תקלה בקצה הגלקסיה, אישה מעבר לים, המתיקות שבשכחה ועוד ספרים – בקורות והמלצות

תקלה בקצה הגלקסיה, 7250 של אילן הייטנר, אישה מעבר לים, המתיקות שבשכחה ועוד ספרים – בקורת ספרים והמלצות

מאת: חגית רימון hrimon@gmail.com

אני אוהבת לקרוא. החנות האהובה עליי היא סטימצקי. אני לא יכולה לעבור לידה מבלי לעצור. ספרים הם דבר נפלא – דקות של שקט מהמולת היום. התווכחת עם בן/ת הזוג? תקראי ספר ותרגעי. את לא מצליחה להירדם? תקראי ספר. רוצה להתרגש או לקבל טיפים לחיים טובים יותר? תקראי ספר.

נערמה לי בבית ערימה של ספרים שקראתי, והנה סקירה קצרה שלהם. בכל פעם אוסיף ספרים נוספים לרשימה.

יפים כמו שהיינו, מאת רון לשם – זהו סיפורו של דניאל: כנער שמלחמה אחת פיצלה את חייו לשניים ושמה קץ לעידן שלתמימות; כחייל שלמד להביט בעולם מבעד לכוונת הצלף; כגבר הנמלט מעברו ופוגש אישה שהוא מתאהב בה…

בקורת – אהבתי את ההתחלה של הספר, היו בה קטעים מרגשים. לאחר מכן הסיפור הפך לסוריאליסטי ולאינסוף דיאלוגים שלא התחברתי אליהם.

עמוד ראשון: "התאהבתי בה על ערסל בסוכה של פאב המוסקיטו. החצר האחורית היתה עמוסה במשלחות חוקרים שחזקו מחיפוש אחר שבט אבוד, ונורה ישבה על גדות נהר הבני עם חיוך מהסוג שבא אחרי דמעות ומפלח אותי."

הפיתוי של גרייסי מאת סנטה מונטיפיורי – מודעה על קורס בישול בלב טוסקנה מושכת את תשומת לבה של גרייסי ברטון, אישה שכבר למעלה מארבעים שנה לא נסעה לשום מקום. היא מחליטה לנסוע, ובבתה ונכדתה מצטרפות אליה. אט אט הן מתקרבות זו לזו ומתגלים סודות מעברה של גרייסי.

בקורת – סיפור משפחתי ורומנטי קצת קיטשי, זורם לקריאה.

אולי – ספר ילדים שמתאים גם למבוגרים 

מאת קובי ימאדה. איורים גבריאלה ברוך. שילוב כל כך מקסים בין איורים יפהפיים של גבריאלה ברוך, לבין מסרים מעציnים של קובי ימאדה. ספר ילדים שמתאים גם כמתנה לגדולים.

ספר ילדים מקסים – אולי

אַתָּה יָחִיד וּמְיֻחָד. כָּמוֹךָ לֹא הָיָה וְלֹא יִהְיֶה אֵי פַּעַם.
הַקִּיּוּם שֶׁלְּךָ בְּדִיּוּק כָּאן וְעַכְשָׁו הוּא כֹּה מֻפְלָא וְכֹה
נָדִיר עַד שֶׁבָּרוּר כִּי הוא חַד-פַּעֲמִי.
הַסִּפּוּר הַזֶּה מֻקְדָּשׁ לְכָל מָה שֶׁתַּעֲשֶׂה וּלְכָל מָה
שֶׁתּוּכַל לִהְיוֹת. לְמִי שֶׁאַתָּה עַכְשָׁו וְלַיְּכֹלֶת
הָאֵינְסוֹפִית הַקְּסוּמָה שֶׁטְּמוּנָה בְּךָ.

אישה מעבר לים – שרית ישי לוי

שלוש נשים עומדות בלב הרומן "אישה מעבר לים". אישה צעירה שבעלה עוזב אותה בבית קפה בפריז; אם שנעלמת מדי יום לשעות ארוכות ואישה שנטשה תנוקת בת יום בליל שלג בפתח מנזר בירושלים. כל אחת מהנשים עתידה לעבור תהפוכות בחייה והסיפור קושר ביניהן בנימים של אהבה ושנאה, שברון לב, דם ודמעות. זהו רומן המשתרע על פני שלושה דורות.

קטע מהספר: "הזרות שחשתי במחיצתו של בעלי החלה כבר בשדה התעופה. הוא היה מרוחק ומכונס בתוך עצמו, וברגע שניתקו גלגלי המטוס מהקרקע, נרדם, משעין את ראשו לאחור על משענת הכיסא ולא על כתפי כפי שנהג בעבר. נדחקתי אליו, מניחה את ראשי על כתפו, אך הוא זע באי נוחות והתרחק ממני."

