עיצות לעבודה יעילה מהבית

מאת:  לבנת דהן

workingwomanלכל אופי וסוג עבודה יש יתרונות לצד חסרונות בולטים, כאשר יש סוגי עבודות שלהן קסם שנראה בולט ומפתה. עבודה מהבית יכולה להיות קוסמת, במיוחד לנשים שנדרשות לנהל לוחות זמנים אינטנסיביים ולשלב קריירה וגידול ילדים בגילאים צעירים. עם זאת, מדובר באופי של עבודה שאינו בהכרח מתאים לכולן, כאשר יש הסבורות שאופציה זו, שנראית אולי כיעילה ונוחה במיוחד, אינה באמת מתאימה לנסיבות ולמגבלות בשטח. "אין לי את המשמעת העצמית הדרושה", "אין מספיק שקט בבית כדי לעבוד", "קשה להתנתק מן הנעשה סביב, הילדים, הטלפונים, הסחות הדעת . . . " ועוד הסברים ותירוצים מהסוג מונעים מנשים רבות ליהנות מן האפשרות לפתח קריירה מבלי לוותר על חיי משפחה וזמינות לאהובים. להלן מספר עצות שיוכלו לסייע ביעילות עבודה במגרש הביתי לצורך תפוקה ושביעות רצון בכל המישורים לאורך זמן.

קבלי החלטה מושכלת ללכת על זה
אמנם ניתן למצוא פתרון טוב למרבית האתגרים הכרוכים בעבודה מן הבית, אולם אין פירוש הדבר שעבודה מן הבית בהכרח תתאים לכל מי שרואה את התועלות בפיתרון התעסוקתי. בהחלט ייתכן מצב בו תגיעי לתובנה שאופי העבודה וסביבתה אינה מתאימה. עשויות להיות לכך סיבות שונות ומגוונות, למשל אם את מסוג הנשים שירגישו כלואות אם לא יקומו בבוקר, ישקיעו בהופעה ייצוגית ויצאו אל סביבה שוקקת יותר, למקום עבודה המשלב פן חברתי של אינטראקציה פנים אל פנים עם חברים לעבודה ולקוחות. אולי יחסר לך אפילו אתגר ההתמודדות עם מנהלים, פוליטיקה משרדית שאינה משעממת לרגע ויתר האטרקציות הקיימות בעבודה המתקיימת במשרדי העסק.

דרשי משמעת מעצמך ומבני המשפחה
אחד הקשיים האופייניים לעבודה מהבית הוא שבני משפחה, לעיתים גם חברים, שכנים, קרובים וכיוצא בזה, מתרגלים לנוכחות הקבועה שלך בבית, לזמינות ולנגישות. כפועל יוצא, הפיתוי לעסוק בזמן המוגדר לעבודה בכל העניינים השוטפים האחרים הוא כזה שקשה לעמוד בו. לצורך עבודה יעילה מהבית חשוב להצליח לבצע חלוקת זמנים מוגדרת בין טיפול בענייני השגרה לבין השקעה במטלות העבודה לצורך הספק ראוי ומשביע רצון. ניהול זמן יעיל והתמדה בכל הקשור להחלטות שתקבלי בהקשר, הם אולי המשימות המאתגרות ביותר עבור מי שבוחרת לעבוד מן הבית. במקרים מסוימים יש מקום לשקול לפנות להליך אימון אישי שיסייע בנושא ובהקניית הרגלים הדרושים לשם השגת חלוקת זמן כזו ויצירת החיץ בין ענייני הבית, משפחה וחברים לבין עיסוק נטו בעבודה. הפרדה מלאכותית בין החיים הפרטיים לכל הנעשה במסגרת העבודה תחייב החלטיות ויכולת משמעת עצמית לאורך זמן.

פינת עבודה נוחה המאפשרת לפחות מידת מה של התנתקות
בדיוק כמו בכל מקום עבודה כך גם בעבודה מהבית, כדי להשיג הספק טוב ככל הניתן, חייבים לארגן סביבת עבודה נעימה ונוחה, כזו המעודדת ריכוז מקסימאלי. חשוב להקצות פינת עבודה בה כל הדרוש לעבודה היומיומית נגיש וממוקם בהישג יד. כמו כן, כדאי שפינה זו תכלול מינימום פיתויים מכל סוג שהוא שיכולים להסית את תשומת הלב מהפעילות המקצועית. במקרה ויש צפי לעבודה אינטנסיבית שעשויה לחרוג משעות רשמיות בבוקר, כדאי למקם את פינת העבודה שמצד אחד תאפשר לך להתנתק מהמתרחש סביב ולעסוק בעבודה עם מינימום הפרעות, אך מצד שני תאפשר מעורבות שהיא כדי לוודא שהכול מתנהל על מי מנוחות  בבית, שהתערבותך המיידית אינה נדרשת ולו רק לשם השקט הנפשי.

בני זוג מבינים ותומכים
לעבודה מהבית, במיוחד בבתים בהם שני בני הזוג עושים זאת, עשויה להיות השפעה על הזוגיות. ישנם זוגות המוצאים שהגמישות שמאפשרת עבודה מהבית מסייעת לטפח את הקשר הזוגי, כאשר מנגד ישנן מי שמגלות כי בני הזוג מתקשים להשלים עם העובדה שנגישות פיזית אינה מעידה על פניות להושטת יד בכל רגע נתון. במידה ומגלים לאורך תקופה שהעבודה מהבית גוררת מתחים עם בני הזוג, כדאי לשקול לשכור משרד לפי שעות לחלק משעות העבודה לצורך גיוון, התרעננות והתנתקות שעשויה להיות מבורכת.

על פניו לעבודה מהבית פוטנציאל עצום מבחינת התייעלות, חיסכון בזמן נסיעות הלוך ושוב, גמישות המקלה על הטיפול בענייני הבית והעבודה במקביל, ויסות העומס כך שיתאים לזמן העומד לרשותך בתקופה מסוימת ועוד.  הפוטנציאל בא לידי ביטוי גם בחיסכון בעלויות כספיות, במיוחד כשהדבר נמדד לאורך זמן. במידה והגעת להחלטה על עבודה במגרש הביתי המוכר והנוח, חשוב לתת הזדמנות ראויה ומספקת להסתגל למצב החדש ולהתמודד עם קשיים בצורה שקולה ומחושבת לאורך תקופה שאכן תאפשר לך להגיע להחלטה לגבי התאמת אופי העבודה לטווח הארוך.

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.