חיי השקר של המבוגרים – הרומן החדש של אלנה פרנטה

חיי השקר של המבוגרים מאת אלנה פרנטה

חיי השקר של המבוגרים – הרומן החדש של אלנה פרנטה

חגית רימון

חיי השקר של המבוגרים מאת אלנה פרנטה

מיד כששמעתי שאלנה פרנטה כתבה רומן חדש, חיכיתי לו בכליון עיניים. קראתי בהנאה את שלושת הכרכים של "הרומאנים הנפוליטניים" שהיא כתבה, והתאהבתי בסגנון הכתיבה שלה.

כאשר הספר החדש של אלנה פרנטה: "חיי השקר של המבוגרים" תורגם לעברית, אצתי לחנות סטימצקי וקניתיו. ואכן – הוא עלה על כל הציפיות שלי.

הכתיבה שלה חדש כתער – האופן שבו היא מתארת דברים, רגשות, התרחשויות, הינו לעיתים כמו אגרוף בבטן. כבר המשפט הראשון של הספר תופס אותך בהיכון: "שנתיים לפני שעזב את הבית אמר אבי לאמי שאני מכוערת מאוד". וכבר צצה הסקרנות: באילו נסיבות עזב האב את הבית? מדוע אמר על בתו משפט כל כך לא נעים? מה הקשר בין האב לגיבורת הספר?

והנה מה שכתוב על העטיפה של הספר:

"שנתיים לפני שעזב את הבית אמר אבי לאמי שאני מכוערת מאו'" – כך, במשפט מצליף, פותחת ג'ובנה את הרומאן. "היא מקבלת את הפרצוף של ויטוריה", לוחש האב לאם, ומתכוון לאחותו, דודתה של ג'ובנה. מכאן מתחיל להתגלגל כדור השלג המחולל של כל הספר, ודומה שלא נותר אלא למלא את המרחב שבין המשפט האגבי הנפלט לאב – משפט שהופך את כל עולמה של בתו בת ה- 12 – לבין הצונאמי העתידי של התפרקות המשפחה ושל השנים הכואבות שבעקבותיה, שבנים שבהן תהפוך ג'ובנה מילדה חבוקה בחיק משפחתה לנערה בוגרת ומפוכחת, ובהן יתחלפו תדיר תשובותיה לשאלה: מה אני ואיזה אדם אני יכולה להיות.

עד לאותו רגע היתה ג'ובנה ילדת שמנת, בת להורים אינטלקטואלים ממרומי נפולי העילית המעודנת, המעריצה את אביה, שהעניק לה רק אישורים וחיזוקים. האמירה הטראומטית שלו מציתה בה אובססיה מתמשכת לפגוש את דודתה, שאביה מתעב ומחרים, גלומר להכיר את מי שהיא כביכול תהפוך להיות, את העתיד שלה עצמה. מסיפורי ההורים מצטיירת הדודה – עוזרת בית חסרת כל השכלה – כאשה גסת רוח ודמונית, שכיעור וזדון משתלבים בה באופן מושלם, אשר חלומה הוא להרוס את אחיה בשל פרשייה מבישה מן העבר.

בסיום הכיתוב על העטיפה רשומה פסקה שאני מסכימה לגמרי עימה: פרנטה הצליחה לברוא כאן לא רק סיפור מהפנט וממכר, אלא עולם שלם שלתוכו היא יוצקת, באינטליגנציה רגשית עילאית, מצבים נפשיים גועשים ודיאלוגים מבריקים.

לסיום – הספר מדבר על שקרים, כפי שמעיד עליו שמו. מה שנראה כמו אידילייה משפחתית מתנפץ מול העיניים של הגיבורה. אכן הנושא הזה של שקרים ובגידות רלוונטי תמיד, ולא תמיד מה שנראה מושלם הוא אכן כזה.

מאוד נהניתי מהקריאה. מומליצה בחום, בייחוד למי שנהנה לקרוא את את הרומנים הנפוליטניים.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.