בקורת – הספר קצת קיטשי, אבל נהניתי לקרוא אותו. כתיבה זורמת, קלה, כמי נהר. אין בספר תחכום ולא הרגשתי הזדהות עם אף אחת מהדמויות, אבל נהניתי לצלול לתוך העלילה, אסקפיזם כזה של אהבה וקיטש. אני אוהבת ספרים בהם האהבה מנצחת והקריאה זורמת.

היפי – פאולו קואלו

גיבור הספר הוא פאולו, ברזילאי צעיר שיוצא למסע בחיפוש אחר משמעות עמוקה יותר לחייו. הוא נוסע לבוליביה, משם לפרו ואחר כך חוצה בטרמפים את צ'ילה וארגנטינה.

באמסטרדם הוא פוגש צעירה בשם קרלה והשניים מצטרפים לקבוצת מטיילים שחוצה את אירופה באוטובוס בדרכה למרכז אסיה וקטמנדו.

פאולו קואלו, מחבר רב המכר "האלכימאי" וספרים נוספים, לוקח אותנו ב"היפי", שעלילתו מבוססת על סיפור חייו, למסע בזמן, אל שנות ה- 60.

בקורת ספר – שמחתי כששמעתי על ספר חדש של פאולו קואלו שיצא לאור. אך התאכזבתי. הוא לא מגיע כלל לרמתו של "האלכימאי" וגם לא לשל "אלף". אין בספר תובנות מיוחדות ורגע אחרי שקראתיו שכחתי אותו.

תקלה בקצה הגלקסיה – אתגר קרת

תקלה בקצה הגלקסיה הוא קובץ הסיפורים השישי של אתגר קרת.

"הפעם הלפני ארונה שירו אותי מתוך תותח היתה כשאודליה עזבה עם הילד. עבדתי אז כמנקה כלובים בקרקס הרומני שבדיוק הגיע העירה. את הכלובים של האריות גמרתי בחצי שעה, וגם את של הדובים, אבל הכלובים של הפילים היו סיוט. הגב שלי כאב והעולם כולו הריח מחרא."

שמו של אתגר קרת הולך לפניו כסופר ידוע ומוכר (בסגול ובפתח). היו לי ציפיות מהספר, אך הן לא התממשו. לא התלהבתי מהסיפורים, ורובם לא כל כך נגעו בי או ריגשו אותי. יש בהם מן הפנטזיה, מעין כתיבה חופשית שהאצבעות כותבות או מקלידות והסיפור מסופר מעצמו, ללא שום מגבלות. מניחה שישנם רבים שכן אהבו את הספר. תחליטו בעצמכם.

7,250 מאת אילן הייטנר

"הכל התחיל אחרי אותו ריב. היא חזרה הביתה וסיפרה לי: "שלי ודני חזרו עכשיו משנה טיול בעולם וזה הציל להם את הזוגיות. בוא ניסע גם."

"בחיים לא, מה אני משוגע?" עניתי לה. "מי נוסע לטיול של שנה בעולם?

"זה או שנוסעים, או שנפרדים, להמשיך ככה אני לא יכולה!"

עניתי לה שאין סיכוי, אני בחיים לא נוסע. אבל אז התקשר אליי בעל הבית והעלה לנו את שכר הדירה. מייד התקשרתי אליה ואמרתי לה: "יאללה, בואי ניסע, אני רוצה לעבוד על הזוגיות."

אילן הייטנר – מחבר רבי המכר "חוכמה הבייגלה", קציצות" ועוד, חוזר בספר מרגש, מצחיק וכואב על גדילה ושינוי, על מאבק לאהוב באמת ועל רצון לחיות ולהרגיש את החיים במלואם.

בקורת ספר – נהניתי מאוד מהספר. הוא קליל, זורם, חושפני מאוד. המחבר באמת נסע עם משפחתו למסע בעולם, לאחר שהעלו לו את שכר הדירה ל- 7,250 ש"ח. זהו מסע אישי, משפחתי, זוגי, שבו הגיבורים עוברים תהליך. נחמד לקרוא על מערכות יחסים של אחרים, לראות שלא אצל כולם הכל מושלם, כפי שלפעמים נדמה לנו.

הראיון האחרון – אשכול נבו

סופר עונה על שאלות שקיבל מאתר אינטרנט. במקום להשיב תשובות לקוניות, הוא פורש בפנינו את חייו ואת מחשבותיו, את הקרעים, הכאבים, את השימחה ואת העצב.

קטע מהספר:

"האם אתה מדמיין קורא מסויים או קוראת מסויימת בזמן הכתיבה?

שנים הייתי מדמיין את דקלה. הייתי מדמיין איך אני מקריא לה במיטה את כתב היד. מקריא עמוד ושומט אותו לרצפה. מקריא עמוד ושומט לרצפה. והיא מקשיבה ומסתכלת עלי במבט חם ואוהד עם קורטוב של שעשוע, אותו מבט שהיה לה לפני שהתנשקנו בפעם הראשונה בדירה ברחוב הרמב"ן.

