"עסק זה דבר מלחיץ. בתיירות יש חודשים שאתה מפסיד וחודשים שאתה מרוויח", ראיון עם בת חן ישועה, בעלת בתי מלון בצפון

בת חן ישועה

מאת: חגית רימון

קוראים לי בת חן אבירם ישועה. נשואה בפעם השנייה ומנהלת יחד עם בעלי משפחה מורחבת עם חמישה ילדים, שניים שלי מנשואים ראשונים ושלושה שלו מנישואיו הראשונים. יש לי שלושה תארי MA  בתחומים מגוונים: פיתוח תוכניות לימודים, יעוץ ארגוני ובמנהל עסקים.

איך הגעת להיות בעלים של בתי מלון?

הרעיון להקמת הרשת היה של בעלי. הוא רצה להקים רשת למלונאות שתתמחה בתיירות מטיילת. הוא ראה באירוח הכפרי בסיס טוב לרעיון.

בהתחלה הקים את החברה עם עוד שותף שהיה אמור לנהל את החברה. אחרי מספר חודשים השותף רצה לפרוש וככה אני נכנסתי לנהל את החברה, התכוונתי לבוא לחצי שנה ומאז אני כאן.

מדוע דווקא בתי מלון למטיילים?

למה דווקא מלונות מטיילים? בעיקר כי זה קרוב אלינו. מלונאות זקוקה לקונספט מדויק, והקונספט שהיה הכי קרוב לאהבה שלנו לארץ ולטיולים  היה הקמת של מלונות ל"תיירות מטיילת".

איך זה לנהל כמה בתי מלון? מה התחושה? מלחיץ? מספק? 

הדבר הכי קבוע בסדר היום זה שהוא מתחיל מוקדם ולא כל כך נגמר. אני מנהלת אתרים מבלי שאני נמצאת בהם פיזית במשך היום. אנחנו עסוקים בפיתוח שיטות ניהול שיאפשרו להעביר את המסרים והרצונות שלנו כהנהלה לשטח גם בלי שנהיה שם יום יום. העבודה גם מלחיצה וגם מספקת. אני חושבת שבדרך כלל זה בא ביחד.

איך זה לעבוד על בן זוג?

אנחנו מאוד משלימים אחד את השני ולמדנו לעצור מידי פעם כדי להגדיר את תפקידינו מחדש. לכול אחד מאתנו יש תפקיד מוגדר. האדם הראשון שאיתו אני מתייעצת כשיש לי התלבטות הוא טל (בעלי), אני חושבת שכך גם אצלו.

בצעירותך – האם זה הכיוון שחשבתי שתלכי אליו? מה היו החלומות שלך אז?

מלונאות לא היה החלום שלי.  הוא התפתח להיות האהבה שלי. תמיד ידעתי שאני אנהל משהו. אבל חשבתי יותר לכיוון של ניהול עמותות חברתיות.

את מרוצה מהעבודה?

מאוד. באופן כללי אני אדם שמרוצה ממה שיש לו. אני מניחה שגם אם הייתי עובדת במקום אחר הייתי מרוצה, כי אף פעם לא נשארתי במקומות שבהם לא אהבתי את מה שעשיתי.
לגבי החברה שאני מנהלת – התחלנו לפני שמונה שנים מכלום והיום אנחנו מנהלים ארבעה מלונות, מתכוננים להקמה של מלון מדברי בשדה בוקר, ובודקים כל הזמן פניות מבעלי מלונות שרוצים שננהל עבורם או ניכנס איתם לשותפות. כך שבאופן כללי יש לי סיבה טובה להיות מרוצה.

אילו טיפים את יכולה לתת לבעלות עסקים? אילו טיפים את יכולה לתת למי שרוצה להקים עסק?

יוצא לנו הרבה פעמים לשבת עם כל מיני יזמים מתחילים ולסייע להם בתחילת הדרך. לבנות עסק זה כמו לגדל ילד, זה לוקח הרבה אנרגיה והרבה זמן, לא תמיד את מרוצה מהתוצאות אבל יש גם הרבה רגעי חסד. אני לא מציעה לאף אחד לפתוח עסק אם הוא לא הולך להקדיש לו את רוב מרצו ותשומת ליבו. זה הבסיס הראשון להצלחה. הבסיס השני הוא בקרה מתמדת. מספרים, מספרים, מספרים. לא לוותר על ידיעה מתמדת איך נראים המספרים שלך גם ובמיוחד כשקשה לך איתם.

מלון מטיילים גשר הזיו
מלון מטיילים גשר הזיו

האם את לחוצה בתור בעלת עסק? שפעם הרווחים כאלה ופעם אחרים? האם את מרגישה ביטחון?

עסק זה דבר מלחיץ. בתיירות יש חודשים שאתה מפסיד וחודשים שאתה מרוויח, כך שאתה במתח תזרימי כל הזמן. העולם העסקי משתנה סביבנו במהירות ואנו צריכים להשתנות איתו כל הזמן. בשמונה השנים שאנו קיימים השקנו ארבע ורסיות שונות לאתר האינטרנט שלנו, החלפנו פעמיים את תוכנת הנהלת החשבונות שלנו ושלוש פעמים את התוכנה המלונאית שלנו.
כל פעם הייתה התקדמות ואנחנו זזנו איתה. זה לא עושה פשוט לעובדים שלנו, אבל אנחנו עוסקים כל הזמן בפיתוח שיטות עבודה  ופיתוח שיטות שיווק והעברת הבשורה על מלונות ל- "תיירות מטיילת" לעוד ועוד אנשים.

לאחרונה עברה כל החברה תהליך מיתוג מחדש. שינינו את כל הניראות, החל מהלוגו ועד למדים ועד הערכה  שמקבל האורח… הרבה אנרגיה והרבה לחץ…

מהי הצלחה בעינייך? האם את מרגישה אישה מצליחה?

הצלחה נמדדת בעיניי כשאני מסתכלת אחורה ורואה כמה התקדמתי במהלך התקופה, כמה למדתי, בכמה התקדמו הילדים שלנו ובכמה התקדם העסק המשפחתי שלנו.

הצלחה אצלי היא גם לכמה חופשים הצלחתי לצאת. והאם אני מצליחה לאזן את החיים שלי בין עבודה לכל השאר. לא בכל הדברים אני מצליחה בדיוק כמו שאני רוצה ואולי אי אפשר לאזן בין כל הדברים. אני חושבת שהצלחה שלי תהיה אם אצליח לאזן בין כל הדברים שאני עושה.

מלונות מטיילים – האתר

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.