מהבטחת הכנסה להכנסה מובטחת… סיפור של הצלחה

מאת: יערה ביסמוט

יערה ביסמוט

המהפך

חזרתי בתשובה בשנת 1996 בקירוב. הייתי כמעט בת שלושים ובעלת תואר של מעצבת גרפית מהמכון הטכנולוגי בחולון. נישאתי – די מהר – בשידוך לבעל תשובה כמוני וילדתי שני ילדים מקסימים בהפרש קטן ביניהם. לצערי, הנישואין הללו עלו על שרטון (איך? למה? מה פתאום חרדים מתגרשים? כל זאת בהזדמנות אחרת)  ומצאתי את עצמי בגיל 32, גרושה עם פעוטה בת שנה וחודשיים ופעוט בן שלושה חודשים ובעיקר… לבד.

ניסיתי אמנם להמשיך ולעבוד בתחום העיצוב הגרפי, אך הילדים שלי חלו השכם והערב בדלקות גרון ואוזניים ולא היה מי שיטפל בהם, כך שנדחקתי – בעל כורחי – אל מחוץ למעגל העבודה והפכתי לנצרכת שמקבלת קצבה מהמוסד לביטוח לאומי. תקופה זו הייתה תקופה קשה עבורי, תקופה של מאבק בלתי פוסק לשרוד, כשנושא העבודה נדחק לצערי הצידה.

בימים ההם לא התוודעתי עדיין אל עולם האינטרנט. לא היו ברשותי מחשב מקינטוש ותוכנות גרפיות שבאמצעותם יכולתי להמשיך ולהשתלם במקצוע הגרפיקה, לעשות עבודות ולחזור למעגל העבודה. מה שכן, קבלתי בירושה מחשב ישן נושן עם מדפסת סיכות חבוטה, חיבור לאינטרנט וצו מהביטוח הלאומי הקורא לי להתייצב מדי שבוע בלשכת העבודה המקומית.

כך חלפו להן מספר שנים – אינני יודעת כמה בדיוק – והתרגלתי. התרגלתי להיות נצרכת של המוסד לביטוח לאומי. התרגלתי להישען על הקצבה ולסמוך על חסדיהן של הבריות שלא פסקו מלהעביר אלי צדקה (מתן בסתר). כשאנשים שאלו אותי מדי פעם על האפשרות שאחזור לעבוד בתחום העיצוב הגראפי הייתי מבטלת את הרעיון בהינף יד ואומרת: "אני יצאתי מזה, התחום הזה דוהר קדימה ואני משתרכת רחוק מאחריו! אני לא מעודכנת! תיק העבודות שלי מיושן ואין לי בכלל מה להציע!"… וויתרתי.

עובדת ניקיון או בעלת עסק?

בערך באותה תקופה החליטו בלשכת התעסוקה לעשות מבצע "טיהור" והודיעו לי כי מעתה ואילך, עלי להתייצב בתל השומר לצורך ניקוי מטבחים ורק כך אוכל להמשיך ולקבל את הקצבה. בצר לי פניתי למרכז לנשים חד הוריות והוא הפנה אותי לפרויקט מדהים בקהילה, הנקרא בשם "עסק משלך", שמטרתו להעצים נשים חרדיות מטופלות בילדים ולאפשר להן לפתוח עסק עצמאי מהבית.

נרשמתי מיידית לפרויקט "עסק משלך" ולשמחתי "גזירת המטבחים", שריחפה מעל ראשי, נדחתה עד למועד סיום הפרויקט. הפרויקט כלל בניית תכנית עסקית וסיוע בהתנהלות אל מול הרשויות. במשך שנה שלימה נהניתי מליווי צמוד בראשותה של עו"ד גליה פייט, היועצת קלאודיה גוטמן וכל צוות מ.ט.י בני ברק, שהיווה עבורי קבוצה תומכת שנמצאה שם בשבילי באותה נקודת זמן.

טוב, בניתי – די מהר-  את התכנית העסקית שלי וגיליתי שבעצם יש לי הכול והדבר היחידי שמונע ממני לצאת לדרך זה הפחד: הפחד מכישלון, הפחד שלא יהיה קהל לדברים שלי, מה גם שבאותה עת התייעצתי עם אחד ממכרי – פרסומאי וותיק ש-ריפה את ידיי כשאמר לי שאף אחד לא ירצה אותי בעולם הפרסום עכשיו כשאני מתקרבת לגיל ארבעים. "את חולמת…" הוא אמר לי ודבריו אלו זעזעו אותי עד עמקי נשמתי והטילו עלי פחד כל כך גדול שבעטיו חליתי – הגוף שלי פשוט קרס – חטפתי חמש אנגינות רצופות בזו אחר זו ונאלצתי לקבל סדרה של זריקות פניצילין.

קיבלתי טור קבוע!

עד ש…

יום אחד שכנה יקרה העבירה אלי מודעת דרושים –  מהעיתון המקומי –  שתרה אחר בעל/ת תשובה שיודע/ת להתנסח היטב לצורך עריכה של חומר מתורגם מאנגלית לעברית.

אז כמו שאומרים ניסיתי את מזלי…

ואכן במשך כשבועיים קבלתי מאמרים שונים ומשונים שנדרשתי לשכתב ולהתאים לקהל הישראלי (היום אני יודעת שהעבודה הזאת נקראת "לוקליזציה", אך אז עשיתי את זה מבלי שידעתי מה אני בדיוק עושה). העורך של האתר היה מרוצה מהעבודה ואני המשכתי לערוך ולשכתב את המאמרים. כך עברו להם תחת ידי כמה מאות מאמרים להערכתי. היות ועברו תחת ידי מאות מאמרים, יכולתי להבחין במבנה המאמר – שחזר על עצמו שוב ושוב – ולנתח אותו. (אתם תקבלו את הניתוח הזה בפרק שעוסק בכתיבת מאמרים).

