אבחון שליטה עצמית בכתב היד

מאת: רויטל קינן

יום ראשון בשבוע מביא עימו אנרגיות חדשות של התחלה… יש כאלו שמבטיחים לעצמם כי  ישלימו משימה שכבר נגררת מזמן, אחרים בטוחים שיצליחו סוף סוף להביא את המכונית לטיפול במוסך,  ובין לבין יש את אלו ששוב מתחילים את הדיאטה…  נשמע לכם מוכר?

רויטל קינן, גרפולוגית

היכולת  לבצע את המשימות המוטלות עלינו, כמו גם הדיאטה הידועה לשמצה,  מהווים חלק ממספר קטגוריות המעידות על רמת השליטה העצמית שלנו. בתיאוריה, שליטה עצמית מייצגת קשת התנהגויות מכוונות מטרה שהאדם מבצע תוך כדי ויתור על התנהגות מושכת והתגברות על דחפים אישיים לטובת התנהגות שנתפסת כטובה ועדיפה יותר.

מסתבר, שתכונה זו חשובה מאוד לרווחתו של האדם ומשפיעה עליו בתחומים שונים. כך למשל, היכולת להתרכז ולהתמיד במשימות לצורך הגשמה עצמית,  משפיעה גם על הסתגלותו של האדם לדפוסי החברה המקובלים.

חשוב לציין, כי נדרשת רמה אופטימלית, של שליטה עצמית בכדי לתפקד באופן תקין. שליטה עצמית חלשה או חזקה מדי אינה מקדמת וגורמת לקשיים שונים.

 מידת השליטה העצמית נבחנת בכתב היד דרך יחסי הגומלין בין הדחפים למעצורים. הדחפים באים לידי ביטוי, בין היתר, בשטף הכתיבה, בכתב גדול יחסית, ב"הצפת" הדף בכתיבה, ותנודתיות במרכיבי הכתב השונים.  המעצורים בכתב ניכרים בארגון טוב של הדף, תנועה מבוקרת,  מרווחים אחידים בין אותיות, מילים ושורות, הקפדה על צורת האותיות ועקביות במרכיבי הכתב השונים.

התבוננו והשוו בין שני כתבי היד הבאים. שימו לב לשוני בארגון הכללי, אופן השמירה על מרווחי הכתיבה ולשולי הפתיחה הימניים. מי לדעתכם בעל שליטה עצמית חזקה יותר?
בכתב הראשון, ניתן לראות רמת ארגון גבוהה מאוד, שורות ישרות, מרווחים בין מילים, שולי פתיחה ישרים, ועקביות במרכיבי הכתב השונים. אלה מעידים בין היתר על מעצורים אצל הכותב  ועל רמת שליטה עצמית גבוהה. הכתב קצבי ומעיד על התנהלות מתוכננת וניכר כי הכותב מפעיל תהליכי בקרה על אופן הכתיבה.

שליטה עצמית חזקה

 בכתב השני, נראית תנועת כתב משוחררת וקולחת. ניתן להתרשם ממהלך השורות הגלי, משולי הפתיחה הפתלתלים ומרווחים תנודתיים  בין אותיות ובין מילים. אלה מלמדים אותנו על כותבת משוחררת, יחסית, ממעצורים, הנותנת דרור לרגשותיה ותחושותיה.  שטף הכתיבה מצביע, בין היתר, על התנהלותה הספונטנית של הכותבת.

שליטה עצמית יחסית חלשה


כעת העיפו מבט בדוגמאות הבאות.   מי מהם בעל שליטה עצמית גבוהה יותר?

רובכם וודאי הצלחתם לזהות כי הכתב בשפה הרוסית מאופיין ברמת ארגון גבוהה. השורות ישרות וכך גם שולי הפתיחה (מצד שמאל, מאחר ורוסית נכתבת משמאל לימין) ועיצוב האותיות מוקפד. סימנים אלה מעידים, בין היתר, על שליטה עצמית טובה של הכותבת.

שליטה עצמית חזקה. כתב יד ברוסית

בכתב השני, ניתן להתרשם, כי על אף הרצון להגיע לשליטה עצמית קיימים קשיים בתחום זה. שימו לב לאותיות הפתוחות (בעיקר בולט באות ח'), סימן לקושי להתעכב ולכתוב את האות בשלמותה, לתנודתיות בזוית הכתיבה וללחץ הכתב המשתנה.

שליטה עצמית נמוכה

כעת העיפו מבט בכתב ידכם…אילו מרכיבים דומיננטיים יותר? דחפים? מעצורים? והאם הם משרתים אתכם בדרך להגשמת מטרותיכם?

הניתוחים המוצגים הנם חלקיים לצורך ההדגמה ואבחון גרפולוגי מלא מצריך התייחסות מקיפה ומעמיקה יותר.

הכותבת הנה  גרפולוגית, יועצת חינוכית ומנהלת מרכז למידה. 

לתגובות, שאלות ופניות ניתן לפנות ל – Revital.keinan5@gmail.com

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.