עובד שמוזמן לשימוע לפני פיטורים – מה כדאי לעשות? מבחינה מעשית ורוחנית. מדריך.

חגית רימון - תעריכי את הדברים שיש לך

עובד שמוזמן לשימוע לפני פיטורים – מה כדאי לעשות? מדריך מעשי ורוחני


מאת: עו"ד חגית רימון hrimon@gmail.com

חגית רימון - תעריכי את הדברים שיש לך
עו"ד חגית רימון

אחד הדברים הכי מטלטלים בחיים זה לקבל הזמנה לשימוע לפני פיטורים.

"לא רוצים אותי", "מתנכלים לי", "אני לא מספיק טוב", אלו הן חלק מהמחשבות העולות אצל העובד. במקביל צצה חרדה – "מה אעשה עכשיו? מה יקרה אם יפטרו אותי? האם אצליח למצוא עבודה טובה? והיכן?"

לאור העובדה שייצגתי כעו"ד במהלך השנים עשרות עובדים שעמדו לפני פיטורים, החלטתי להכין מדריך מעשי ורוחני, שיעשה לכם קצת סדר. בסוף אתן כמה דוגמאות של עובדים שהוזמנו לשימוע ומה קרה להם לאחר מכן. אשתמש בלשון זכר ונקבה לסירוגין.

אז נתחיל – קיבלת הזמנה לשימוע – מה עושים עכשיו??

מבחינה מעשית – קודם כל תקראי מה כתוב בהזמנה לשימוע. ההזמנה חייבת להיות בכתב, וצריך להיות בה פירוט לגבי העילות לפיטורים. לא מספיק לכתוב רק שאת מוזמנת לשימוע לפני פיטורים, אלא צריך לפרט מה הסיבה.

המועד לשימוע – נתקלתי כבר במעסיקים שהזמינו את העובד לשימוע מחר, או עוד יומיים.

זה אסור!! לפי הפסיקה, המעסיק צריך לתת לעובד מספיק זמן להיערך לשימוע. זמן סביר למועד השימוע זה הודעה מראש של שבוע ומעלה.

מבחינה רוחנית – זה לגמרי טבעי להילחץ כשמקבלים הזמנה לשימוע לפני פיטורים.

מה לעשות? קודם כל לנשום עמוק. לזכור שזה לא סוף העולם, ולקחת פרופורציות. עם אמונה ותקווה את תראי שהדברים יסתדרו לטובה.

האם כדאי לקחת עורך דין לשימוע?

לדעתי כדאי להתייעץ עם עורך דין. תעשו סקר שוק לגבי מחירים והמלצות. מומלץ גם לפנות גם להסתדרות העובדים במקום מגוריכם, יש להם אנשי איגוד מקצועי ועורכי דין מומחים בתחום, והתשלום נמוך.

מה כדאי לעשות לפני השימוע?

מבחינה משפטית – כאמור, מומלץ לפנות לעורך דין, ובמקביל לאסוף חומר שיכול לסייע לכם, כולל ראיות לטובתכם ומכתבי המלצה.

מבחינה רוחנית – תרגעי ואל תילחצי יותר מדי. זוהי הזדמנות לחשוב בינך לבין עצמך, להעלות שאלות ולבצע בדיקות עם עצמך – למה זה קרה? האם אני אוהבת את העבודה? האם אני רוצה להישאר בעבודה? האם הטענות של המעסיק כלפיי נכונות, או שמדובר בהתנכלות? האם זו הזדמנות לצאת לדרך חדשה?

איך השימוע מתנהל?

קודם כל, אם לא נתנו לכם מספיק זמן להתכונן לשימוע, אתם זכאים לבקש לדחות את המועד. 

אם קיבלתם מכתב פיטורים מבלי שהוזמנתם לשימוע – תוכלו להגיש תביעה נגד המעסיק בגין אי עריכת שימוע. סכום הפיצוי הוא כ- 6 משכורות, אך זה משתנה ממקרה למקרה, וניתן גם לדרוש בבית הדין לעבודה סעד של החזרה לעבודה בגין אי ביצוע שימוע.

הפסיקה קובעת שהמעסיק חייב לשמוע אתכם בנפש חפצה. כלומר, שיאפשר לכם להעלות את טענותיכם נגד הפיטורים בנחת, ולא יגיד לכם שיש לכם חצי שעה וזהו. כמובן שאתם רשאים להגיע לשימוע עם עורך דין, עם חבר וועד או עם מי שתרצו.

בשימוע המעסיק יאפשר לכם להעלות טענות נגד השימוע – לכם ולעורך הדין שלכם.

אני ממליצה במהלך השימוע להתנגד לפיטורים, לבקש הזדמנות נוספת או לטעון שאין עילה לפיטורים, אבל במקביל, אם תראו שזה מתאים לכם, להעלות דרישות כמו למשל לסיים לעבוד עם פיצויים מוגדלים, עם חודשי הסתגלות ועוד. דהיינו – אם כבר לסיים את העבודה אז לקבל יותר ממה שהחוק מקנה.

עניין נוסף הינו מקומות עבודה מאורגנים, בהם יש הסכם קיבוצי המסדיר הליך פיטורים. שם לא מספיק לקיים שימוע, אלא ישנו הליך מורכב וארוך יותר כמו ועדה פריטטית (ישיבה בין נציג ההנהלה לנציג ההסתדרות) ולעיתים הליך של בוררות.

