"מסתור" – שתי נשים, משימה אחת – סרט חדש – בקורת סרט

סרטו של ערן ריקליס – מסתור

גולשיפטה פרהאני | נטע ריסקין

יהודה אלמגור | דורייד לידאווי | עם האלוק בילגינר | מרק וושקה | וליאור אשכנזי

על פי הסיפור "החוליה" מאת שולמית הראבן

בבתי הקולנוע החל מ-25.1.18

שתי נשים. משתפת פעולה לבנונית וסוכנת מוסד ישראלית שנשלחת לשמור עליה בדירת מסתור בגרמניה בה שום דבר אינו בטוח ואי אפשר לבטוח באיש.

סיפור אינטימי עטוף באיום מתמיד שהולך ומתקרב אל מקום המסתור של שתי הנשים.

"מסתור" הוא סרט מתח דרמטי המגולל את סיפורה של נעמי (נטע ריסקין), סוכנת מוסד שנשלחת לשמור על מונה (השחקנית האיראנית גולשיפטה פרהאני), משתפת פעולה לבנונית שנחשפה והוצאה בבהילות מביירות על ידי המוסד. מונה עוברת ניתוח פלסטי כדי שתוכל לעטות על עצמה זהות חדשה ולהמשיך הלאה לחיים חדשים. היא מועברת לשבועיים התאוששות בדירת מסתור בהמבורג, גרמניה. המשימה הלכאורה קלה שמוטלת על נעמי הופכת להיות מסע מורכב בו אף אחד אינו בטוח והכל יכול לקרות בכל רגע נתון. על רקע הסכנה שמרחפת מעליהן, השבועיים שהן מעבירות יחדיו בזהויות בדויות מאלצים אותן לתת אמון זו בזו ולהתמודד עם עברן.

ערן ריקליס: "'מסתור' מייצג נאמנה את המסע שלי להביא את סיפורו האנושי והמורכב של המזרח התיכון ולתת לו מימד אוניברסלי שיאפשר לאנשים ברחבי העולם לרדת לעומקו".

"מסתור" יופץ ברחבי ארה"ב וקנדה בפברואר 2018 . הסרט ייצא למסכים בגרמניה ובצרפת במהלך החצי הראשון של 2018 ומיועד להימכר למספר רב של מדינות ברחבי העולם.

התסריט נכתב על ידי ערן ריקליס על פי הסיפור הקצר "החוליה" מאת הסופרת המנוחה שולמית הראבן, שראה אור בשנת 1986 תחת שם העט טל יערי. הספר יראה אור מחדש בהוצאת כנרת זמורה ביתן לכבוד צאת הסרט לאקרנים.

 

ערן ריקליס, במאי, מפיק ותסריטאי זוכה פרס אופיר. בין סרטיו עטורי הפרסים והמוערכים: "גמר גביע" (פסטיבל וונציה וברלין), "זהר" (להיט קופתי בשנתו התשעים), "צומת וולקן", "הכלה הסורית" (למעלה מ-20 פרסים בינלאומיים כולל פרס הקהל בלוקרנו), "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" (5 פרסי אופיר כולל הסרט והבימוי הטובים ביותר, פרס הקל בלוקרנו), "עץ לימון" (זוכה פרס הקהל בפסטיבל ברלין ובפסטיבל סאן סבסטיאן), "להישאר בחיים" (פרס הקהל – מקום שני –  בפסטיבל טורונטו), "ערבים רוקדים" (לוקרנו, טלורייד) ועוד. רוב סרטיו של ריקליס הופצו בהצלחה ברחבי העולם. "מסתור" הוא סרטו ה-12.

