מה גורם לאישה צעירה בת 41, נשואה, ואמא לשלושה ילדים קטנים להחליט החלטה שתציל חיים של מישהו אחר?

מה גורם לאישה צעירה בת 41, נשואה, קרייריסטית ואמא לשלושה ילדים קטנים לקום בוקר אחד ולהחליט החלטה שתציל חיים של מישהו אחר?

מאיה ארטן ויסמן – תרמה כליה והצילה חייםמאת: רויטל מורדי

מה גורם לאישה צעירה בת 41, נשואה, קרייריסטית ואימא לשלושה ילדים קטנים לקום בוקר אחד ולהחליט החלטה שתציל חיים של מישהו אחר?

את השאלה הזו שאלתי את מאיה ארטל ויסמן מקיבוץ ניר דוד, שבעמק המעיינות, ושבדיוק היום לפני שלושה חודשים נפרדה מכלייתה לשלום כדי להציל את חייו של גבר אחר.

הגבר הזה הוא במקרה בן זוגה של חברה טובה של בעלה. המשפחות מכירות שנים. הילדים משחקים יחדיו בסופי שבוע.

על כן מאיה ידעה שהיא לא יכולה לעמוד מן הצד באדישות." את מבינה", היא אומרת לי בשיא הטבעיות, "רוב החיים אנו יושבים על הגדר ולא מקריבים את חיינו בשביל האחר. אצלי ההזדמנות לעזור דפקה בדלת".

אני שואלת אותה אם כאמא לא היו לה חששות שביום מן הימים אולי חלילה ילדיה יזדקקו לכליה והיא לא תוכל לתת להם. "קודם כל, אין שום ערובה שבין קרובי משפחה תהיה התאמה, דבר נוסף –  הקרובים מדרגה ראשונה עולים לראש התור של הממתינים באופן אוטומטי אם נוצר מקרה שחייבים תרומה".

איך בעלך ערן הגיב כשחזרו בדיקות ההתאמה?

"מצד אחד הוא שמח שאנו יכולים לעזור, מצד שני הוא חשש ודאג לי וכמובן הבין שהוא צריך להתמודד לבד גם שלושה ילדים קטנים בבית בימים שאני בבית חולים".

האם היחסים בין הנתרם ואשתו לבינכם נעשו קרובים יותר מאז התרומה?

"אין ספק שנותרנו חברים טובים ואף הפכנו לסוג של משפחה. יש תחושה של אסירות תודה, אבל אני ביקשתי שהקשר לא ינהל אותנו. בוודאי שעל מנת להקליל את האווירה יש המון הומור ולא מעט בדיחות שחורות. אנו באופן טבעי מרגישים קרובים יותר".

האם בעינייך נשים תורמות שונות מגברים תורמים?

"כנראה מעצם זה שאנו נשים ואנו עוברות לידות, אנו חזקות יותר נפשית. אני דיברתי גם עם גברים שעשו זאת ואם נשותיהם שגרסו שההחלמה קשה, בפועל חזרתי לעצמי די מהר, מצד שני גם ילדתי שלוש לידות ללא אפידורל, אז הכול יחסי".

הסיפור שלך ללא ספק מעורר השראה, האם כבר פנו אלייך אנשים שרצו להתייעץ איתך על התהליך?

"אכן. העמק הוא מקום קטן והעניין סביב היה רב. צריך להבין שיותר מ-10 אנשים מהעמק כבר עשו זאת לפניי- עובדה שדי מנרמלת את השיח סביב הנושא, ובכל זאת עברו רק שלושה חודשים מהתרומה, כך שעדיין מתעניינים ושואלים שאלות גם בסביבת העבודה, ואני יותר משמחה לענות ולשפוך אור על הנושא".

מאיה היא אחת מיותר מ- 780 תורמי כליה שתרמו באמצעות עמותת "מתנת חיים" שמגייסת ומלווה מתנדבים בריאים שתורמים כליה לחולים הזקוקים להשתלה. ג'ודי סינגר, סמנכ"לית הארגון, ציינה שהתרומה של מאיה חשובה במיוחד כי הרוב הגדול של תורמי הכליה עד היום באים מהמגזרים הדתיים. "אנחנו מעוניינים מאד להרחיב את בסיס תורמי הכליה ובחודשים האחרונים התחלנו קמפיין להעלאת מודעות בציבור הכללי. בנוסף, ברגע שאנשים מכירים תורמי כליה באופן אישי, כמו מאיה בעמק המעיינות, אז הנושא נראה אחרת והרבה יותר אפשרי."

 

למידע נוסף: עמותת מתנת חיים  https://info.kilya.org.il/

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.