כיצד להתנהל כלכלית כאמא חד הורית?

 

מאת: יח"צ

mother

אמא חד הורית זכאית להטבות וסיוע בתחומים שונים. לצד אלו, יש גם לא מעט צעדים מעשיים שניתן לבצע על מנת להתנהל בצורה נכונה מבחינה כלכלית ופיננסית

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, התפלגות המשפחות החד הוריות לפי גורם היווצרותן מעידה על מגוון רחב של סיבות. 59% מבני הזוג נפרדו לאחר תהליך גירושין, 13% הם אלמנים או אלמנות ועוד 15% החליטו לחיות בנפרד. 13% מהמשפחות החד הוריות הן של רווקים ורווקות ובשנת 2005 היו בישראל 93 אלף משפחות כאלה עם ילדים עד גיל 17. יחד עם זאת, הנתון המדהים של אותה שנה הוא מין ההורים: מעל 91% מההורים היחידים במשפחות חד הוריות היו אמהות.

משפחה חד הורית בה יש בנוסף לילד אחד לפחות גם הורה או שניים המתגוררים בנפרד זה מזה משנה לחלוטין את אופי ההתנהלות הפיננסית. משפחה כזו מחייבת התנהלות כלכלית אחראית ויציבה לאורך זמן. בשנת 2011 לדוגמא נמנו 131 אלף משפחות חד הוריות בישראל ובתוכן 219 אלף ילדים. במעל 85% מהמשפחות החד הוריות היו ילד אחד או שניים, בעוד ב-10% היו שלושה ילדים. באותה שנה חיו מעל 30% מהמשפחות החד הוריות בעוני, בהשוואה ל-26% בלבד מכלל המשפחות בארץ. מגמה זו המשיכה גם בשנים לאחר מכן, בהן 59,000 משפחות חד הוריות היו בטיפול המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות.

חוק סיוע למשפחות חד הוריות

הדרך הטובה ביותר להתנהל כלכלית כהורה עצמאי היא להכיר את רשימת ההטבות הניתנות מתוקף החוק. לפי "חוק סיוע למשפחות שבראשן הורה עצמאי, התשנ"ב-1992", אם חד הורית זכאית בין היתר להנחה בארנונה, בחשבון חשמל ובקבלת נקודות זיכוי ממס הכנסה. ההטבות ניתנות לכל הורה עצמאי תושב ישראל שעונה על הקריטריונים ושנמצא עמו ילד מתחת לגיל 18.

סיוע לא פחות משמעותי להורה עצמאי ניתן ברכישת דירה וקבלת משכנתא. הטבה לרוכשי דירה ראשונה מטעם משרד הבינוי והשיכון מוענקת למשפחות שבראשן עומד הורה עצמאי. ההטבה היא למשפחות שבהן אפילו ילד אחד, כל עוד הן חסרות דירה ומבקשות לרכוש דירה ראשונה ביישובים הרלוונטיים. מבחינת בנקים וגופי מימון, אם חד הורית יכולה להתעניין במסלולי משכנתא לדירה ראשונה ולקבל סיוע בהתאם לשיטת הניקוד המצטבר. ככל שהניקוד המצטבר גבוה יותר, סכום המשכנתא עולה וטווח האפשרויות גדל.

שיקולים לניהול נכון של התקציב

אמא חד הורית צריכה להכיר את השיקולים לניהול נכון של התקציב. כדאי לה לבדוק כמה מתוך ההכנסה החודשית היא יכולה להפריש להחזר משכנתא, אך להביא בחשבון גם הוצאות נוספות על דירה ראשונה. אלו הוצאות שלא מסתכמות במחיר החוזי. בין התוספות הנפוצות יש מס רכישה, היטל השבחה, דמי הסכמה למינהל מקרקעי ישראל וכמובן דמי תיווך, עריכת חוזה ועלויות מעבר ושיפוץ. ההחזרים החודשיים של אם חד הורית צריכים להיות עד רבע מההכנסה הפנויה, לעומת המלצה של החזרי משכנתא שלא יעלו על שליש מההכנסה החודשית הפנויה של משפחה עם שני הורים ושתי משכורות.

התנהלות כלכלית כאם חד הורית מלווה את המשפחה עוד הרבה אחרי שמקבלים את המפתח לדירה הראשונה. מומלץ למשל לערוך רשימה מסודרת של הוצאות והכנסות, לסדר את סעיפי ההוצאות לפי קטגוריות ולבדוק באילו הוצאות ניתן לחסוך. אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי פריסת תשלומי הוצאות ולפנות לרשות המקומית לסיוע במימון צהרונים וקייטנות. בנוסף, רשימת הזכויות שמגיעה לכל אם חד הורית בישראל כוללת ימי מחלה נוספים מהמעסיק, מענק לימודים והכשרה מקצועית.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.