דבר הבמאי

מסתור הוא מפגש בין מוטיבים חברתיים ופוליטיים שאני עוסק בהם שנים רבות לבין חיבתי לסרטי מתח בסגנון ג'ון לה קארה. שתי נשים, שונות, מסוכנות בדרכן, נפגשות בנסיבות טעונות ומורכבות בדירת מסתור בדירה הממוקמת בארץ שזרה לשתיהן – גרמניה. שתי נשים בסיר לחץ הן הסיבה המרכזית בגללה כתבתי וביימתי את הסיפור הזה. האווירה מסביב – אווירת טרור שמתקרב ללב אירופה, אווירה של כאוס חסר שליטה, זו הסיבה השנייה. השילוב בין שני האלמנטים הם הסיבה השלישית והמנצחת שבגללה נכנסתי לעולם המורכב הזה של חשאיות, נאמנות, בגידה, הונאה לצד מורכבות נשית, חיבור בין שני קטבים, מסע רגשי גדול שנע באזורים מסוכנים מכל הבחינות. נעמי ומונה מתכתבות עם סלמה ומירה מעץ לימון, עם אמל ומונה מהכלה הסורית, עם עדנה ונעמי מערבים רוקדים. מתכתבות ומתפתחות הלאה כפי שאני מתפתח מסרט לסרט, מסיפור לסיפור, מהתמודדות להתמודדות.

התסריט מבוסס על סיפור קצר מאת טל יערי שלמעשה הסתבר שהוא שם צללים של הסופרת המנוחה שולמית הר אבן. קראתי את הסיפור לפני כמעט שלושים שנה ותמיד ידעתי שאגיע לעשות סרט על פיו. המשימה המרכזית היתה לעבד סיפור שנכתב בשנות השמונים לימינו אנו ולתת תחושה של מציאות עכשווית ואמיתית אל מול סיפור שהוא בעצם על זמני מבחינת המוטיבים שלו. זה סוד הקסם בעיניי – להיות רלוונטי ואמין ומצד שני לספר סיפור שהוא קודם כל דרמה, סיפור, מסע רגשי – אבל תמיד מחובר למה שקורה מסביב, למה שקורה במזרח התיכון ובעיקר – למה שקורה אצלנו בבית גם אם הסיפור ממוקם בלב אירופה.

מסתור – מסע מרגש ורגשי אל נבכי המזרח התיכון מנקודת מבטן של שתי נשים שהן חלק ממשחק גדול בהרבה ומנקודת מבטי שמנסה לראות הכל מלמעלה אבל גם להישאר עמוק בתוך הרגש של הסיפור והדמויות, עמוק בתוך המסתורין של מסתור.

 

שחקני "מסתור":

גולשיפטה פרהאני Golshifteh Farahani בתפקיד מונה

גולשיפטה פרהאני נולדה ב- 10 ביולי 1983 בטהרן. שחקנית, מוזיקאית וזמרת איראנית שחיה כעת  בצרפת עקב חילוקי דעות עם השלטון האיראני. גולשיפטה הופיעה בכ-30  סרטים שרבים מהם קיבלו הכרה בינלאומית. היא הייתה מועמדת לפרס השחקנית המבטיחה ביותר עבור תפקידה ב"אבן הסבלנות" בטקס פרסי סזאר 2014 בצרפת, זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר עבור "בוטיק" בפסטיבל נאנט. הופיעה בתפקידים ראשיים בסרטי במאים איראנים ובינלאומיים רבים, לרבות אסגאר פרהאדי, ג'ים ג'רמוש, בהמן גובאדי, יואכים רונינג, רידלי סקוט. בעקבות הופעתה בסרטו של סקוט "גוף השקרים", נקלעה גולשיפטה לעימותים עם שלטונות איראן והחליטה לעזוב. סרטה האיראני האחרון היה "אודות אלי" (פרהאדי) שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל טרייבקה (2009) ודב הכסף בפסטיבל ברלין. גולשיפטה, בעלת אישיות מורכבת וסוחפת, נבחרה על ידי ריקליס לגלם את מונה.  השאלה האם שחקנית איראנית יכולה לשחק בסרט של במאי ישראלי נענתה בתשובה "שאם אנחנו לא נהיה אמיצים בבחירות שלנו, מה הטעם ליצור אמנות?"

