המהפך שעברה איריס למדן, מאישה עשירה לאישה שהמציאה מחדש את עצמה

מאת: רות מגד 31/8/2014

אירית למדן
אירית למדן

איריס למדן היתה בת 55 כשמצאה עצמה חסרת כל בחדרון עלוב באכסניית נוער בתל אביב. כמה שנים קודם לכן היא היתה אשה עשירה, מנאות אפקה בצפון תל אביב, בעלת שתי דירות, ממון, מכוניות שני ילדים ובעל. לא חסר לה דבר ולא היתה מאושרת ממנה. היא לא העלתה על דעתה את מה שהחיים יזמנו לה, עד שיום אחד נפטר בעלה.

היום, מספר שנים אחרי, איריס היא בעלת עסק בשם: איריס הסופרוומן, היא כבר סבתא ומתגוררת במושב יחד עם בן זוגה החדש. את קורות חייה היא העלתה בספר, ואין זה ספר רגיל, אלא ספר היכול לשמש תמריץ ועידוד לכל אישה שחוותה או חווה משבר. הספר מלווה בהסברים של עובדת סוציאלית בשם דורית קיף, שמתמחה בטיפול במצבי משבר אצל נשים. הוא נקרא "כל אחת יכולה" ומיד נסביר מדוע.

את איריס ודורית אפשר לראות בימים מופיעות במפגשי נשים במופע סטנד-אפ מיוחד בשם:"כל אחת יכולה" שהצלחתו הביאה להוצאת הספר בשם זה.

איריס:"חיי הם משל לחייהן של הרבה נשים שחוות מצבי משבר אך אינן יודעות איך לצאת ממנו, ולא רק שהן חיות בסבל קשה, כמוני, שמצאתי עצמי חסרת כל בחדר עם מקקים, אלא שהן ממשיכות לשתוק ולהיכנע לגורל. בשבילן אני כאן.

אחרי שקמתי ובניתי עצמי מחדש התחילו אנשים לשאול אותי כיצד עשיתי זאת וסיפרתי. עד מהרה מצאתי את עצמי מקיימת מפגשים מיוחדים אליהם הוזמנתי כדי לספר על עצמי והחלטתי שאני אתרום לשומעים שלי ערך מוסף. אצרף אלי אדם מקצועי שייתן את הזוית המקצועית של היציאה ממשברים. הצעתי לחברתי דורית קיף, עובדת סוציאלית להצטרף אלי. דורית שהתמחתה בשנים האחרונות בטיפול בנשים במצבי משבר, חברה אלי ויחד בנינו את המופע:"כל אחת יכולה".

כששואלים אותי מאין השם הזה? אני עונה :"אם אני יכולתי לצאת מהמשבר ולעלות מהתהומות-כל אחת יכולה".

איריס נולדה בישראל להורים צעירים שלא ידעו לגדל ילדים, ושלחו אותה לחיות אצל משפחה אומנת בגיל רך מאוד. לא היתה זו התחלה מרנינה  לילדה, המעידה על עצמה שהייתה בהכרח לעצמאית מגיל צעיר, אך בודדה. אחרי מספר שנים החזירו אותה ההורים הביתה, אחרי שהוטרדה מינית וברחה ממאמציה  לבית סבתה.

וכך איריס היא מספרת : הילדות שלי הייתה קשה מאוד, כי גדלתי לסירוגין במשפחת אומנה ובבית הורי, בגיל 11 הוטרדתי מינית במשפחת האומנה. הייתי חסרת בטחון ולא זכיתי לאהבת אם ואב כמו שכל ילדה אמורה לקבל. לכן זה היה טבעי, שכאשר הכרתי את בעלי הראשון בגיל 16, מיהרתי להינשא לו.

הוא היה "גבר מהסרטים". נדיב ונאה ואהב אותי מאוד. חיינו נפלא שכן הוא בא ממשפחה אמידה ולא חסר לי דבר. אבל הגורל חשב אחרת. הריתי והתינוק מת, כי לקיתי ברעלת הריון .  זה היה שוק נוראי, לשמוע מהאחיות שילדת בן במשקל של ארבעה קילו ולא נותנים לך אותו. הוא לא מת מיד אחרי שלושה ימים שלחו אותי הביתה בלעדיו. לא היה מה לקחת. אני שגדלתי לבד רצתי מאוד מאוד ילדים והרבה, אך היו קשיים להיכנס להריון בגלל נזק שנגרם בלידת המלקחיים. הרופאים בישרו לי: "לא תוכלי ללדת".

כבר חשבנו לאמץ תינוק כדי שנוכל להיות משפחה מאושרת כמו ששאפנו, ואף קבלנו תשובה חיובית לאימוץ,ואז התגלה לי שאני בהריון. לא היה אושר גדול מזה".

איריס ילדה בן ובת, את ייסורי שמירות ההיריון קבלה באהבה, והיום היא סבתא לארבעה נכדים.

