מהו התעריף עבור עבודה ביום שישי? 

התעריף עבור עבודה בשבת הוא 150%. ומהו התעריף בגין עבודה ביום שישי? עו"ד הילה פורת משיבה על השאלה. 

מירית הועסקה במסעדה כמלצרית. היא עבדה החל מיום שישי בשעות הצהריים ועד השעה עשר בלילה. מעסיקה של מירית מעוניין לדעת מאיזו שעה עליו לשלם למירית גמול בעד עבודה במנוחה שבועית?

עו"ד הילה פורת משיבה:

סעיף 7 לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"ח-1951 קובע כי –

א. לפחות 36 שעות רצופות לשבוע הן המנוחה השבועית של העובד.

ב. המנוחה השבועית תכלול:

1. לגבי יהודי – את יום השבת.

2. לגבי מי שאינו יהודי – את יום השבת או את היום הראשון או את היום הששי בשבוע, הכל לפי המקובל עליו כיום המנוחה השבועית שלו.

סעיף 8 לחוק קובע כי שר העבודה והרווחה רשאי לקבוע בתקנות, לעבודות מסוימות, מנוחה שבועית שתחומה פחות מ-36 שעות, אך לא פחות מ-25 שעות רצופות.

את המונח "שבת" יש לפרש לאור המשמעות הנודעת לו במורשת ישראל. נפסק, כי המונח "שבת" הנמנה עם ימי המנוחה, צריך שיתפרש כמשמעותו על פי המסורת היהודית, דהיינו, מכניסת השבת בעת שקיעת השמש בערבו של יום שישי ועד צאת הכוכבים בערבו של יום השבת (ע"פ 1002/02 מדינת ישראל נ. עיוב יעקוביאן; ע"פ 1003/00 הנדימן – עשה זאת בעצמך נ. משרד העבודה והרווחה).

לפיכך, על מעסיקה של מירית לבדוק מהו מועד כניסת השבת ביום שישי בה היא עבדה ולשלם לה, החל ממועד כניסת השבת, גמול עבודה בשיעור 150% משכרה הרגיל (סעיף 17 לחוק שעות עבודה ומנוחה).

 • עו"ד הילה פורת – מומחית בדיני עבודה, מחברת הספר "דיני עבודה המדריך המלא", ומנהלת אתר עולם העבודה – הפורטל למעסיקים www.hilaporat.co.il

 

אתר אישה

‎Posted by ‎אתר אישה‎ on‎ חמישי 3 ספטמבר 2015

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.