נטע ריסקין Neta Riskin בתפקיד נעמי

נטע היא היום מהשחקניות הבולטות בישראל שכיכבה בקשת רחבה של סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה בישראל ובאירופה. קשה להגדיר את נטע בשל יכולתה להתאים את עצמה לתפקיד ולהשאיר את חותמה הייחודי, הקולנועי מאוד, בכל תפקיד שגילמה עד כה. נטע עבדה עם כמה מהבמאים הבולטים בישראל כולל ניר ברגמן, יוסף סידר, שבי גביזון ועוד וכיכבה בסדרה המופתית "שטיסל" שעבור תפקידה שם זכתה בפרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה. בימים אלה נטע מצטלמת לעונה השנייה של הסדרה "כפולים" ולעונה השנייה של "איש חשוב מאוד". ריקליס ליהק את נטע לאחר מסע ארוך של מבחני בד חוזרים אבל היום הוא אומר: "היה לי ברור כמעט מהרגע הראשון שנטע תהיה נעמי רימון. היא פשוט התאימה לדמות בכל מובן, בעיקר במובן המורכבות הרגשית וההזדהות המוחלטת שלה עם הדמות שכתבתי".

ליאור אשכנזי Lior Ashkenazi בתפקיד גד

מבכירי השחקנים בקולנוע, תיאטרון וטלוויזיה בישראל, מוכר ואהוב גם ברחבי העולם. אחד מתפקידיו הראשונים של ליאור מיד עם תום לימודיו בבית צבי היה בסדרה "סטרייט ולעניין" של ריקליס (ערוץ 1, 1994) שם הופיע בפרק אחד. מאז השאיפה לעבוד שוב יחד הייתה הדדית אך לא הוגשמה עד שפגישה כמעט מקרית הובילה לתפקידו של ליאור כאיש המוסד, גד. תפקיד אורח אך משמעותי ביותר. וכמה מילים על הקריירה של ליאור: הוא פרץ לתודעה עם "נישואים מאוחרים" של דובר קוסאשווילי בשנת 2001 ומאז כיכב בסרטים כמו "ללכת על המיים", "הערת שוליים" ולאחרונה בסרטו של שמואל מעוז "פוקסטרוט" עבורו קיבל פרס אופיר שלישי עבור תפקידו. ריקליס אומר: "היה לי חשוב להביא לתפקיד הזה שחקן שמגלם גם את הישראליות המושלמת וגם מביא ניחוח בינלאומי למסך. ליאור מגלם את כל מה שטוב בכוכב קולנוע – כריזמה, רגש, דיוק ופשוט כישרון".

דורייד לידאווי Doraid Liddawi בתפקיד נעים

יליד נצרת, 1984. שיחק במשך שנים על במות התיאטרון בנצרת, מזרח ירושלים, חיפה ותל אביב. ב-2009 הופיע לראשונה בקולנוע בסרטו של אילי סולימאן "הזמן שנותר" ולאחר מכן בתפקידים שונים בסרטים של ג'וליאן שנאבל, קרן ידעיה, האני אבו-אסד ולאחרונה בסרט "עניינים אישיים". כמו כן הופיע רבות בסדרות טלוויזיה כמו פאודה, בני ערובה, מתים לרגע, עבודה ערבית ועוד. ריקליס: "כשחושבים על אנשי חיזבאללה רואים מיד גברים מזוקנים ומאיימים. אבל אני רציתי קודם כל בן אדם. בן אדם חכם, לא מתלהם, רגיש וגם נאה. דורייד נתן לי את המענה באופן מושלם".

יהודה אלמגור Yehuda Almagor בתפקיד אבנר

מהשחקנים הבולטים של במת התיאטרון בישראל, יהודה עבר להתגורר בגרמניה אבל מקפיד להופיע בקולנוע ובטלוויזיה בישראל. יליד 1959 הוא למד משחק באוניברסיטת תל אביב. סרטו הראשון היה "שחקנים" של רוני ניניו. מאז הופיע בקשת רחבה של סרטים כולל מוקי בוערה, נורמן, פוקסטרוט ועוד ובסדרות טלוויזיה כמו סוזאנה הבוכיה, המקוללים ועוד. ריקליס: "ליהקתי את יהודה מיד. איש מוסד בגרמניה, איש סוד, איש שקט אבל עוצמתי – רק יהודה היה יכול לגלם אותו".

