פילוסופיה (של השכפול) לשבת ולתחילת שנת הלימודים האקדמית

פילוסופיה (של השכפול) לשבת ולתחילת שנת הלימודים האקדמית 

מאת: פרופסור שמעון אזולאי

 

פרופסור שמעון אזולאי
פרופסור שמעון אזולאי

 

 

 

 

 

הזדמנה לי שיחה עם הבת שלי וחברה שלה על סוגיית שיעורי הבית (ט'). החברה סיפרה שפעם היא נתנה לחברה אחרת להעתיק את התשובות, אלא שרצה המקרה, והחברה הזו נאלצה לקרוא את התשובה בשיעור. התשובה הייתה מעולה והמורה שיבחה והיללה אותה לפני כולם. הַחֲבֵרָה המועתקת לא יכלה לשאת את זה. היא התפרצה ואמרה למורה שזו למעשה התשובה שלה. כי יש רגע שלא משנה לנו המחיר – האנושי פורץ מאתנו. ניתוק הקשר בין האדם ובין תוצריו הייחודיים היא פגיעה אנושה בכבודו.
וזו כבר מגפה – בכל מקום מעתיקים. וכבר ראיתי שיש מי שמעתיק סטטוסים של אחרים ומעלים את שמם, וכל ברכה ליום הולדת היא העתקה נטולת אותנטיות של מיליוני הברכות שקדמו לה ("אושר ועושר…."). כך בבתי הספר, ולאחרונה – מגפה קטלנית באוניברסיטאות ובמכללות. ומי שמעתיק בלימודים, הוא כנראה גם אדם משוכפל בכל שדרות חייו – אדם ללא קול אישי.
וזה לא רק פגם מוסרי של גניבת דעת, זה גם חטא קיומי של האדם כנגד עצמו. ובכל פעם שאני מגלה סטודנט שהעתיק או קנה עבודה, נשבר לי הלב. ולפעמים הם אפילו הורים לילדים, ואני חושב איך זה מהדהד אליהם. ואני חוזר ואומר לסטודנטים ולסטודנטיות: "אני לא צריך מילים יפות ומפוצצות, לא אכפת לי מטעויות לשוניות ואני לא מתרגש מזה שקצת פספסת את אפלטון, רק דבר אחד מעניין אותי – תן לי לשמוע את המוסיקה שלך, את רצף המילים הייחודיות שלך, אני מיד מזהה שאתה מנגן לי עבודות שכבר קראתי אלף פעם. תן לי את החידוש שלך, תן לי את הייחודיות שלך, היא תמיד עדיפה לי על יצירות פלקטיות ומשוכפלות. אני רוצה לשמוע אותך".
ודע/י לך שאנו פוסעים לעולם שבו השאלה היחידה שתישאל/י היא – "מה ייחודי בך?". וכבר התרגלת להעתקה ולזיוף, התרגלת לשכפול ולשעתוק, והקול האישי שלך יהיה כבר כל-כך חלש שלא תצליח לשמוע אותו, הוא יידום לנצח, וגם אתה תיעלם יחד איתו.
שבת שלום

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.