אנשים מחלישים – מכירים אותם? ומה עושים?

אנשים מחלישים מכירים אותם ומה עושים

במהלך חיינו, נפגוש מידי פעם "אנשים מחלישים". הם יכולים להיות עמיתים לעבודה,שנוכחותם והתנהגותם יגרמו לנו לאי נוחות ולתחושות לא נעימות. הם יכולים להיות בני זוג שיתנהגו אלינו בצורה מזלזלת ופוגעת. זו יכולה להיות חברה שתאמר לנו מידי פעם אמירות מעליבות.

יצא לכם להיתקל באדם ש"מחליש אתכם"? אני מניחה שכן.

האם אותו אדם באמת "מחליש אותי"?

בעצם, אני נתקלת באותו אדם וממשיכה להיתקל בו, מכיוון שאני מאפשרת לו להחליש אותי ולהקטין אותי. שהרי אילו הייתי חזקה מספיק ובעלת עמוד שדרה זקוף, הייתי מגיבה לו עם עוצמה, ולא מאפשרת לו לפגוע בי שוב ושוב.

אם אדם מסויים או אנשים שוב ושוב פוגעים פוגעים בי ומעליבים אותי, זה אומר שבמודע או בתת המודע שלי, אני מאמינה במה שהם אומרים לי.

למעשה, האדם הזה ש"מחליש" אותי, בשורה התחתונה בא להעצים אותי. לחזק אותי. כל עוד אתיר לאותו אדם להחליש אותי ולהשכיח ממני את עוצמותיי, הרי שזה אומר שיש לי עבודה לעשות עם עצמי.

מדוע אני מאפשרת לאותו אדם להמשיך לנהוג בי ככה? לפגוע?

אני 'המטומטמת' או החלשה שמאפשרת זאת, ובכל פעם – במקום להעיף את אותו אדם לכל הרוחות, אני מגישה את הלחי השנייה, לפעמים מתוך "חמלה" או מתוך הבנה מטופשת כלפי אותו אדם. לפעמים איני תוקפת חזרה בגלל חשש מהתוצאה. לפעמים מתוך הקלת ראש למניעים של אותו אדם, הרי הוא אוהב אותי אז עליי ל"החליק" את הפגיעה בי. ופעמים רבות, במודע או בתת המודע שלי, אני מאפשרת לאדם לומר לי אמירות פוגעות, מכיוון שאני מאמינה למה שהוא אומר עליי, ובעצמי חושבת על עצמי מחשבות פוגעות.

לכן, קודם כל חשוב שתחזקי את עצמך. תלכי לטיפול פסיכולוגי או אצל מטפלת טובה (למשל מיכל קידר לוי, שיש לה תואר שני בפסיכולוגיה, והיא נותנת כוח לנשים לעשות שינוי ומטפלת בשיטת "אהבה רבה"), תקראי ספרים, ותחזקי את עצמך בסביבה תומכת ואוהדת.

נסיון החיים שלי לימד אותי כמה דברים על "אנשים מחלישים":

ראשית – לא יעזור לך כמה תרצי "ללמד" את אותו אדם דרך ארץ ורגישות. זה לא יעזור, כל עוד הוא לא ירצה להשתנות. לא יעזרו כל רצונך הטוב וכל אהבתך. אדם אטום נשאר אטום, כל עוד הוא רוצה להישאר ככה וחושב שהתנהגותו מושלמת.

שנית – כשמדובר באנשים הקרובים לך – למשל בני משפחה או בן או בת זוג – בשלב מסויים רצוי להבין שככל הנראה הם לא ישתנו. זה האופי שלהם, והם לא מוצאים פגם בהתנהגותם. יש הסוברים אפילו שהם עושים לך טובה, בכך שהם מעירים לך הערות, ולדעתם הערותיהם אינן פוגעות. אז מה לעשות? תעני להם. תבקשי שיפסיקו לפגוע. אבל… וזה קורה… אם הם לא משתנים – כנראה שאין לך ברירה אלא להוציא את בן או בת הזוג מחייך, ובנוגע לקרוב המשפחה – תמעטי בשיחות ופגישות עימו, כל עוד הוא אינו משתנה ולא מתנהג אלייך כראוי.

שלישית – כשמדובר בעמית לעבודה או ממונה עלייך – זכרי שאת נהדרת ואל תניחי לאף אחד להשפילך.

אתן מוזמנות ומוזמנים להגיב ולומר את דעתכן בסוגיית האנשים שפוגעים בנו.

אה, ובעצם, מה שבאתי לומר, זה שבסופו של תהליך – האנשים שפוגעים בנו הם אלה שמעצימים אותנו!
כי תפקידם הוא לגרום לנו להזדקף, להיזכר כמה אנחנו שוות, לגרום לנו להתחזק, ולפתח את העוצמות והחוזקות שלנו.

ולאחר עוד כמה שניות של מחשבה – גם אם הפוגעים בסופו של דבר מעצימים אותנו, הרי שמי שבאמת אוהב, ובקושי פוגע, ונוהג בנו בעדינות ומחזק אותנו ברגעי החולשה – הוא הוא האדם שהכי הרבה מעצים אותנו!

אז…

הרימי ראש, והכניסי אל חייך ואל ליבך אנשים טובים, מפרגנים, אוהבים ורגישים.

מאחלת לך חיים נפלאים.

מה קראנו עד עכשיו?

מאמרים נוספים בנושא: