ליאת בן דור מראיינת את ליאת גורן – ללכת בעקבות הלב  

ליאת גורן, בתו של שופט, נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, הוסמכה בגיל 25 להיות עורכת דין כשהיעד שסומן על ידה היה להיות שופטת. 

מאת: ליאת בן דור

מספרים שאביו של אָרִיסְטוֹ, שהיה רופאו האישי של מלך מוֹקְדּוֹן, לימד אותו את מקצוע הרפואה, אולם ליבו של אָרִיסְטוֹ נטה דווקא לתחום הפִילוֹסוֹפְיָה. אָרִיסְטוֹ, שנחשב כבר מגיל צעיר לתלמיד מבריק וסקרן, עזב בגיל 17 את משפחתו ועבר לעיר אָתוּנָה. שם הצטרף לָאָקָדֶמְיָה (בית הספר לפִילוֹסוֹפְיָה) שהקים הַפִילוֹסוֹף אַפְּלָטוֹן, ולימים הפך לפילוסוף דגול, שלא נפל בגדולתו ממורהו.. מִאַפְּלָטוֹן.

ליאת גורן, בתו של שופט, נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, הוסמכה בגיל 25 להיות עורכת דין כשהיעד שסומן על ידה היה להיות שופטת.
אך הלב אמר אחרת, בליאת פעפעה התחושה שעליה לנטוש הכל ולעסוק במקצוע שיעזור לאחרים, הלכה למעשה, וכך אכן עשתה. בגיל 30 + ולאחר כמעט עשור במקצוע עריכת הדין, נרשמה למכללת "רידמן", למסלול תזונה טבעית קלינית. וכיום היא תזונאית המעבירה סדנאות תזונה ("סדנאות תזונה עם ליאת") במגוון נושאים וכן מטפלת באופן פרטי.
על השינוי והבחירה שלה, ליאת אומרת: "הרגשתי טוב יותר, הגוף והנפש שלי התמלאו באנרגיה וחיוניות והבנתי שמה שאני יודעת ומאמינה ומבינה בו, עובד."

שלום ליאת, כנערה, הצטיינת בתיכון, בצופים ובצבא והכל במטרה ברורה ומנותבת להפליא, להיות שופטת, כמו אביך. והנה הוסמכת ועסקת בעריכת דין, אלא שהיום את תזונאית קלינית טבעית המעבירה סדנאות תזונה, הכיצד? איך עושים שינוי כה קוטבי .. מה היה הדרייב שלך? 

אני מניחה שמדובר באותו דרייב, שאפתנות ונחישות לעשות משהו שיעניין אותי ושאוכל להעביר אותו לאחרים. תמיד רציתי לעזור לאנשים, חשבתי שאגן עליהם בעת צרה, אבל האנרגיות השליליות של עולם המשפטים וחוסר היכולת להשתמש בידע המדעי שלי, הובילו אותי לעזור לאנשים בתחום התזונתי- אימוני, אלא שהדרייב תמיד היה שם.

ברשותך אני מצטטת אותך: "אני נותנת להם את הכוח שלי, שייתן להם כוח משלהם." ש. אני מניחה שהכוח שאודותיו את מדברת, קשור לבריאות ותזונה, האומנם?

אני מדברת על הכוח לעשות את השינוי, הכוח לצאת מהמקום שאומר "מה רע לי"? שיגיד "טוב לי!" במקום, כי במקום שלא רע גם לא טוב, ואנחנו לא חייבים לחיות "בפסטפורד" עד שנמות, אנחנו יכולים בהחלט
ליהנות מכל רגע בחיים, לא לפחד ממה שיבוא, פשוט למצוא את הזמן
לרגעי האושר בין העבודה, הלימודים, הילדים ותחזוק הבית. והרגעים האלה, הם הרגעים המודעים שלנו, בהם אנחנו עושים את הבחירות המתאימות לנו, הן בצד התזונתי והן בצד האימוני, עלינו לדאוג שהבחירות באמת יתאימו לנו.

לפני כשנתיים, לאחר מות אימך ז"ל, החלטת ליישם את מה שאת מאמינה בו ולעשות מטמורפוזה שלמה בחייך, האם יש קשר בין שני האירועים הללו ? 

אני חושבת שאחרי מות אמי, קיבלתי עוד כוח, אולי אפילו ממנה שם למעלה, אבל זה היה כאלו שכל אותם אסימונים שהיא מילאה אותי בהם, נפלו בבת אחת והבנתי לגמרי למה היא התכוונה, כך שכעמדתי מול צומת כלשהי, ידעתי מה היא היתה אומרת אם היא היתה עכשיו לידי, כך שכל הכלים שהיא נתנה לי במשך השנים עזרו לי לדעת מי אני ומה אני שווה, ולעשות את השינוי הזה, שעשיתי לבדי.

ליאת, כיום את מעבירה סדנאות תזונה ("סדנאות תזונה עם ליאת") במגוון נושאים. מה מאפיין את הסדנאות שלך ומה מייחד אותם בהשוואה לאין ספור מסגרות, שנפתחות חדשות לבקרים באותו תחום ? 

