גבולות עם ילדים – זה כל הסיפור 

הגבולות מעניקים לילדים ביטחון ומתוך תחושת ביטחון זו, גדלים הילדים עם ביטחון עצמי ואמון בעצמם ובבחירות השונות שיצטרכו לעשות במהלך חייהם  

מאת: טל בוקריס

boy

הצבת גבולות – שם המשחק בהורות ואחד הכלים היותר חשובים במקצוע "ההורות". תשאלו "מדוע"? הגבול מלמד את הילד להבחין בין הרצוי למצוי, בין המותר לאסור ואפילו בין טוב לרע. הגבולות מעניקים לילדים ביטחון ומתוך תחושת ביטחון זו, גדלים הילדים עם ביטחון עצמי ואמון בעצמם ובבחירות השונות שיצטרכו לעשות במהלך חייהם.  

לא פעם מגלים הילדים התנגדות לגבול שהוצב להם, אבל באופן פרדוקסאלי, הם שמחים שהוא קיים. הסמכות שמבטא ההורה בזמן הצבת הגבול מקנה לילד תחושה שהוא לא לבד בעולם. גבול הוא בסופו של דבר מסר של אהבה לילד- הילד מבין שיש מי ששומר עליו, אוהב אותו, מגן עליו, יש מי שמכבד אותו והתחושה הספציפית הזו יכולה לעשות את כל ההבדל!
אכן, הצבת גבולות זו עבודה קשה והרבה מאד פעמים הורים נתקלים בסירוב מצד ילדיהם: בכי, ברוגזים ועוד מניפולציות שונות ומשונות, אבל רק על ידי הצבת גבולות תוכלו לשמר את הסמכות ההורית שלכם וליצור אווירה יותר נינוחה בבית. אז הנה לכם מתכון קצר ופשוט, להצבת גבולות:
1. לימדו להכיר ולדעת מה חשוב לכם באופן אישי, למשל: יכול להיות שבבית של אחרים אסור לאכול בסלון, אבל אתם דווקא נורא אוהבים, לכן: לעולם לא להציב גבול שאינכם יכולים לעמוד בו בעצמכם! גבולות חייבים להיות במסגרת מה שמקובל עליכם באופן אישי וזכרו: מה שנכון לכם לא תמיד נכון לאחרים וההיפך. בדקו מה חשוב לכם ועל זה שימו את הדגש.
2.הסבר- הסבירו את משמעות הגבול, חשיבותו. תנו היגיון לדברים.- רק כך הילד מבין את מטרת הגבול וגם אם הוא לא מקבל את-זה, הוא מבין שיש כאן עיקרון שצריך לכבד.
3. אפשרות בחירה: תנו לילד אפשרויות בחירה בטווח הגבול (עדיף לא יותר מ-3 אפשרויות). באמצעות הבחירה לומד הילד לקחת אחריות על הבחירות שלו, מבין שדעותיו חשובות ונחשבות ולא יימנע מלהביע אותם בעתיד. הוא לומד לכבד סמכות, אבל יחד עם זאת יילמד מתי הסמכות היא נכונה ונוהגת במסגרות המקובלות ומתי היא חורגת.(חשוב בעידן של הטרדות מיניות, הצקות מיותרות מצד הבוס ובכלל).
4. עקביות- אמרתם, הצבתם, הצלחתם. חובה להמשיך באותו גבול לאורך כל הדרך. כשהורה אינו מגלה עקביות עם הגבול שהוא מציב בפני ילדיו הוא פוגע בסמכות ההורית של עצמו וגורם לילד לבלבול, הילד לומד שחוקים ניתנים להפרה ושמילה של הוריו היא חסרת משמעות ובעתיד לבוא ישליך זאת על המילה של המורה, מפקד בצבא, מעביד וכד'.
זו כל התורה!
חשוב לציין, שיש פעמים שחריגה מהגבול היא מותרת ואפילו רצויה: בחופשה, כשמגיעים אורחים, בסיטואציה חריגה וכד'. אך ציינו בפני ילדכם מדוע אתם חורגים וכמובן אל תשכחו לחזור לשגרה-לגבול.

והנה דוגמא שתארגן לכם את הנוסחא בראש:
סיטואציה: ילדכם רוצה ללכת לחבר אך יש לו שיעורי בית. לכם, חשוב שידע: "שעורי בית לפני הכל"! מתחיל ויכוח. "אני אעשה כשאחזור" "השיעורים הם לא למחר", " יש לי רק 2 שאלות, אני עושה אותן ב5 דק' ועוד ועוד.

הצבת גבול: שיעורים עושים פני שהולכים לחבר! הסבר: "עכשיו זה נראה לך פשוט, אבל בערב כבר תהיה עייף ולא תהיה לך סבלנות, ויש את התוכנית שאתה אוהב לראות וגם אני אהיה עייף/עייפה מידי בשביל לעזור וחוץ מזה: לימודים זה לפני הכל!
אפשרות בחירה: "אתה יכול להכין עכשיו עד שהאוכל יהיה מוכן", "אתה יכול לאכול, להכין שעורים ואז ללכת", "אתה יכול לבחור לא ללכת היום, אם אתה עייף מידי לשעורים, לנוח ולעשות את השעורים בשעות אחה"צ המאוחרות."- (כל בחירה במסגרת האפשרויות הנ"ל הם במסגרת הגבול: שיעורים לפני חברים, חובות לפני זכויות )business before pleasure .

עקביות– מחר כשאותה שאלה תחזור, תנו בדיוק את אותה תשובה! אחרי מספר פעמים כבר יבוא המשפט מעצמו- "אמא/אבא אני עושה שיעורים ואח"כ הולך לשחק כדורגל"
ותאמינו לי החיים פתאום קצת יותר קלים.
ותוך כדי זאת הפקתם עוד כמה נקודות זכות: חיזוק סמכותכם כהורים,מתן מסר של כבוד לעצמכם ולילדכם,לימדתם אותם מהי בחירה ואחריות,חיזקתם את ביטחונם העצמי.
ועוד דבר אחד:
גבולות נמצאים בכל מקום בחיינו: תמרור עצור, רמזור אדום, חניית נכים, זמן הגעה לשיעור,לעבודה, סגנון דיבור לבוס, חוזה כתוב בין אנשים, ועוד ועוד. את הגבולות מציבים האנשים בעלי הסמכות וזה יכול להיות הורה, מורה, מפקד בצבא, מנכ"ל. הגבולות והחוקים עושים סדר בחיינו ובעצם שומרים על כולנו. על מנת שאנחנו כחברה נדע לשמור על הגבולות והחוקים יש להבין את חשיבותם ומשמעותם כבר בגיל ילדות וזה באחריות ההורים. ילד שלא מבין את האחריות והתפקיד של הגבולות בחייו ובחיים בכלל, סביר להניח שיתקשה במסגרות חברתיות בעתיד. כל בעל סמכות צריך להעמיד גבול כלשהו, בין אם זה הורה לילד, מורה לתלמיד, מעביד לעובד, מפקד לחייל וכן הלאה.
חשוב ביותר שהגבול יהיה הגיוני, בר ביצוע ובהתאם לנורמות המקובלות בחברה. וחשוב לדעת לבחון אם הגבול אינו פוגע בזכויות האדם!
את כל זה יידעו ילדכם כמבוגרים אם ילמדו זאת עכשיו – בעודם ילדים.

בהצלחה!

טל בוקריס, מאמנת אישית


מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.