ורדה רזיאל ז'קונט: "החיים הם שלך. מה שאת עושה את אחראית על זה. אין טעם להאשים אף אחד." ורדה מספרת לחגית רימון על גירושיה, על הזוגיות ועל דרכה להצלחה

 23/1/2015

על פי ויקיפדיה:

ורדה רזיאל-זָ'קוֹנְט (נולדה ב-10 בנובמבר 1940) היא פסיכולוגית, סופרת, עיתונאית ואשת תקשורת ישראלית.

 

ראיון וידאו – בתוכנית "אישי נשי" –   ורדה רזיאל ז'קונט מספרת לעו"ד חגית רימון על גירושיה, על הזוגיות ועל ילדותה, וכן על דרכה להצלחה.

 

 

ביוגרפיה

נולדה בתל אביב בשם ורדה זילברמן. אמה עבדה כתופרת ואביה היה נגר‏, בנערותה עיברתו את שם משפחתם לרזיאל. למדה בתיכון עירוני ה' בתל אביב ולאחר מכן שירתה בנח"ל.

ב-1964 סיימה את לימודיה בחוגים לספרות עברית ואנגלית באוניברסיטה העברית בירושלים. תוך כדי לימודיה עבדה בשנת 1962 כמורה לאנגלית בקיבוץ נען. במהלך 1965-1966 חיה באנגליה ועבדה כמורה לתלמידי בית ספר יסודי.‏ ב-1967 החלה בלימודי פסיכולוגיה שבסיומם קיבלה תואר מוסמך בפסיכולוגיה קלינית ותואר מוסמך בפסיכולוגיה חברתית.

משנת 1969 הייתה עוזרת הוראה בחוג לפסיכולוגיה ולימדה בקורס מבוא לפסיכולוגיה למדעי החברה.‏ עבודת המוסמך שלה, שהוגשה ב-1974 לאוניברסיטת תל אביב, נושאת את השם: "הערכת פעילות ממניעים אלטרואיסטיים כאינטרינזית או אקסטרינזית על ידי גברים ונשים".

בשנות השבעים העבירה חוגי הורים מטעם תנועת נעמת ונשלחה להרצות בפני מטפלות ילדים בתנועה הקיבוצית. ב-1976 פרסמה את ספרה המקצועי הראשון "אני, אתה, אנחנו" שנכתב בהזמנת משרד החינוך כחוברות תרגילים למחנכים. בנוסף העבירה סדנאות בתחום יחסי אנוש בהזמנת צה"ל, שירות המדינה וחברות שונות. בשנים 1979-1986 הייתה אזרחית עובדת צה"ל והעבירה סדנאות למפקדים בנושא יחסי אנוש.‏

רזיאל-ז'קונט פועלת בשיטת הטיפול המיידי, הממוקד והמעורב. היא תומכת בשיטתו של מרטין סליגמן המבוססת על מחקרים המעידים כי אנשים יכולים להתפתח במשך כל מהלך חייהם ולא בהכרח להמשיך לחיות בצל טראומות ילדות.

פעלה גם כפסנתרנית מוזיקה קלאסית, והופיעה בקונצרטים ואירועים שונים לעתים לצד אחיה אריה רזיאל.

ב-1961, בהיותה בת 21, נישאה למשורר מאיר ויזלטיר. השניים התגרשו ב-1967 ולהם בת אחת בשם נטליה. בשנת 1982 פגשה בסופר אמנון ז'קונט ובשנת 1990 נישאה לו.