הסדנאות שלי מכילות גם ידע תזונתי טבעי רב (רקע נטורופתי) שקשור למזון מלא ושלם, אורגני, טרי ובריא, וגם ידע קליני (מאנטומיה ועד כימיה וביולוגיה), וכן מאפשר ראייה רוחנית לחיים, בשילוב כלים אימוניים, עם דגש על חשיבה חיובית ושינוי דפוסי חשיבה, או במילים אחרות, לדעתי זו סדנא שעשויה להיות מעניינת, מרתקת, משעשעת, ומלאת טיפים. כיום ישנה הבנה והתייחסות רצינית יותר לבריאות ואיכות-חיים, תוחלת החיים עלתה והנהירה אחרי הסלוגן של "צעיר/רזה הוא יפה" תופסת משקל כלל לא מבוטל אצל חלק ניכר באוכלוסייה בעולם המערבי ובכללו ישראל.

האם עודף עיסוק סביב הנושאים הללו יכול להוות סיכון בקרב אוכלוסיות מסוימות, קרי; בני הגיל השלישי, נוער וכד' ? 

אני לא אחדש כלום אם אגיד: "הכל במידה!" גם כאשר אני הולכת לסופר וקוראת שם לאורך דקות ממושכות את תוויות מזון, ולמרות שסביב כל מוצר יש לי ידע שמיד מוביל אותי לחשוב האם לקנות או לא לקנות מוצר מסוים, מתישהו אני צריכה לעשות סטופ, ולקחת את מה שיש בו יותר יתרונות מחסרונות, אחרת לא נצא מזה.

בשאלה הקודמת ציינתי את אוכלוסיית העולם המערבי, אוכלוסייה שרובה הגדול מוכלת תחת הכותרת "שפע ומבחר כמעט אין סופי של מוצרי מזון". ליאת, מחקרים מצביעים על כך שילדים שמנים נמצאים בסיכון גבוה למחלות לב ושאחד מכל ארבעה ילדים בישראל עלול להגיע למצב של סכנת חיים עקב השמנת יתר, על מי לדעתך חלה האחריות לתופעה זו ומה ניתן לעשות על מנת למגר.. להקטין אותה?

תזונת ילדים זה נושא שמאוד מרתק אותי, לכן בקרוב אתחיל בסדנאות בנושא תזונת ילדים, אלא שלא אקרא לזה "תזונת ילדים" כי אם "תזונת משפחה", כי זה מה שאני חושבת על הנושא, דהיינו; שנושא השמנת היתר אצל ילדים, זה באחריותה של כל המשפחה ולא של הילד. כל המשפחה צריכה לעשות שינוי וכך גם כולם יהנו והילד לא ירגיש את האחריות והקושי רק עליו, מכיוון שמלכתחילה הבעיה לא היתה רק שלו. מבחינת האחריויות של משרד החינוך ומשרד הבריאות, קטונתי, אני אומרת שכל אחד ידאג לגרעין המשפחתי שלו, כמו שאם רוצים לשנות את העולם, קודם יש לעשות שינוי בעצמך. מבחינת עולם השפע המערבי, כתבתי על זה את התזה שלי, ויש לי הרבה מה
להגיד על כך, אולי אעשה הרצאה על הנושא, נתת לי רעיון.

עד כמה תוספי מזון וסיבים תזונתיים חשובים ?

עד מאוד, כמובן במינונים והתאמות, הכל בהתאמה לכל אדם ולבעיותיו. אבל צריך לזכור, שאין שום תרופה/כמוסה/משקה/אבקת קסם, או כל תוסף שניקח אותו ונהיה בריא/רזה/ונוכל לאכול מה שאנחנו רוצים. אני תמיד ממליצה שיזהרו מפתרונות קסם! כי אין כאלה, חוץ מזה בהחלט יש לתוספי המזון ולסיבים התזונתיים יש יתרונות, אני אישית לוקחת לפחות 4 תוספים כל יום.

תזונת האם לפני הריון, במהלך הריון ולאחר לידה משפיעה רבות על התפתחות התינוק. יש לי בהקשר לקביעה זאת שתי שאלות:
האם זה נכון שלאישה הרה אסור לאכול סושי ואם כן, מדוע ועל מה עוד חל עליה איסור אכילה?
האם נעשה איזשהו מחקר הקושר בין תזונה ומרכיבים מסוכנים ומזיקים המוכנסים אליה לבין פגמים מולדים בתינוקות ו/או לקויות למידה ? 

