תגובת תנועת ש.י.ן לגזר הדין ולעונש הקל שקיבל האנס יניב נחמן

התמונה להמחשה בלבד
התמונה להמחשה בלבד
התמונה להמחשה בלבד

 

לירון בן יעקב דוברת תנועת ש.י.ן (שיויון ייצוג נשים), מוסרת:

תנועת הנשים הפמיניסטית ש.י.ן -שיויון ייצוג נשים, המומה מהעונש הקל שגזר בית המשפט על האנס יניב נחמן.

לפני קצת יותר משנה, רשת האינטרנט היתה מלאה בתיאורי זוועה של המעשים המגונים שביצע האנס יניב נחמן בבחורות איתן יצא. בטענות כלפי האנס נטען כי נהג למזוג לנשים שאיתן יצא אלכוהול, ואז, כשהיו מעורפלות חושים וללא יכולת להתנגד, הוא צילם אותן על פי החשד בתנוחות אינטימיות ובעל אותן שלא בהסכמתן. צוות החקירה סיפר כי נחמן פעל כך עם נשים רבות, שהתעוררו עירומות לצדו ולא זכרו מה קרה מרגע השתייה ועד שהתעוררו, כאשר לחלקן זה היה מפגש ראשון איתו.

אתמול פורסם פסק הדין בעניינו. האנס יניב נחמן הודה והורשע באונס ובמעשה מגונה בצעירה. במהלך החקירה המשטרה אף בדקה 3 תלונות של נשים נוספות שטענו שהוא טשטש אותן באמצעות סם אונס, אך בשל קושי בהוכחות – הוסר הסעיף מכתב האישום. על כך הוא נענש על ידי בית המשפט בגזר דין קל של חצי שנה של עבודות שירות, בטענה כי הפרסומים הנרחבים והמקיפים על אודות פרטי החקירה וחשיפת זהותו פגעו פגיעה הרסנית ושלא לצורך בשמו הטוב.

בשבועות האחרונים התפטרו שני פוליטיקאים בעקבות תלונות של נשים כי הם הטרידו אותן מינית. אותן נשים לא פנו למשטרה ולמערכת המשפט. אבל צדק הושג: שני הפוליטיקאים – חבר כנסת ושר בכיר – התפטרו. הקריירה הפוליטית והציבורית שלהם – חוסלה.

ביקורת רבה ספגו אותן נשים שבחרו לפנות לרשתות החברתיות ולא למערכת החוק הרשמית של מדינת ישראל, אך לאור גזר הדין המעליב והמקומם שגזר בית המשפט על האנס יניב נחמן, אין אלא להבין כי צדק לא קיים במערכת המשפט.

הנשים שנפגעו על-ידי האנס יניב נחמן ופנו למשטרה ולבית המשפט, עשו זאת מתוך אמונה כי מערכת החוק והצדק תמצה את הדין עם מעשי הזוועה שעברו. התוצאה היא גזר דין קל של חצי שנת של עבודות שירות.

בפסק דין זה שולח בית המשפט מסר חד וברור לנשים – אל תתלוננו.

נשים, בחורות ונערות צעירות לעולם לא ירגישו בטוחות במרחב הציבורי כל זמן שאנסים מורשעים יסתובבו ברחובות מבלי לתת את הדין, כל זמן שנגזרים עונשים קלים של עבודות שירות אשר שולחים מסר שגוף האישה מותר באלימות מינית.

זאת ועוד, גזרי הדין חייבים להשתנות יחד עם שינוי התפיסות שעומדות מאחוריהם.

בית משפט הקובע כלפי אישה שנאנסה ש"הנאשם פגע בערכים יסודיים… ופגע בה מינית. ואולם, מידת הפגיעה בערכים החברתיים אינה ברף הגבוה" ובאותה נשימה קובע כלפי האנס המורשע כי "הפרסומים הנרחבים והמקיפים על אודות פרטי החקירה, תוך חשיפת זהות הנאשם ותמונתו… פגעו פגיעה הרסנית ושלא לצורך בשמו הטוב", הוא בית משפט שמציב ומגדיר סולם פגיעה ברור. סולם המציב את הפגיעה בשמם הטוב של גברים כפגיעה חמורה והרסנית יותר מהפגיעה שנפגעות נשים שהותקפו מינית בצורה אלימה תוך חילול כבודן וזכויותיהן הבסיסיות.

אנו, חברות תנועת ש.י.ן דורשות מהפרקליטות להגיש ערעור ומבית המשפט לשוב ולדון בעונש הקל שניתן לאנס המורשע.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.