מטפלים בהורים? כל מה שצריך לדעת

מטפלים בהורים? כל מה שצריך לדעת

טיפול בהורים מבוגרים דורש משאבים לא מבוטלים של זמן וכסף. עם זאת, הכנה נכונה לגיל הזקנה ושימוש באביזרים ואמצעי עזר משפרים את איכות החיים של כל בני המשפחה

לאחר שני עשורים שבהם שיעור בני ה-65 ומעלה בישראל נשק בקביעות לעשירית מהאוכלוסייה, בשני העשורים הבאים הוא עתיד לזנק ל-14%. המשמעות בפועל היא גידול בשיעור הקשישים שיעברו את גיל 80 ושורה ארוכה של השלכות על חיי המשפחות. מעבר לזה, כבר עכשיו מעלה סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שמעל 927 אלף מהישראלים מטפלים בקביעות בקשיש אחד או יותר.

טיפול בהורים מוגדר מבחינת הלמ"ס כהשקעה של עד 20 שעות בשבוע. 71% מהאנשים שעוסקים בפעילות כזו העידו שהם משקיעים את מרב מרצים בסידורים מול הדואר, הבנק ובתי המרקחת, בעוד 43% סיפרו שהם נדרשים להעניק להוריהם טיפול אישי ואינטימי.

כמו כן, מעל 50% מהאנשים שמטפלים במבוגר מעל גיל 75 גם שוכרים עבורו מטפל צמוד בעלות ממוצעת של 3,500 ש"ח בחודש, בעוד שליש משכנים את הוריהם במוסדות שעלותם נעה סביב 14 אלף ש"ח בחודש. זה אומר שלטיפול בהורים יש היבט כלכלי לא מבוטל ושצריך להכניס את הנושא לחישוב של הוצאות התא המשפחתי כולו.

מה כדאי לעשות כדי לשפר את הטיפול בהורים?

כדאי לדעת שהטיפול בהורים קשישים הוא בסופו של דבר זכות שכרוכה באחריות רבה. ראשית, יש להקפיד על שמירת קשר כדי לשמר את היכולות הקוגניטיביות של ההורים ולמנוע דמנציה. במקביל, כך קל יותר להבחין בהופעתם של בלבול וחוסר התמצאות ולהפנות את ההורים לטיפול רפואי מתאים.

שנית, חשוב לשים לב לתרופות שההורים נוטלים ולתופעות הלוואי שלהן. אפשר לקבל אינדיקציה להרעה במצב הרפואי באמצעות מצב הרוח, רמת הפעילות והתלונות של קשישים ומבוגרים ותמיד כדאי לגלות מעורבות גם בכל הנוגע לקביעת התפריט התזונתי. קשישים נוטים לצמצם צריכת חלבון מלא שקיים בבקר, עוף, דגים, גבינות וביצים, אך התפקיד שלנו הוא להחזיר אותו לתפריט כדי לשמר את כוח השרירים שלהם ולשפר את התפקוד התקין.

איזה מוצרים יכולים לעזור להורים שלכם?

על אף ההוצאה הכספית הגבוהה, טיפול בהורים מחייב שימוש באביזרי עזר מסוימים. ניתן לקבל סבסוד על חלק מהמוצרים ורצוי להתייעץ עם הרופא המלווה לגבי הצורך בהם. כבר מגיל 60 לדוגמא ניתן להמליץ להורים על מוצרי ספיגה למבוגרים ולהסביר להם שמדובר בתופעה שכיחה. זו גם בדרך כלל התקופה שבה ההורים מתחילים לחוש מבוכה לגבי התהליכים הפיזיולוגיים שעוברים עליהם, אך כאן נכנסים לתמונה היתרונות של תקשורת פתוחה וכנה.

לסיכום, עלייה בתוחלת החיים היא עניין מבורך אך קשה להתעלם מההשלכות שלו. אנשים שבוחרים לטפל בהוריהם צריכים להיערך לכך מבחינת חלוקת זמן ומשאבים והם יכולים להתעודד בעובדה שמדובר בזכות ובמצווה.

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.