צוות "מסתור":

צלם: סבסטיאן אדשמיד Sebastian Edschmid

צלם גרמני, תושב ברלין. בין הסרטים הרבים שצילם: אדם בן כלב (פול שריידר), אדמה משוגעת (דרור שאול), התחנה האחרונה (מייקל הופמן), מוות שחור (כריסטופר סמית) ועוד סדרות וסרטי טלוויזיה רבים לאורך שנות פעילותו.

עורך: ריצ'רד מריצי Richard Marizi

עורך צרפתי, תושב פריז. בין הסרטים הרבים שערך: החיים בורוד (אוליבייה דהאן), ערבים רוקדים (ערן ריקליס), אנטוני זימר (ג'רום סאל), נהר אדום (אוליבייה דהאן) ועוד רבים.

מוסיקה מקורית: יונתן ריקליס Yonatan Riklis

בוגר בהצטיינות של בית הספר לג'אז של אוניברסיטת ניו סקול בניו יורק, נגן פסנתר ומלחין שהופיע בהרכבים רבים ומגוונים בישראל, אירופה וארה"ב שם הופיע בכל המועדונים של ניו יורק. הלחין את המוסיקה לסרט ערבים רוקדים, קפה אירופה (ציפי טרופה) וכעת למסתור עליו היה מועמד לפרס אופיר.

במאי: ערן ריקליס

תסריט: ערן ריקליס על פי הסיפור "החוליה" מאת שולמית הר אבן

מפיקים: בטינה ברוקמפר, מיכאל אקלט, אנטואן דה קלרמון-טונר, ערן ריקליס

מפיקים אחראים: משה אדרי  לאון אדרי   מפיק שותף: איירה ריקליס

צלם: סבסטיאן אדשמיד

עורך: ריצ'רד מריצי

מוסיקה מקורית: יונתן ריקליס

עיצוב אמנותי: ברטרם שטראוס  חפי בוהם דורית בן שושן (ישראל)

עיצוב תלבושות: פראוקה פירל נתן אלקנוביץ ורוסריו ניסתיקו (ישראל)

עיצוב פס קול: גיל תורן

מפיק בפועל (ישראל): מיקי רבינוביץ

הפקה ישראל: ערן ריקליס הפקות  סרטי יונייטד קינג


ישראל | 2018 | 93 דקות | אנגלית, עברית, ערבית, גרמנית

מסתור – בקורת סרט

מאת: עדית קמחי

סרט מיוחד שאינו רק על מבצע של סוכנת מוסד אלא גם משתף את הקהל אל תוך המבצע ממש, כשהוא נדרש לפענח את חלקי העלילה החסרים.  על פניו סרט מתח, שהוא איכותי, מינימליסטי, כמעט מרומז. ברמה היותר עמוקה הסרט מעלה את השאלה הערכית ביותר: האם ובאיזו מידה המדינה ו/או שירותי הביטחון שלה שומרים על הסוכנים ועל המקורות. השאלה הזו לא מקבלת מענה חד משמעי. הצופה יחליט. אחרי שישלים את פתרון החידה הבלשית.
נעמי משוחקת טוב ע"י נטע ריסקין. היא קשוחה וחושיה חדים ביותר, ועם זאת עדינה ושברירית. לינה (גולשיפטה פרהאני) – עד סוף הסרט המשחק שלה לא מובן. רק בדיעבד מבינים מה עברה ולמה נהגה כפי שהיא נהגה. ליאור אשכנזי לא בולט בסרט, וכך שאר השחקנים.

סרט מומלץ לאוהבי הז'אנר.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.