יום אחד, לאחר שכבר שכתבתי אינספור מאמרים של כותבים אחרים וניתחתי את המבנה שלהם, נצנצה בראשי המחשבה: "מה יקרה אם אני אנסה לחקות את המבנה של המאמרים הללו אך אכתוב הפעם משהו אישי משלי?" ואכן זה מה שעשיתי וכתבתי משהו… קטן… לא יומרני… אבל כנראה מוצלח מאד, משום שמייד לאחר ששלחתי אותו לעורך, בלב הולם, קבלתי מייל: "יערה, יש לך טור קבוע!"

 לטור קוראים: "רגעים קטנים", באתר של "אש התורה".

 דלות החומר כמנוף ליצירתיות

אז כמו שאתם רואים, אלמלא התוכנית המפחידה של לשכת העבודה, לייעד אותי לעבודת הניקיון, כנראה שהייתי מרימה ידיים ולא חוזרת לשוק העבודה… ואז עולם השיווק באינטרנט היה נאלץ להסתדר בלעדי. 🙂 אני כותבת את זה עם קריצה אך לשמחתי הרבה אני לא ויתרתי על החלום שלי וחשוב שתבינו שגם לכם אסור לוותר על החלום! א-ס-ו-ר… אתם, שאולי נמצאים לקראת פרישה, לקראת קריירה שנייה ובכל נקודת מפנה אחרת אל תוותרו על החלום! אתם מוכרחים להעיז ולהעניק לעולם את המתת המיוחד שקבלתם מבורא עולם.

וכך פתחתי תיק במע"מ ובמס הכנסה… אזרתי עוז והתקשרתי לחברה להקמת אתרים שחיפשה קופירייטר – במסגרת של מודעת דרושים שמצאתי בעיתון. לא היו לי עבודות שיכולתי להציג, מלבד רעיונות שונים שכתבתי ועיצבתי בזמני הפנוי ובכל זאת, בחסדי השם, איש השיווק פיני גרבי – הזכור לטוב ומתגורר כיום בארה"ב – נשלח אלי כשליח טוב של ההשגחה העליונה, התרשם מן היכולת והפוטנציאל שלי והציע שנעשה עסקת ברטר: הוא יבנה לי אתר ואני בתמורה אכתוב לו תוכן… מקסימום, לא ילך, לא נורא. נפרד כידידים.

מה אומר ומה אדבר, נפלאות הן דרכי השם. היות ואני מעצבת בהשכלתי, התחלתי לעצב במרץ את הדפים שלי לאתר. אך היות ולא היו לי תוכנות גראפיות, נאלצתי לעצב את האתר באמצעות תוכנת הWord -. ואכן, האתר המקורי של המילה האחרונה, עוצב ונכתב כולו בתוכנת ה-Word וזהו אותו האתר ממש שבנה עבורי איש השיווק פיני גרבי באותה עסקת ברטר מדוברת וזכורה לטוב. לא נגעתי בו מאז ולא שיניתי בו דבר משום שהוא מצליח – כאז כן היום – לעשות את עבודתו נאמנה ולייצר לי כניסות לאתר באופן יוצא מן הכלל! (מאז גם הקמתי בלוג, אבל אתר הבית שלי נותר כשהיה). אכן, אין ספק ש"דלות החומר" מאפשרת לעתים ליצירתיות להגיע לידי ביטויה המרבי.

הפריצה הגדולה

מרגע שהאתר שלי עלה לאוויר, הוא הפך ל "תיק העבודות" שלי וכשלקוח היה מבקש ממני להראות לו דוגמאות לעבודות שעשיתי – הייתי מפנה אותו הישר לאתר ומסבירה לו שזו העבודה הראשונה הגדולה שלי – וממנה אפשר לראות למה אני מסוגלת להגיע אם אני רק מקבלת את ההזדמנות המתאימה.

באותה תקופה נושא השיווק באינטרנט היה עדיין בחיתוליו. ד"ר רוני הורוביץ –  שהיה אז החלוץ הראשון בתחום השיווק באינטרנט – יזם את הניוזלטר המקצועי הראשון בתחום.

כנראה שניחנתי במידה לא קטנה של אומץ ותעוזה, כי פניתי אליו בהצעה לכתוב מאמר אורח בניוזלטר שלו והוא הסכים לכך ברצון! כך העניינים התחילו להתגלגל, קישורים קושרו בין האתר שלי למאמרים ברשת, קבלתי הצעה לנהל פורום לקופירייטינג באתר יוקרתי, קבלתי לקוחות, הצעות לשיתופי פעולה, להדרכות והרצאות, וברוך ה' גם זכיתי להינשא בשנית ואפשר לומר שעליתי על דרך המלך. 🙂

מאז הצטרפתי לקורסים שונים והרחבתי את ההשכלתי השיווקית אינטרנטית ואני ממליצה בחום גם לכם לעשות זאת ולהצטרף לקורס שיווק באינטרנט וללמוד כיצד פועלת המערכת הזו שהולכת ונעשית מסועפת ומורכבת יותר מיום ליום. בנוסף לכך פיתחתי גם שיטות משלי לכתיבה שיווקית והשמים הם הגבול…

יערה ביסמוט. קופירייטרית ומחוללת רעיונות

רוצים מתנה?
קבלו אותה ממש בקישור הבא:
http://www.hamila.biz/now/sodot/?ref=sign

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.