ואז קרה הנורא מכל. בהיותה בת  36 נכנסה לסלון להגיש לבעלה ענבים ומצאה אותו מת בכורסת הטלוויזיה. "החיים הטובים הסתיימו כאשר אני מטופלת בשני ילדים קטנים, הרגשתי שהשמיים נופלים עלי".  מספרת איריס בגילוי לב. אך כדי לא להישאר לבד, הסכימה לשידוך שעשו לה ארבע שנים אחר כך. "הכרתי בחור שהבטיח לקטוף לי את הירח והכוכבים, הוא נהג לנשק את כפות הידיים שלי ואמר: "אצלי את לא תבכי", ולא ידעתי שאבכה אצלו יותר מאשר בכיתי כל חיי והוא יחרוץ את גורלי לתהומות.

אני מודה, הזהירו אותי מפניו. לגרושתו שבאה והזהירה אותי שלא להינשא לו אמרתי: "את מקנאה לכי מפה". להורי בעלי המנוח שניסו למנוע ממני להינשא לו אמרתי שלא יתערבו. אוי כמה הייתי עיוורת וטפשה. כבר אחרי שהתחתנו, הקערה התהפכה על פיה, הגבר הזה התגלה בפרצופו האמיתי,  כגבר אלים נפשית ומילולית, מהמר כפייתי. אני רציתי לקבור עצמי באדמה מהבושה, הוא הימר על כל הכסף שהיה לי, (שתי דירות) הוא קילל אותי, צעק עלי השפיל אותי מידי יום. אני אתן דוגמה: ביום בהיר אחד ביקשתי ממנו  להכניס את סיר הספגטי למדיח, הוא התעצבן העיף את הסיר לתקרה, ואמר לי: עכשיו תנקי את תקרה, עכשיו!! פחדתי ממנו פחד מוות, לקחתי סולם, עליתי עליו כשאני בוכה, והתחלתי לנקות, שאלתי את עצמי:"איריס, מה את עושה כאן".

" ובכל זאת איריס נשארה איתו " מסבירה דורית והיא מפנה את השאלה במהלך המופע לאיריס:"מדוע?"

"התביישתי" מסבירה אריס "התביישתי לגלות לכולם כמה טיפשה הייתי שלא הקשבתי בקולם. לאיש לא ספרתי על מה שעובר עלי. גם לא לילדיי. ספגתי לבד בשתיקה את ההתעללות בתקוה שזה ישתנה. אך המצב רק החמיר. הבעל הנוכל הזה הצליח למכור את דירתי השנייה לבזבז את כל כספי והחסכונות שלי ובסופו של דבר נאלצתי למכור גם את הבית בו גרנו כדי לכסות את החובות שלו. ככה חייתי בהכחשה של אשה מוכה. היום אני באה לספר את סיפורי כדי למנוע מנשים אחרות לחוות זאת".

 ודורית שואלת: "ומה היתה נקודת השבר שבה קמת ועזבת ויצאת מהבית?"

איריס: "הרגע שבו הוא העיף עלי מחשב.  הבנתי שאני בסכנת מוות. נסתי ממנו כל עוד נפשי בי, הבנתי שאם אני נשארת איתו – אני לא אשאר בחיים. כשהוא הבין שאני עוזבת אותו, הוא הצליח להקדים אותי וללכת לבנק ולרוקן את כל חשבון הבנק המשותף. נשארתי עם 10 ₪ בחשבון. לא היה לי כסף, לא היה לי כלום ועדיין לא פניתי לבקש עזרה מאיש. אפילו לא מילדיי".

איריס איכסנה את חפציה ומצאה מסתור באכסניית נוער, בחדר של  מטר על מטר.

דורית: "כשאת עוזרת לעצמך – העולם עוזר לך. בכל פעם שאיריס פנתה לעזרה היא הצליחה למצוא מוצא. ואז זה קרה לה, שמצאה את עצמה דווקא בחדר ההוא".

איריס: " אני זוכרת שלילה אחד הסתכלתי על התקרה, ראיתי את קורי העכביש, אמרתי לעצמי, ריבונו של עולם, מה אני עושה כאן.. איך הפכתי מאישה עשירה לאישה חסרת כל, אני בת 55 ואפילו אין לי מקצוע ביד, אני לא יודעת לעשות כלום, חוץ מלהיות עקרת בית. אני חושבת ששם, באותו מקום הבנתי שאין מנוס, אני צריכה  להמציא את עצמי מחדש. אני שוכבת במיטה באכסניית נוער, רואה את העכבישים על התקרה, ושואלת את עצמי, מה אני הולכת לעשות, במה אני טובה? אז היום אני סבתא להשכרה. בשלנית. תומכת בנשים אחרי לידה.

 למרות כל מה שעברתי אני אוהבת את החיים.

דורית:" זה לא חייב להיות אלימות זה יכול להיות מחלה, גירושין, מות פתאומי פיטורין, נשים מחליטות להתמודד לבד וזה לא בלתי אפשרי אך השיתוף והייעוץ מסייעים.

