האם הפרעת קשב וריכוז משפיעה על הסקס? / אורן זך

נשיות, מיניות, זוגיות אצל נשים עם הפרע קשב וריכוז

מאת: אורן זך – מרצה ומנחה הורים וצוותי חינוך לאתגרי קשב וריכוז

התמונה להמחשה בלבד
התמונה להמחשה בלבד

 

כמי שאובחנה בגיל 40 עם הפרעת קשב וריכוז, הרגשתי שבמשך 40 שנים אני חיה במדבר בתחומים רבים בחיים, ביניהם בדידות חברתית וקשיים בהבנת מצבים חברתיים ומערכות יחסים זוגית. במהלך שנים אלו חייתי בזוגיות, נולדנו לנו שני ילדים אך לאחר שבע שנים הזוגיות התפרקה.
בעקבות האבחון הגיעו הבלבול והשאלות, האם מערכת היחסים וכל הקשרים בעבר היו מושפעים מהלקות? או אולי זו רק מי שאני? לא ידעתי מי אני.  מה שהביא אותי ללכת לטיפול אצל פסיכולוגית תקופה ארוכה. בתקופה זו למדתי להכיר את העצמי ובין היתר יצאתי ללימודים אקדמיים.

במהלך הלימודים החלטתי להתעמק  בנושא השפעת הפרעת קשב וריכוז על נשים . נושא זה עניין אותי מהמקום האישי שלי בנקודות מבט שונות והיבטים שונים.

מטרת הטור לעלות את הנושא של מיניות – מין – SEX של נשים עם הפרעת קשב וריכוז ולהציג את הצד שלא מדברים עליו בקול, בשיחת סלון או על המסך – היות ובכל זאת מדובר בנושא אינטימי ופרטי ועם זאת יש חשיבות שהנושא ידובר. יחד עם זאת אין באמת פתרון. המודעות לנושא והשאלות הבאות בעקבותיה, טומנים בחובם את הפתרון האינדיוידואלי הרצוי לכל אחת.

הספרות מתארת את אחד המאפיינים הבולטים אצל אנשים עם הפרעת קשב שהינו צורך בעניין, אתגר, וריגוש. אנשים רבים עם הפרעת קשב משתעממים בקלות, ולכן הם מתקשים להתמיד בתחום פעולה אחד או בתחום עניין אחד. גם בתחום המיני אנשים ונשים עם הפרעת קשב זקוקים לעניין ואתגר.

זה מתחיל כאשר אישה שמחפשת בן זוג אך  אינה מודעת לצורך זה שלה שקשור בהפרעה, היא עלולה ליצור לעצמה את הריגוש המבוקש על ידי החלפה מתמדת של בני זוג, ולחוות תחושת תסכול וחווית כישלון. כאמור זה מתחיל בבחירת הפרטנר/ית. מצד אחד קיים רצון וכמיהה לאהבה אך, גם קשר ליצירת ריגושים. ריגושים אלו הם לפעמים לא רק ריגושים טובים – למשל: אישה יכולה לבחור לצאת עם גבר נשוי בשביל הריגוש שבהסתתרות…מנגד אישה שתצא עם גבר "גבר" פרפר כדי לתפוס אותו כל פעם מחדש לסבול לבכות ובכך היא תייצר את הריגוש לו היא זקוקה. אישה זו לא תבין למה היא נכנסת שוב ושוב לאותם מערכות יחסים הרסניים נשים עם הפרעת קשב והפרטנרים/יות שלהם/ן לא מודעים עד כמה ההפרעה גם משפיעה חיי המין שלהם מה שיקשה עליה לעצור את מעגל הקסמים. גם נשים שאינן סובלות מהפרעת קשב יכולות לחפש ריגושים מהסוג השלילי מה שמוביל למערכות יחסים שטוחות ללא עומק רגשי. המודעות לכך תסייע לכל אישה להביט במראה הפנימית. להתבונן ואחר כך להחליט מה עדיף לה.

בתוך מערכת היחסים האינטימית, נשים לא מדברות על הרעשים שיש להן בראש בזמן פעילות מינית. הראש נמצא בכל מיני מקומות ולפעמים צריכות מסיחים שיעזרו להן כמו אלכוהול או סמים – כדי להיות ולחוות את הכאן ועכשיו. יהיו נשים שירצו מין קשוח יותר, אלים יותר ולעומתן יהיו את אלו אשר יתקשו לחוש כאב  אפילו מינימלי. הסיבה קשורה בין היתר בקושי בוויסות הפיזי – יש את אלו שבשביל להרגיש צריכות מגע חזק – כמו ילד שמבקש כל הזמן שיחבקו אותו חזק – לעומת אותו ילד שלא מוכן בשום אופן שיחבקו או אפילו לקבל נשיקה מההורה שלו.

נושא נוסף שלא מדובר בקול  הוא נושא  התנוחות כמשהו שנותן מענה לריגוש וגיוון שהן זקוקות כחלק מלקות הפרעת קשב.

אין ספק כי בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות לשכיחות של הפרעת קשב אצל נשים ולקשיים הייחודיים שאיתן מתמודדות נשים אלו, אך עדין נושא המיניות SEX  לא מדובר בקול רם, נראה כי החברה כיום יותר פתוחה ומשוחררת לדבר על מין סקס ואינטימיות אך, כל עוד החוויה של בעלת הפרעת קשב שהיא אינה פועלת לפי הנורמה הנושא לא ידובר או יחשב בחברה כסטייה מה שימנע מנשים ואנשים להבין כי הפרעת קשב אינה סוגיה איתה מתמודדים רק בחדרי אקדמיה, בעבודה בהתארגנות, אלא גם בחדרי המיטות.

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.