מתגעגעת למה שהיה אתמול, למה שהיה לפני שנה ושנתיים ושלוש וארבע, מתגעגעת למקום, לזמן, לתקופה… טל בוקריס מתגעגעת

כשהייתי בת 17  לערך קראתי את הספר "המכתבים של יוני" , בפתיחה של הספר נכתב על "געגוע" והקטע הנ"ל נחרט  בליבי (בימים אלו אני תרה אחר המקור ואיני מוצאת- ממש מתגעגעת לזה).

מאת: טל בוקריס

טל בוקריס, מאמנת אישית ומנחת קבוצות

אני זוכרת שישבתי בסלון ביתו של חבר נעורי (עלם חמודות יפה תואר, אהבתי הראשונה  שנמשכה שש שנים בהן היינו ביחד – צמוד!) וקראתי את הקטע מהספר.

בעודי יושבת ליד מושא אהבתי, הבנתי על מה מדובר, גם כשהייתי קרובה לאהבה, פשוט התגעגעתי.
ככה זה "הגעגוע" – יש לו נטייה להיות נוכח לכרסם, להתפתל ולעקצץ בתעלות הלב.
ומאז, הגעגוע מלווה את חיי גם בימים של טוב וגם בימים של פחות.

מתגעגעת למה שהיה אתמול, למה שהיה לפני שנה ושנתיים ושלוש וארבע, מתגעגעת למקום, לזמן, לתקופה, לאנשים, לאוכל, לריח. אני פשוט טיפוס מתגעגע. אולי בגלל שאני רומנטית ללא תקנה ורגשית שכזו שכל דבר שרקומה בו האהבה אני נקשרת, נתפסת, מפנטזת ומתגעגעת.

בשפה העברית "געגוע" היא תחושה הקשורה לכמיהה או תשוקה לאדם, מקום, זמן, רעיון מסוים. תחושת הגעגוע מלווה לרוב באווירה של עצבות וכאב לב שלא דומה לשום כאב אחר. מן צביטה  מתמשכת בבטן החורטת בזיכרון מוכר וידוע, רחוק –קרוב ובלתי נגיש.

 יש געגוע  יומיומי לאנשים שאיתך : לילדים, לבן/בת -זוג,למשפחה,לחברה – געגוע שכזה הוא פשוט וקל, געגוע במרחק של נגיעה והוא מעלה בניחוחו תחושת נחמה שהנה עוד מעט תוכל/י לראות,לגעת,להרגיש ולהירגע.

יש געגוע למי שכבר לא בין החיים… געגוע כואב ועצוב, שמשאיר אותך חסר אונים ובודד למול תחושת הריקנות העצומה שאתה  חש , התהום הפעורה שלא משאירה שום תקווה. אך יחד עם זאת זהו געגוע שתופס בחיינו "נחלת קבע"  ונדמה שמתרגלים אליו ככל שהזמן עובר, עד כדי כך שלתחושת הגעגוע מתלווים זיכרונות  רחוקים ומתוקים המעלים חיוך נעים.

יש את הגעגוע לאהוב או אהובה שהיו ואינם, פשוט כי נגמר טרם הזמן, געגוע שכולו עצב וערגה, ים של דמעות ולב שזועק : "שובה אלי" – רק הגעגוע ואת/ה לבד.

 ויש עוד געגוע… – געגוע למשהו שקרוב כל-כך ורחוק כאחד… למשהו שכאילו שלך והוא לא… ובעצם אף פעם לא באמת היה שלך. געגוע לכל מה שיכול היה להיות ואם הוא היה….כנראה שהיה נפלא.

לגעגוע  יש ביטויים שונים: הוא יכול להוביל לעשייה ספונטנית כדי למלא את החסך או לפחות להרגיע במקצת את הכאב, זה יכול להיות משהו קטן כמו טלפון או סימוס וזה יכול להיות ב"אקסטרים" : לעזוב הכל  ולנסוע למקום או לאדם אליו אתה מתגעגע(דברים שקורים בד"כ רק בסרטים – חבל לא?).

הגעגוע גם יכול להוביל לעשייה אחרת, לכל מה שלא קשור למושא הגעגוע וזה בא לידי ביטוי בהשקעת זמן נוסף בעבודה , עיסוק רב בספורט, בילויים רבים עם חברים ובלבד שלא להיות רגע לבד, לא להתעסק בכאב,לנסות להעלים אותו,להתעלם ממנו.

געגוע הוא תחושה הקשורה לרגש האהבה בצורה כזו או אחרת. אין אדם יכול להתגעגע למישהו  או משהו שהוא לא אוהב או אהב פעם בחייו.

 כשמתגעגעים זה סימן שמקשיבים ללב. אל תפסיקו !!

כשמתגעגעים… צריך להתגעגע. לתת לגעגוע להיות בתוכך ולהרגיש. כל ניסיון הדחקה רק יידחה את התחושה,ובינתיים הגעגוע  ימשיך לקונן בלב,בבטן,בראש ויכאב.

כדי להתמודד עם התחושה מומלץ להשתמש בטכניקה פשוטה: הקציבו זמן לגעגוע באופן מודע. וזה הולך ככה: כשאתם מרגישים שתחושת הגעגוע מתחילה לפלח ללב, לבטן, עצרו כל פעולה שאתם עושים, וצאו ל-"הפסקת געגוע" של 5 ,10 ,15 דקות (כמה שתחליטו). אתם יכולים לצאת לעשן, לשתות קפה, לעשות סיבוב, להקשיב לשיר או סתם לשכב על המיטה ולהתגעגע. במצב כזה  בו אתם מאפשרים לעצמכם  להרגיש ולהתמודד, אתם נחים עם הגעגוע עד שהוא עובר. יכול להיות שפסק הזמן הזה יספק אתכם , עד הפעם הבאה ויכול להיות שזה השלב שתחליטו להיות רומנטיים במיוחד ולעשות מעשה שישפר את התחושה ואולי אף יביא לתוצאות רצויות.

הפסקת הגעגוע "מלמדת"  את הראש, המוח והלב  לזהות את התחושה, להכיר בה ולא לפחד ממנה וע"י כך מרגיעה את הגעגוע, פשוט כי נתתם לו מקום ולא התעלמתם ממנו.
כי ככה זה הגעגוע: "מתפלח" מידי פעם ופשוט רוצה שיתייחסו אליו קצת. אחר כך הוא עובר… עד הפעם הבאה, שהרי אי-אפשר באמת לברוח ממחשבות, אבל כן אפשר לבחור אותם בצורה מודעת וע"י כך להקל, במקרה הזה – על הגעגוע.

 

 

 

2 תגובות בנושא “מתגעגעת למה שהיה אתמול, למה שהיה לפני שנה ושנתיים ושלוש וארבע, מתגעגעת למקום, לזמן, לתקופה… טל בוקריס מתגעגעת”

  1. לפני שנתיים בן הזוג שלי אבא של הילדים שלי התאבד הוא עזב אותי בדרך הכי מרה שיש. עד היום הכאב הזה לא עובר אני לא יודעת מה לעשות

  2. יש לי געגעוע לאדם שאני יודעת שלא יהיה שלי לעולם וקשה לי להתמודד עם זה כי אני נשואה והוא בטח שכח ממני! לפעמים הייתי רוצה להחזיר את הגלגל לאחור.
    הגעגוע אליו מכרסם לי את כל העצמות.:(

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.