שאלות ותשובות בנושאי מעמד אישי וצוואה/עו"ד אריאל דרור

i_love_you

שאלה:

אני ובעלי נמצאים בהליכי גירושין והוא הגיש כנגדי תביעה לפירוק שיתוף. אנו הורים לארבעה ילדים קטינים, ויש לנו דירה על שמנו עם משכנתא. האם אוכל להישאר לגור בדירה עד שילדינו יגיעו לגיל 18, וכך לא אצטרך לשכור דירה בעלות גבוהה, או שאני חייבת לעזוב את הדירה עם הילדים?

תשובה:

לפי חוק המקרקעין, לכל אחד מהשותפים, במקרה זה הכוונה לבעלך,  הזכות לבקש פירוק השיתוף בעל עת. אולם, סעיף 40 א לחוק זה קובע כי ניתן לדחות הפירוק כל עוד בית המשפט לא שוכנע כי לקטינים ולהורה המשמורן ישנו הסדר מגורים הולם אחר.

על כן, בהנחה ולבעלך יהיו קשיים לשלם דמי המזונות והמדור, עלייך לטעון בביהמ"ש כי אין למכור את הדירה, אלא בהגיע הקטינים לגיל 18, כדי להבטיח את מדורם. במקרה וביהמ"ש יקבל את טענתך, תוכלי להמשיך לגור בדירה ולשלם את המשכנתא – כאשר גובה המדור שהאב ישלם ייגזר מסכום המשכנתא. עם הגיע הקטינים לגיל 18, היא תימכר ותחולק ביניכם.

שאלה:

לפני כשנתיים קיבלתי פיצויים חד פעמיים גבוהים מהביטוח הלאומי בגין תאונת עבודה קשה, אותם הפקדתי בחשבון על שמי בלבד, שפתחתי במיוחד לצורך כך. לפני חודשיים, אשתי פנתה לבית הדין הרבני, הגישה כנגדי תביעת גירושין וכללה בה את נושא הרכוש. היא ביקשה לקבל מחצית מהפיצויים שקיבלתי כאמור מהביטוח הלאומי בטענה כי קיבלתי אותם במהלך הנישואין. אני מתכוון להשתמש בהם בעתיד, על מנת לקבל טיפול רפואי הולם ולקנות לי מכשור רפואי יקר. האם היא אכן זכאית לכך?

תשובה:

בסוגיה של חלוקת פיצוי שנתקבל בגין נזקי גוף, החוק "הדווקני" קובע כי הפיצוי מגיע רק לך. אולם, בתי הדין/בתי המשפט נוהגים לבחון נסיבות כל מקרה לגופו, ולראות מה נעשה בכסף ואת מי הוא שימש, וכיצד. אולם, לפי המלל החלקי בשאלתך, ניתן להעריך כי בהתאם לחוק יחסי ממון, ביהמ"ש יפסוק כי אשתך אינה זכאית לכספים אלו, שכן הם נתנו לך בלבד, ומטרתם לצורך קבלת טיפול רפואי ומאחר ושמרת על הפרדה רכושית בהם.

שאלה:

אני ובעלי מנהלים הליכי גירושין. כחלק מהליכים אלו אנו חלוקים לגבי כיסוי חובות מסוימים. אני טוענת כי בעלי משך כספים מחשבון העו"ש שלנו להוצאות שהן בגדר מותרות, ואציין שבעבר כלל לא נהגנו להוציא כספים מיותרים- מאחר ושמרנו בקפדנות על רמת ההוצאות שלנו, וכעת נקלענו לחובות. האם אני אמורה להשתתף בחובות אלו?

תשובה:

ככלל , חוק יחסי ממון קובע כי על בני זוג לכסות במשותף חוב שנוצר במהלך הרגיל של  חיי הנישואין. כלל זה תקף גם אם מדובר בהוצאה שהינה בזבזנית, כל עוד ניתן לומר כי  היא שימשה את המשפחה.

ניתן לסתור הנחה זו, בין היתר, באם תוכיחי כי בעלך  ביצע משיכות חריגות לצרכיו בלבד,  סמוך לפרידה, למטרות הברחת כספים, ובניגוד להתנהלות השוטפת של המשפחה.

שאלה:

אבי נפטר לאחרונה, ולא הותיר אחריו צוואה. אמי נפטרה זה מכבר, והיורשים היחידים הינם אני ושלושת אחיותיי. ידוע לי כי אבי הותיר אחריו חובות רבים. האם אנחנו כיורשים אמורים לשאת בהם?

תשובה:

ככלל, אתה ו/או אחיותיך לא אמורים לשלם דבר מכיסכם הפרטי לצורך כיסוי החובות של אביכם. (ככל שאינכם ערבים שלו).  באפשרותך לבצע אחת מהפעולות הבאות:

א. להסתלק מחלקך בעיזבון, כך שלא תקבל דבר (גם אם יוותר עודף לאחר כיסוי החוב). הסתלקות זו תירשם בבקשה למתן צו ירושה שתוגש ע"י היורשים לרשם לענייני ירושה/בית הדין הרבני.

ב. לא להסתלק מחלקך, ולכלול עצמך כיורש בבקשה למתן צו ירושה. במקרה שכזה, החובות ישולמו לנושים ע"פ הסדר הקבוע בחוק. באם תיוותר יתרה – אתה ואחיותייך תתחלקו בה.

שאלה:

אני רוצה לערוך צוואה בה ינושלו ילדיי, ולצוות  שרק אחיי יקבלו את כלל רכושי. האם זה אפשרי? מה יקרה אם לא אערוך צוואה כלל?

תשובה:

אתה רשאי לצוות את רכושך למי שאתה רוצה שיירש אותך, אחרי 120 שנה. אתה יכול בצוואה לנשל את ילדייך ולתת את הרכוש לאחייך, אבל אני ממליץ כי הצוואה תכלול הסבר בנוגע לנישול, כדי שבנייך לא ינסו לפסול אותה לאחר מותך.

אם לא תערוך צוואה, הרכוש יחולק בין בני משפחתך הקרובה – ילדייך ואשתך (ככל שתהיה נשוי באותה עת).

 

בכל שאלה ניתן לפנות אלינו למייל : drorlawoffice2@gmail.com

כל האמור במאמר זה לא בא במקום ייעוץ משפטי פרטני ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד.

 

 

השאירו תגובה

^ TOP