פעילות תקשורתית

בתקופת לימודיה באוניברסיטה החלה רזיאל בכתיבת מאמרים וטורים בעיתונות. בשנת 1961 למדה בקורס לכתיבת תסכיתים לרדיו ולאחר מכן כתבה תסכיתים עבור "קול ישראל לנוער". בשנים 1960-1972 הייתה כתבת בעיתון "עולם האישה" וב-1972 הצטרפה למערכת מגזין "את". כתבה שנים רבות בעיתון "מעריב" ומאוחר יותר הייתה בעלת טור קבוע ב"ידיעות אחרונות".‏

בתקופת לימודיה לתואר שני ערכה את עיתון "אינטראקציה" ומ-1972 ועד 1978 השתתפה במסגרת "גלי צה"ל" בצוות שענה על שאלות מאזינים בתחומי זוגיות ויחסי מין.‏

החל מ-1999 רזיאל-ז'קונט מגישה תוכנית רדיו הקרויה על שמה ובה שוחחה עם מאזינים וייעצה להם בבעיות חיים שונות. התוכנית שודרה תחילה ב"רדיו ללא הפסקה" וב-2008 עברה ל"רדיו 99", שם הגישה תוכנית ייעוץ יומית במשך חמישה ימים בשבוע. בצהרי יום שישי, משבצת השידור ניתנה לה ולבעלה אמנון ז'קונט והשניים הגישו תוכנית המבוססת על ויכוחים ושיחות ביניהם וכן על שיחות עם מאזינים. באוקטובר 2008 נקלע "רדיו 99" לקשיים כספיים ועקב רכישת התחנה על ידי "רדיו ללא הפסקה", תוכניתה של רזיאל-ז'קונט ירדה מלוח השידורים‏ וחזרה לשדר כעבור כשנה, ב-2010.

הפופולריות הרבה שלה זכתה תוכנית הרדיו העמידה את רזיאל-ז'קונט בשורה הראשונה של אנשי התקשורת בישראל. היא החלה בהגשת תוכנית טלוויזיה בעלת תוכן דומה ביחד עם בן זוגה אמנון ז'קונט והצלחתה של תוכנית זו בממד הטלוויזיוני הביאה את השניים להגשת תוכנית נוספת בשם "סיפור הצלחה", במסגרתה אירחו אנשים שזכו להצלחה בולטת בתחומם וניסו לעמוד על שורשה של ההצלחה.

החל ב-1976 פרסה ספרים רבים ושונים. ב-2003 התפרסם ספרה "מדברים עם ורדה", המתעד שיחות שקיימה עם מאזינים בתוכנית הרדיו.

מחלוקות ציבוריות

סגנונה הבוטה של ז'קונט ואופי עצותיה, כפי שהם באים לביטוי בתוכנית הרדיו שלה, שנויים במחלוקת. אוהדיה רואים בהם השתקפות של כנות ויושרה. לעומתם, מבקריה טוענים, בין השאר, שהיא תוקפנית ואלימה מדי כלפי המתקשרים אליה לייעוץ, שהיא נחפזת מדי לייעץ לאנשים להיפרד מבני זוגם ("תזרקי אותו!" הוא הציטוט שבו היא נודעת בקרבם לרעה), ושהיא מייעצת גם לאנשים הנחשבים לבריאים מבחינה נפשית להשתמש בתרופות פסיכיאטריות כדי לטפל בבעיות של עצמם – דבר שלדעתם הוא פסול.

ספריה

רזיאל-ז'קונט כתבה מספר רב של ספרים בנושאים שונים. ככלל, העמדות שהיא מביעה ביצירותיה מייצגות לרוב מעין פמיניזם ותמיכה בהעצמתן של נשים בישראל וביציאתן לעצמאות, וכן ניסיון מתמשך להעביר תובנות פסיכולוגיות מן המישור האקדמי והמקצועי, אל תחום הספרות הפופולרית, המובנת והשווה לכל נפש.

 

חגית רימון

hrimon@gmail.com

 

 

 

תגובה אחת בנושא “ורדה רזיאל ז'קונט: "החיים הם שלך. מה שאת עושה את אחראית על זה. אין טעם להאשים אף אחד." ורדה מספרת לחגית רימון על גירושיה, על הזוגיות ועל דרכה להצלחה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.