לאחרונה זה לא מצליח לי. לדמיין את דקלה תוך כדי כתיבה. נדמה לי שהבעייה נעוצה במבט שבו היא מסתכלת עלי מאז ששירה עזבה לפנימייה. הוא כבר לא חם ואוהד, ויש בו יותר מקורטוב של ביקורתיות."

בקורת ספר – ספר מעניין, נותן הרגשה שהוא חושפני, אישי, מהלב. לגמרי מהלב. נהניתי לקרוא אותו.

ראיון עם אשכול נבו, מדקה 2:35 

המתיקות שבשכחה מאת קריסטין הרמל

תמצית הספר מהכריכה: מאפיית "כוכב הצפון" שבקייפ קוד עוברת מאם לבת במשפחת מק'קנה זה שלושה דורות. מאז שהיא זוכרת את עצמה, ריח הקינמון והחמאה ומלאכת הערבוב והאפייה סיפקו להופ מק'קנה-סמית מזור ועוגן, יעוד ונחמה. אולי לאחר גירושיה, דומה שהקסם פג. הקשיים הכלכליים, תובענותה של בתה המרדנית והטיפול בסבתה האהובה חולת האלצהיימר מאיימים להכריע את הופ, ולראשונה בחייה היא תוהה אם תוכל להמשיך להחזיק במאפייה.

המתיקות שבשכחה

משהו חייב להשתנות, והשינוי מגיע מכיוון בלתי צפוי: ברגע של צלילות, חושפת רוז, סבתה הדמנטית, סודול מעברה ושולחת אותה לפריז להתחקות אחר אותו עבר כשבאמתחתה רק רשימת שמות מסתורית. מסעה של הופ מוביל אותה דרך מסגד ובית כנסת אל סיפור שתחילתו בתקופת השואה, ואל אהבה הטומנת בחובה מסתורין רב. אם תאזור את האומץ להתמודד עם הסודת של משפחתה, עשויה הופ למצוא מחדש את האמון בעצמה ובדרך שבחרה.

תחילת הספר: "גירושים. שוב ושוב המילה הזאת מצלצלת באוזני, מעוררת בי תחושה שנכשלתי, גם עכשיו בשעה שאני מנסה לשמור על שיווי המשקל וללהטט בין פתיחת דלת התנור ברגל אחת, השחלת שני מגשים בגודל תעשייתי של עוגות קינמון מיניאטוריות והצצה אל חזית הקונדיטוריה…"

בקורת ספר – ספר קל לקריאה, כתוב קצת קיטשי אבל נושא הספר מעניין וחשוב. נהניתי לקרוא

מזל קטן – קלאודיה פיניירו

אישה חוזרת מגלות מרצון בארצות הברית לעיירתה שבארגנטינה, אל המקום שפעם קראה לו בית. עשרים שנה עברו, והיא לאנראית ולא נשמעת כמו אותה אישה.

האם מתאפשר לאדם להחזיר לעצמו את הזמן שאבד? האם יכולה אישה לשנות או לתקן חיים שתועלו לסמטאות הבריחה?

בקורת ספר – הספר כתוב בגוף ראשון ותופס אותך כבר מתחילתו. מרתק. הנה הקטע של תחילת הספר:

"הייתי צריכה לומר שלא, שזה בלתי אפשרי, שאני לא יכולה לנסוע. להגיד משהו, לא חשוב מה, אבל לא אמרתי. סיפקתי לעצמי הסברים, אלף ואחת פעם, בקשר ללמה, ולמרות שהייתי צריכה לומר שאני לא נוסעת, בסופו של דבר הסכמתי. התהום מעוררת משיכה. לפעמים בלי שנהיה מודעים למשיכה הזאת.
יש אנשים שאותם היא מושכת כמו מגנט…."

מה שאליס שכחה – ליאן מוריאטי

כשאליס מתעוררת על רצפת חדר הכושר היא בטוחה לגמרי שהיא בת 29, מאוהבת בבעלה עד הגג, ובהריון עם ילדה הראשון. הדבר היחיד שלא ברור לה זה מה היא עושה בחדר כושר. היא הרי שונאת להתעמל!

אבל בבית החולים שאליו היא מגיעה עקב זעזוע מוח מנפילה, צפויים לה גילויים מפתיעים עוד יותר: היא כבר בת 39! יש לה 3 ילדים! אחותה בקושי מדברת איתה…

בקורת ספר – ספר קצת קיטשי וקליל שלא מעורר כל כך מחשבה, זורם לקריאה.

הצוואה – בקורת ספר

אלנה פרנטה – הרומאנים הנפוליטניים – בקורת ספר – הסופרת שכותבת בעילום שם על חברות בין שתי נשים

שיחות עם אלוהים – המלצה על הספר / אתר אישה

האם להאמין לכל התמונות השמחות באינסטגרם? ספר חדש: "החיים ה(לא כל כך) מושלמים שלי"

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.