בעלי טוען שהוא לא ייתן לי גט אלא אם אתן לו את הילד למשמורת וכן את הבית. האם הוא יכול לדרוש זאת? שאלות ותשובות בנושא מעמד אישי / עו"ד אריאל דרור

i_love_you

שאלה:

בעלי טוען שהוא לא ייתן לי גט אלא אם אתן לו את הילד למשמורת וכן את הבית. האם הוא יכול לדרוש זאת? האם הילד אמור להיות אצל האם ?

תשובה:

בעלך יכול לדרוש כל דבר, אך לא בהכרח יקבלו. ככלל העיקרון המנחה בקביעת משמורת הילדים הוא: "עיקרון טובת הילד".

בנוגע לבית – ההלכה היא שרכוש שנרכש במהלך הנישואין שייך לשני הצדדים בחלקים שווים, גם אם נרשם על שם אחד מהם, אך גם כאן לא פירטת ואין לי מספיק אינפורמציה לגבי מועד רכישת הבית, אופן הרישום וכו'.

שאלה:

אשתי הגישה לאחרונה תביעת מזונות נגדי, בשמה ובשם 3 ילדינו. התביעה היא על סכום אסטרונומי, שמעולם לא הוצאנו. אציין כי אשתי עובדת במשרה חלקית, ואני משתכר כ- 8000 ₪ לחודש, אולם יש לי דירה מהוריי שהנני משכיר בעלות חודשית של 5000 ₪ ויש לי חסכונות שונים. מה גובה המזונות שיפסקו לי? האם הדירה והחסכונות שבבעלותי רלוונטיים?

תשובה:

כאשר ביהמ"ש קובע מזונות, הוא בוחן את צרכי הילדים ואת השתכרות ההורים, לרבות השתכרותם מנכסים שונים. לכן, השכירות והחסכונות שלך הם בהחלט רלוונטיים לפסיקת המזונות. עליך להוכיח לביהמ"ש את הסכום האמיתי שהוצא בפועל למען המשפחה עת גרתם יחד, על מנת להוכיח כי הסכום אותו דורשת האישה הינו מופרז. אציין גם כי ככל שיפסקו לאשתך מזונות אישה, הרי שאלה יתבטלו עם הגירושין.

שאלה:

אבי הינו קשיש בן כ – 80. בעת האחרונה, מצבו הרפואי הדרדר מאוד, ונאלצנו להעביר אותו להתגורר בבית אבות.  לאבי רכוש רב, והנני חוששת כי צד ג', ינסה לשכנע את אבי להעביר לו את רכושו  ע"י עריכת צוואה, תוך שהוא מנצל את ההידרדרות במצבו הקוגניטיבי. מה אני יכולה לעשות כדי למנוע זאת?

תשובה:

על מנת למנוע מצב בו אביך יערוך צוואה כאשר הוא לא מודע לה ולתוצאותיה, עלייך לבקש להתמנות כאפוטרופסית על אביך. ניתן לבצע מינוי זה ביחס לרכושו, ו/או ביחס לגופו- כלומר, אם עליו לבצע פעולות רפואיות שונות, ו/או ביחס לדין- כלומר, אם מתנהלים הליכים משפטיים בענייניו.

במקרה בו בית המשפט ימנה אותך כאפוטרופוסית על אביך, אזי אביך לא יהיה יכול לבצע פעולה משפטית, כגון צוואה, וגם אם זו תיערך על ידו- הרי שלא יהיה לה תוקף. הנני מציע לך לפנות בהקדם לביהמ"ש לענייני משפחה לצורך הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס ולהצטייד במסמכים הרפואיים המתאימים המעידים על מצבו הקוגניטיבי.

שאלה:

אני ובן זוגי מנהלים יחד קשר מחייב מזה כ-13  שנים. יש לנו ילד משותף, ואנו גרים תחת קורת גג אחת. איני עובדת, אך מושכת כספים מהחשבון המשותף, וזאת בהסכמת בן זוגי, שמשתכר סכומים גבוהים. באם אני ובן זוגי נפרד, מהן זכויותיי ומהן זכויות בני?

תשובה:

באם את ובן זוגך תיפרדו, אזי ילדך יהיה זכאי למזונות אשר ייפסקו בהתאם להשתכרות בן זוגך, השתכרותך וצרכי הילד עצמו. אין כל משמעות לעובדה כי את ובן זוגך אינם נשואים בכל הנוגע לפסיקת מזונות קטין.

ביחס אלייך, הרי שלעיתים ביהמ"ש פוסקים מזונות משקמים לידועה בציבור,  כאשר מוכח כי האישה אינה יכולה לקיים את עצמה, וכי בן הזוג מסוגל לשלם. באם לא הוסכם ביניכם אחרת ובהסתמך על פרמטרים נוספים, כגון משך הקשר וקיום ילדים משותפים. מזונות אלו ייפסקו לזמן מוגבל, ובסכום עליו יחליט ביהמ"ש. אציין כי ביהמ"ש לא ממהרים לפסוק מזונות מזוג זה,  אלא במקרים מיוחדים כאשר יכולת ההשתכרות של האישה אינה גבוהה.

 

לשאלות נוספות ניתן לפנות למייל: drorlawoffice2@gmail.com

 

כל האמור במאמר זה לא בא במקום ייעוץ משפטי פרטני ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.