וחלק לא מבוטל סובל מעוגמת נפש, חרדות ולחצים.

סיבה שנייה בגלל צעירים מעדיפים כיום ללמוד ברצף היא האטרקטיביות של המסלולים השונים. כמעט בכל מכללה או אוניברסיטה קיים מסלול המאפשר לסטודנטים לסיים בתוך שנים ספורות גם תואר ראשון וגם תואר שני. המשמעות היא שניתן לאחר מכן להמשיך ללימודי דוקטורט ולהשיג יתרון גם בשוק החופשי וגם באקדמיה. במילים אחרות, ההחלטה ללמוד ברצף יכולה להיות אסטרטגית ולא רק טקטית. סטודנטים המקבלים אותה בשלב מוקדם חושבים לטווח ארוך וממצים את הפוטנציאל שלהם בצורה אופטימאלית.

סטודנטים ללא דאגות

אי אפשר להתעלם גם מסיבה נוספת בגלל סטודנטים ממשיכים ללמוד ברצף, והיא חוסר הדאגות המלווה את הלימודים. במהלך הלימודים אין לסטודנטים אחריות גדולה והם מקבלים גיבוי מההורים, מהסביבה ומהחברים. הסטטוס של "סטודנט" נחשב נחשק ואטרקטיבי. לסטודנטים יש סדר יום גמיש והם יכולים לשמור על דינאמיות. סטודנטים מנצלים את הלימודים כדי לצבור חוויות חדשות, להיחשף למקומות ולקחת חלק בתהליכים שכבר לא יחזרו לעולם.

העדפת הצעירים להמשיך להיות סטודנטים ללא דאגות ואחריות גדולה לא קיימת רק בישראל. גם בארצות הברית, באירופה ובמדינות מערביות אחרות ניתן לזהות את המגמה הזו. יש כאלה הקושרים בינה לבין הדור הנוכחי ותחומי העניין שלו, לעומת אחרים הטוענים כי מדובר על מגמה מבורכת ואפילו טבעית. אין נתונים חד משמעיים המצביעים בבירור על נטיית הצעירים להמשיך מתואר ראשון ישירות לתואר שני. כרגע זו תחושת בטן בלבד, המגובה במחקרים שבדקו את העדפות הצעירים ולאו דווקא את הבחירות שלהם בפועל.

מה היתרונות של לימודים ברצף?

לימודים ברצף מעניקים יתרונות ברמה האקדמית והמעשית. ברמה האקדמית הם מקרבים את הסטודנטים לתואר דוקטורט וללימודי פוסט דוקטורט במוסדות המובילים בעולם. במקביל, ברמה המעשית נהנים סטודנטים עם תארים מתקדמים מביקוש גבוה בענפי התעסוקה השונים. סטודנטים כאלה זוכים ליתרון על פני צעירים עם אותו גיל וקורות חיים. ההשכלה היא פקטור משמעותי לסינון בין דורשי עבודה וכל יתרון קטן יכול לעשות הבדל גדול.

לסיכום, המון צעירים מעדיפים להמשיך ללמוד ברצף ולהישאר במסגרת שגם תעניק להם ביטחון ואופק. זו תופעה שכדאי להמשיך לעקוב אחריה על מנת לזהות את מאפייני דור העתיד. בינתיים רצוי להמליץ לצעירים ללמוד בתחומים שמעניינים אותם. כך ניתן לתרום למשק ולשלב את הסטודנט במהירות באחת המשרות שיציעו לו את התנאים הטובים ביותר.

 

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.