 

 על מופע העצמה נשית

"כל אחת יכולה"

שתי נשים עומדות זו בצד זו, מאחורי כסא.

האחת איריס למדן, שחוותה חיים קשים השנייה דורית קיף, עובדת סוציאלית. הן מעלות מופע מסוג חדש.  מופע העוסק בסיפור החיים הדרמטי של איריס למדן,  שבגיל 55 אחרי שהתאלמנה והתגרשה, התחילה הכול מההתחלה.

העו"סית והמאמנת האישית דורית קיף, נותנת פרשנות לתהליכים אשר עוברת איריס, תוך מתן כלים להתמודדות בסיטואציות דומות.

איך נולד הרעיון למופע  המשותף?

איריס: אחרי שסיפרתי את סיפור החיים שלי בכל מקום, הרגשתי שחסר לי משהו, פניתי לדורית שהיא עובדת סוציאלית ומטפלת במצבי משבר,  וביקשתי ממנה להצטרף אלי כשהיא מוסיפה את הפן המקצועי.

דורית:  כששמעתי את סיפור חייה המרגש של איריס, ראיתי בעיני רוחי את איריס כמודל להרבה נשים שעוברות בחייהן משברים וחוויות דומות, כמו: נטישה של בעל, התעללות, מחלה, ילד יוצא מהארון, הסתרה, סודות. במופע, כשאיריס מדברת מצד אחד יש הזדהות רבה מצד ומצד שני נשים מאוד מועצמות מהמופע ומבינות שכל אחת יכולה לצאת ממצבי משבר. אנחנו עומדות שתינו על הבמה ומנהלות פינג פונג של שאלות ותשובות אני שואלת את איריס היא עונה, ואני מוסיפה את הגוון המקצועי.

איריס, את יכולה לתת דוגמה למשבר כזה, שאת מדבר עליו במופע?

איריס: הילדות שלי קשה מאוד, גדלתי לסירוגין במשפחת אומנה ובבית הורי, בגיל 11 הוטרדתי מינית במשפחת האומנה, התחתנתי עם גבר מהסרטים בגיל צעיר, לצערי התאלמנתי ממנו בגיל 36 והחיים הטובים הסתיימו כאשר אני מטופלת בשני ילדים קטנים, הרגשתי שהשמיים נופלים עלי. בגיל 40, הכרתי בחור שהבטיח לקטוף לי את הירח והכוכבים, הוא נהג לנשק את כפות הידיים שלי ואמר: "אצלי את לא תבכי", כשהתחתנו, הקערה התהפכה על פיה, הוא התברר כגבר אלים נפשית ומילולית, מהמר כפייתי, הוא הימר על כל הכסף שהיה לי, (שתי דירות)הוא קילל אותי, צעק עלי השפיל אותי מידי יום.

 דורית: התחברתי לסיפור של איריס, איריס הצליחה לשאול שאלות חשובות כי הבנתי שהרבה נשים יכולות לשאוב ממנו כוח. להתעצם. הנה דוגמא לאיך שזה עובד במופע שלנו:

 איריס למה לא פניתי לעזרה בזמן המשבר?

כי התביישתי, כי הזהירו אותי ולא שמעתי לאזהרות.

דורית:  איריס היא לא היחידה שמתביישת,  יש נשים רבות שלא מספרות סודות כמו: מחלות אובדן, גירושין, פיטורין, ילד בארון,  ולא מבקשות עזרה, זה פוגע בהן בסופו של דבר.  כי הן מתביישות.  

במופע אני מסבירה מה הן כן יכולות לעשות, איך הן לא צריכות לשלם מחיר נוסף.

איריס, איפה את היום?

אני בעלת עסק היום. השתמשתי בכישורים כעקרת בית נותנת שירותי בישול, סידור וארגון ארונות, ועזרה לתינוקות.

איפה אתן מופיעות?

שלוש שנים וחצי אנחנו מופיעות בכל הארץ, בארגונים גדולים וגם בחוגים פרטיים שמחפשים הרצאות העצמה, ואנחנו מגיעות עם המסר שלנו – אם אני יכולתי כל אחת יכולה.

בעקבות המופע נולד גם הספר – כל אחת יכולה,  שניתן לרכוש אותו בהופעות שלנו ובאינטרנט שהוא תמצות של המופע. http://www.youcantoo.co.il/

 הנה ראיון נוסף עם איריס למדן

איריס למדן: 0525-903953

עו"סית דורית קיף- 052-5558309

לקבלת כתבות מעניינות, סטטוסים מעודדים וסופי שבוע מופלאים לנשים – הצטרפי לאתר אישה בפיסבוק

 

 

‎‎פרסום‎ by ‎אתר אישה‎.‎

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

2 תגובות בנושא “המהפך שעברה איריס למדן, מאישה עשירה לאישה שהמציאה מחדש את עצמה”

  1. ווואווו… כמה עצמה באישה אחת! לעבור, לסבול, לצמוח, לגדול ולנצח! והכל בך – אישה מדהימה!!! מאחלת לך להמשיך לפרוח ולשגשג!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.