יעל שחר, מדריכת הורים: "ההורים הם הדפוס הראשוני ומהדפוס הזה למדים כל כך הרבה על חום, קירבה, תקשורת, נאמנות, מסירות"

יעל שחר, הדרכת הורים וליווי נוער

מאת: יעל שחר, מדריכת הורים וליווי בני נוער

יעל שחר, הדרכת הורים וליווי נוער
יעל שחר, הדרכת הורים וליווי נוער

כשזוג נשוי מחליט להיפרד הוא עומד בפני פחד כמעט משתק, החשש איך החיים יראו מעכשיו וכיצד הדבר ישפיע על היקרים לנו מכל… הילדים. מחקרים על השפעת הגירושין על ילדים מגוונים כמו הדעות, יהיו שיגידו שגירושין מזיקים לביטחון העצמי ולבריאות הנפשית של ילדינו, אך כפי שאנו כבר יודעים החיים הם לא שחור/לבן וכל מקרה לגופו. כל עוד האווירה בבית נעימה והילדים עדים ליחסים בריאים בין ההורים זהו המצב האידאלי, אך מה קורה כשהיחסים בין ההורים נהיים טעונים? כשאבא ואמא כועסים אחד על השני והופכים מרירים ומה על הורים אדישים זה לזה, חיים במין בית שקט שאין בו מריבות אבל גם אין בו קשר חם ותומך.

 אז בואו נדבר על הילדים:

מערכת היחסים הראשונה של כל ילד/ה היא עם ההורים. ההורים הם הדפוס הראשוני ומהדפוס הזה למדים כל כך הרבה על חום, קירבה, תקשורת, נאמנות, מסירות. מערכת היחסים בין ההורים לבין עצמם ובין ההורים לילדיהם מהווה אב טיפוס למערכות יחסים עתידיות של הילד/ה. הדרך בה הם תופסים את עצמם וממנה למדים דפוסי התנהגות של מחוייבות. לכן, כשהמצב בבית מתוח, כשההורים מתנגחים זה בזה בכל הזדמנות או כשיש ניתוק שקט בין ההורים, קרי, שאין תקשורת – הנזק לילדים רב, על אף שההורים נשארו יחד ושומרים על מסגרת הנישואין/משפחה.

מחקרים מראים שלעיתים עדיף להפרד כדי לקטוע דפוס תקשורת לקוי, דפוס תקשורת המשפיע על בחירות הילדים בעתיד ואנו הרי רוצים בשביל ילדינו את הכי טוב שיש, אך מעצם אווירת מלחמה שקטה או מלחמה רועשת בבית, ילדינו יקחו עימם הלאה תבנית יחסים זו.
אפשר וכדאי לנהל פירוד בצורה מבוגרת ואחראית, חשוב להפריד בין הכובע שאנו "חובשים" של זוג שמיצה את המערכת הזוגית ובין הכובע של ההורות, בדיוק כפי שלא נביא את הצרות שלנו לעבודה מפני שאז לא בטוח שהבוס יתחשב בנו. את אותו אינטרס שמירה על גבולות יש לנתב מול הילדים. הם לא אשמים בדבר ובין כה וכה מושפעים מהאווירה בבית ועלינו כהורים להקל עליהם עד כמה שניתן ולא לחשוף בפניהם קשיים של אנשים מבוגרים. זהו עול כבד מידי לכתפיהם הצרות.

בעיתות משבר כדאי ללכת לטיפול זוגי כדי לבדוק האם ניתן בכל זאת להציל את הקשר, אך אם טיפול זוגי לא צלח זה הזמן לפנות לטיפול אישי על מנת לפרוק מתחים אצל גורם שיכול להכיל את הקושי ולהקל על כאב הפירוד. כהורים אחראים עלינו להגן על הילדים מלקיחת צד ומניגוח האחד בשני כבשר תותחים. גם אם המצב מתסכל וגם אם אנו חושבים שבן/בת הזוג עשה לנו עוול, ילדים מתקשים להתמודד עם כובד המשא.

קצת היסטוריה משפחתית

בכל הנוגע לאבולוציה של קשרי משפחה אצל האדם, מודל המשפחה משתנה במהלך ההיסטוריה: לדוגמא  במאה ה-17  לא היתה חשיבות למשפחה גרעינית. בני אדם חיו בחמולה בקרב המשפחה המורחבת שהיוותה מקור תמיכה. ליחידת בני הזוג הוקדשה חשיבות מועטת יחסית, הילדים גודלו בדרך כלל בנפרד מהוריהם על ידי מניקות. מאמצע המאה ה 18 היתה כבר משפחה גרעינית ואז, לראשונה, נעשו הקיום ההדדי של בני הזוג וגידול הילדים למשימות של המשפחה הגרעינית.

בימינו מרבית האנשים עדיין רואים במשפחה הגרעינית את הנורמה – דבר הגורם לנו לחשוב שצורות משפחה אחרות "אינן בסדר". אך ההיסטוריה נמשכת וכיום אנו מכירים משפחות מכל מיני סוגים, משפחה חד הורית, משפחה גרושה, משפחה חד מינית, משפחה מעורבת (פרק ב' וכו')  ועל אף שאנו עדים לסוגי המשפחות השונים נדרש זמן כדי להתרגל ולתרגל משפחה שאינה" מרובע" מסורתי.

כשנפרדים זה לא אומר שאנחנו בהכרח אויבים – יש לנהל את הזירות השונות במנותק אחת מהשניה, קרי הזירה של חלוקת הרכוש והמשמורת לא צריכה להתערבב עם זירת ההורות, לשתי הזירות נדרשים כישורים שונים. הזירה המשפטית צריכה להתנהל מול עורכי דין וזו שפה לגמרי שונה מזירת ההורות שהכישורים הנדרשים לה הם שמירה על בריאותו הפיזית והנפשית של הילד. כשאנו מערערים את סמכותו של ההורה השני אנו פוגעים בו אך הפגיעה המרכזית הכואבת שממשיכה לדמם במשך שנים היא בילד שזקוק לדמויות יציבות ואוהבות ויהי מה.

יעל שחר מדריכת הורים וליווי בני נוער 052-8037080
אתן מוזמנות ליצור עימי קשר כדי להתייעץ בנושאים הקשורים לילדיכם
הצטרפו לדף האוהדים שלי בפיסבוק לקבלת טיפים ולפניות אליי:

דף האוהדים בפיסבוק – יעל שחר – הדרכת הורים וליווי בני נוער

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.