מה כדאי לך לעשות במהלך השימוע?

קודם כל, לא לצעוק. לפני מספר חודשים ייצגתי בשימוע גננת בגן ילדים. לפני שנכנסנו לשימוע ביקשתי ממנה שתישאר כמה שיותר רגועה. היא הנהנה והבטיחה שכך תעשה. במהלך השימוע ישבו מולנו 3 מנהלות של רשת הגנים. כשציינתי בפניהן שההזמנה לשימוע אינה תקינה והגננת מבקשת להישאר בעבודה, הן ציינו שהן שוקלות להעבירה לגן  קרוב אחר. בהמשך השימוע הגננת התחילה לצעוק על המנהלות, כל אחת בתורה – "את שקרנית", ועוד שלל טענות, וגם כשביקשתי ממנה להירגע, היא המשיכה לצעוק. ביקשתי פסק זמן, יצאתי עם העובדת החוצה ושוב ביקשתי ממנה לשמור על רוגע, וציינתי בפניה שישנה אפשרות שהיא תועבר לגן אחר. היא הבטיחה להישאר רגועה. נכנסנו שוב לשימוע. לא חלפו שתי דקות, והגננת שוב החלה לצעוק… אני לגמרי הבנתי את רצון המנהלות לפטר את הגננת. איך אפשר להעסיק עובדת כזו, ועוד בגן ילדים? היא פוטרה.

רציתי להמליץ לכם להיות אותנטיים במהלך השימוע, דהיינו לבכות אם אתם מרגישים צורך. אבל אז נזכרתי בשימוע שבו הגעתי עם עובדת ותיקה (נירה, שם בדוי) לשימוע מול המנכ"לית של אחד ממוסדות התרבות בארץ. המנכ"לית טענה שנירה לא תיפקדה היטב באיזה אירוע מינורי. היא גם הטיחה בנירה שהתפקיד שהיא מבצעת הוא רק לכמה שנים, ולא מתאים כעבודה לשנים רבות. בתגובה העובדת הזילה דמעות וחשה מושפלת.

ומה עשתה המנכ"לית? היא אמרה לנירה בזלזול: "אה, עכשיו את בוכה? גם אני יכולה לבכות עכשיו…"

במהלך השימוע התנגדתי נחרצות לפיטוריה של נירה, ביחד עם נציג ההסתדרות, ולאחר התערבותנו המנכ"לית נטתה להשאיר את העובדת בתפקידה. בנוסף, ישנו גם הסכם קיבוצי במקום העבודה, שיש בו הליך פיטורים לא פשוט. כשיצאנו החוצה להתייעצות במהלך השימוע, נירה הפתיעה אותנו ואמרה שהיא לא מוכנה להישאר במקום העבודה הזה, כי היא נהייתה חולה מהלחץ.

בסוף הוסכם עם ההנהלה שנירה תמשיך לעבוד עוד מספר חודשים עד שתמצא עבודה אחרת. היא הייתה מלאת אמונה שתמצא מקום עבודה נעים ומכבד יותר. יום לאחר השימוע התקשרה אלי נירה ואמרה שהיא מרגישה בהרבה יותר טוב, וחשה הקלה גדולה ושימחה לצאת לדרך חדשה.

אספר לכם גם על נועם, שעבד במשך 15 שנים ברשות ממשלתית. הוא עבד כעוזר אישי של המנכ"ל והיה מקצועי ומסור. יום אחד המנכ"ל התחלף, והחליט לפטר את נועם. הוא המציא עליו כל מיני עילות לפיטורים, והזמין אותו לשימוע. התנגדתי לפיטורים והגשתי צו מניעה בבית הדין לעבודה. טענתי בפני השופטת שמדובר בעובד מסור ובעל משפחה, ולא ייתכן שיפוטר רק כי המנכ"ל רוצה להביא לעבודה מקורב אליו. ציינתי בפני השופטת  שהיא עוד תראה שהמנכ"ל יתחלף עוד כמה זמן והעובד יישאר. כמו כן, המעסיק התעלם שם מהסכם קיבוצי, ואסור היה עליו לפטר את נועם ללא הליך מיוחד.

השופטת קיבלה את צו המניעה שהגשתי והשאירה את העובד בעבודה. ומה קרה בהמשך? לאחר זמן קצר השר התחלף, והשר החדש שמונה פיטר את המנכ"ל. כמובן שהעובד נשאר בעבודה…

אני יכולה לתת לכם דוגמאות של עובדים רבים אחרים שהוזמנו לשימועים – חלקם העדיפו לסיים את העבודה ולקבל תנאי פרישה מוגדלים, וחלקם התנגדו לפיטוריהם והצליחו לקבל הזדמנות נוספת בעבודה ולאחר מספר שנים אף קודמו בתפקיד!

כל אחד והמזל שלו, הגורל שלו, ומה שטוב עבורו.

לסיכום – הוזמנתם לשימוע לפני פיטורים? קודם כל תרגעו. תנשמו עמוק. לכו לייעוץ מקצועי כדי לקבל מידע ובמקביל תשאלו את עצמכם מה אתם רוצים? להישאר בעבודה? או לסיים לעבוד שם עם תנאים משופרים ולצאת לדרך חדשה? תשמרו על אמונה ואופטימיות. ובע"ה הדברים יסתדרו לטובה.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.