אישה בהריון צריכה להזהר מזיהומים שגורמים להרעלת מזון, כאלה שמסכנים את העובר, ולכן נאמר לה לא לאכול דברים שיכולים לגרום לכך, כמו זיהום מסלמונלה, (סלמונלה יש בביצים חיות ולכן צריך להזהר מביצים לא מבושלות כראוי וגם אפילו ממיונז).
מבחינת סושי, זה אותו דבר, כי גם בו יכולים להיות ולהתפתח זיהומים
מסוכנים, כיוון שמדובר בדגים חיים, ולכן הסושי לא "סטרילי" ממזהמים. זה לא שזה אסור, זה לא מומלץ כי זה מסוכן.
כל אחת יכולה לבחור מה שהיא רוצה, אבל מי היתה רוצה לקחת את הסיכון?
לשאלתך השנייה אודות התזונה והמחקרים, חומצה פולית ידועה במניעתם של מומים, כמו בקע שדרתי בעובר. ולכן מומלץ לקחת לפני הכניסה להריון ובמשך כל הריון, חומצה פולית מצויה הרבה בדגנים, ירקות וגם בשר, אבל כמובן שכאן עדיף בתוסף, שכן צריך לפחות 400 מ"ג ביום. כמובן שיש עוד מלא מחקרים על חשיבות סידן וברזל ואומגה 3 בהריון. מבחינת "קשב וריכוז", אני יודעת שהיה מחקר שהסביר את הקשר בין צבעי מאכל לא טבעיים, בכמות גבוהה ולהפרעות של קשב וריכוז.

ליאת, לדאבון כל אותן הנשים שניסו כמעט כל סוג של דיאטה, שמעו הרצאות והסברים על הצורך בשינוי הרגלי אכילה , שילוב של פעילות גופנית וכד', וחלקן אף עשו זאת בממושמעות מסוימת, חלק ניכר מהן חזרו למשקלן טרום הדיאטה ואף מעבר לו. האם לדעתך שילוב של שיחות בקבוצות תמיכה ו/או עם מטפל מקצועי, (פסיכולוג) יכול לסייע לשמר את המשקל המופחת שהגענו אליו ליתרת חיינו? 

אני ממליצה למטופליי, מה שאני עשיתי, שינוי אורח חיים, מאורח חיים מטורף ומערבי, לאורח חיים בריא ושפוי יותר. זה גם מה שאני מלמדת כחלק מסדנאות התזונה שלי, לא מספיק להרתם לחודשיים של "סבל" ולרדת במשקל ואז להעלות אותו, שכן ברגע שמשנים את אורח החיים לבריא מתוך הבנה מה בריא ומה מתאים לי, התנודות במשקל, לאחר הרזייה, הן מינוריות אם בכלל, ותוך כדי כך גם נהנים, אך אני מודה שזה תהליך ולכן מצריך זמן. אי לכך, יש מקום להעזר מאמן שיעזור בשינוי דפוסי חשיבה, לדפוסים שקשורים לאכילה אבל לא רק, לכן לדעתי מאמן מתאים לתהליך שכזה, אך יחד עם זאת אני סבורה שגם פסיכולוג או קבוצת תמיכה יכולים לעזור, ובפרט שתהיה מסגרת שנוכל לדבר על התהליך לשלביו, הקשיים, ההצלחות, התסכול וכד'.

מה היתרונות שאת מוצאת בהכנסת כל המשפחה לתוכנית אכילה נכונה בהשוואה למעבר לתזונה בריאה של חלק מבני המשפחה? 

היתרונות הם: מחויבות, הבנה, הזדהות, הרתמות ופרגון.

ליאת, את עוסקת גם באימון. אני מבינה את הקשר בין תזונה ומדע, איך משתלב תזונה ואימון? 

קורס אימון שינה את חיי ואת תפיסתי, ומאז אני "משגרת משפטים אִמוּנִיִים" לכל עבר, כך לפחות אומרים חבריי, וכך אני גם מרגישה. לדעתי כל שינוי, כולל בתוכו גם אימון וגם תזונה, כי אי אפשר לעשות רק שינוי פיזי, צריך לעשות גם שינוי נפשי. והדוגמא הכי טובה לכך, היא הפעילות הגופנית שטומנת בחובה צד אימוני וצד פיזי, וכי פלא שתחום האימון בה משם?!

ספרי לי ולקוראות על בתי הספר לאימון תזונה "קואצ'רס סקול" בשילוב עם בית הספר"לרדת בקלות". 

זה בעצם שני בתי ספר, בית ספר לאימון ובית ספר לתזונה ששילבו כוחות ללימוד אימון תזונה. לשמחתי היה לי העונג ללמד שם ומה שאני יכולה להגיד זה שאני לומדת יותר מהתלמידים שלי מאשר הם לומדים ממני. אשרַיי.

אני מודה לך מאוד שהקדשת לנו מזמנך וידיעותיך.

בשמחה, נהניתי גם אני. אני רוצה לאחל לכל הקוראים/ות ברכת "שנה טובה", שנה של התחלות טובות, בחירות מתאימות, תהליכים מעצימים ומחזקים, והעיקר לזכור, שתמיד ובכל שלב אפשר להתחיל לשפר את חיינו, לפעמים זה אמנם מתחיל בצעד קטן, אלא שאי אפשר לדעת.. לצפות איך שזה יגמר.

 

להתראות ובהצלחה!
ליאת גורן

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.